İlk Aşk

İlk Aşk

(19 Başarısız Denemeden Sonra)
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

V. Katherine erkeklerin iğrenç olduğunu düşünüyordu
X. Katherine sadece arkadaş olmak istedi
XVIII. Katherine onu bir e-postayla terk etti
K-19 kalbini kırdı


Konu ilişkiler oldu mu, Colin Singleton’ın tipi Katherine isimli kızlar… Ve konu Katherine isimli kızlar oldu mu, Colin her seferinde terk ediliyor. Tam sayı vermek gerekirse, on dokuz kere.


Bir yol macerasına atılan, evden kilometrelerce uzaktaki bu anagram âşığı, hali harap, üstün zekâlı gencin cebinde on bin dolar, peşinde kana susamış bir yaban domuzu ve hemen yanında televizyon bağımlısı, şişman dostu vardır… Ama bir tane bile Katherine yoktur.


Yarattığı formülle tüm romantik ilişkilerin geleceğini hesaplamayı uman Colin, Katherine Öngörülebilirliği Teoremi’ni ispatlamak için debelenmekte, tüm Terk Edilenler’in öcünü almanın ve sonunda kızı kapmanın peşindedir.


Aşk, dostluk ve ölü bir Avusturya-Macaristan arşidükü, insanın kendisini yeniden keşfetmesini konu alan bu çok katmanlı romana şaşırtıcı bir son ve sıcacık bir yön katıyor.


“Green, bıçak gibi keskin ve zekâ dolu bir başka öykü daha kaleme almış. Komik sayfalarda karşımıza kâh müthiş keyif veren toy ve gösterişçi karakterler, kâh entelektüel bir üslup çıkıyor.”


- Booklist


“Kahkaha attıracak kadar komik… Kendisinden önce gelen pek çok Amerikan yapımı yol öyküsüne
hem bir övgü hem de bir taşlama.” 


- The Horn Book


“Her detay göz önünde bulundurulmuş, hikâye zarafet ve kaçınılmaz bir devinimle akıp gidiyor.”


- New York Times Book Review


“Diyaloglarla birlikte şiir gibi akıp giden konu yabancı diller, denklemler ve detaylı dipnotlarla canlanıyor. Romantizm, matematik ya da basitçe iyi bir hikâye okumak isteyen herkesin ilgisini çekecek.”


- VOYA


“Bu komik roman üslup açısından Alaska’nın Peşinde ve Aynı Yıldızın Altında’dan ayrılsa da zekice kurulmuş diyaloglar ve merak uyandıran karakterleriyle ortak bir paydada buluşuyorlar.”


- Kliatt


“Romantizm dolu, hüzünlü ve dokunaklı sahnelerden ironik ve eğlenceli üsluba, matematikle harmanlanmış, her şey dâhil bir öykü. Keyifli, gerçekten karmaşık ve müthiş eğlenceli.”


- Kirkus Reviews


John Green, İlk Aşk eserinde her insanın belki az, belki de çok bir önemi olduğunu, hiçbir önemi olmasa bile hiçten fazla önemi olduğunu belirterek günümüzde insanları küçümseyen ve burnu Kaf dağında gezen insanlara büyük bir ders vermiştir. Yazara göre okumak, insanların beyinlerindeki çiziklerin kelimelere dönüşmesi olduğundan dolayı insanlar, okumayı çok severler. Allah (c.c), hepimize bir hayat vermiştir. Biz, kullara düşen ise yaşam ile ölüm çizgisi arasındaki bu hayatın içini elimizden geldiğince doldurmaya çalışmaktır. Yazar, eserinde Tanrının sana bir hayat verdiğine inanıyorsun ama hayatın, senden televizyon izlemekten başka şeylerde istediğini düşünemiyorsun. Bu çok garip diyerek okurlara, hayatın televizyon başında bozuk para gibi harcanacak kadar değersiz olmadığını, hayatı her yönüyle dolu dolu yaşamak gerektiğinin mesajını veriyor.             John Green, İlk Aşk eserinde insanların asla geleceğin gelmesini engelleyemeyeceğini belirterek önemli olanın gelecekten korkmak değil, geleceğe gülümseyebilmek olduğunu vurgulamıştır. İnsanoğlu, gerçekten çok garip bir varlıktır. Çünkü hayatta başarılı olduğu zaman bu başarıyı tek başına üstlenir. Ama hayatta başarısız olduğu zaman bu başarısızlıkta kendine hiçbir pay çıkarmaz ve neredeyse kendi dışında herkesi bu başarısızlıktan sorumlu tutar. Yazar, eserinde insan hep doğa ve kaderi suçlar. Oysa bir insanın kaderi kendi kişiliği ve tutkularının, hataları ve zayıflıklarının yaşamına yansımasıdır diyerek okurlarına, hayatta başarı gibi başarısızlıklarınızın da sorumlusu sizsiniz demektedir.             Günümüzde insanlar, geçmişe oranla birbirlerine daha çok kırılmakta ve üzmektedir. John Green, İlk Aşk eserinde bir gülümseme nice savaşları bitirip, kansere çare olabilirdi derken insanların arasındaki kırgınlıkların nedenini insanların birbirlerine gülümsemeyi bırakmasına bağlamaktadır. İnsanlar, yaşamlarında hep vefalı dost ararlar. Ama insanlar, o vefalı dostu da bir türlü bulamazlar. Yazar, eserinde hayatta asıl terk edilen kitaplardı. Kitapları, bırakın bir kenarıya ve yıllarca arayıp sormayın. Yıllar sonra yanına gittiğinizde onu bıraktığınız yerde bulacaksınız. Elinize aldığınızda ise size karşı hiçbir kırgınlık gütmeden sizi sarıp, sarmalayacaktır derken insanlara, boşuna vefalı dost aramayın. Kitap gibi vefalı dost bulamazsınız mesajını gönderiyor. John Green, 1977 yılında Amerika’da dünyaya gelmiştir. Bir roman yazdım olay oldu derler ya bu yazar da bu sözün hakkını bu eseriyle fazlasıyla vermiştir. Time Magazinin 2014 yılında ki dünyanın en etkili 100 adam listesine girmeyi başarmıştır.
Yorum Sayısı: 1

Aşkın içerisinde matematik olur mu? Bir insan, ilk aşkını elde etmek için on dokuz başarısız deneme geçirmişse ve bu nedenle de ilişkinin geleceğini hesaplayabilen bir formülün peşine düşmüşse olur. John Green, İlk Aşk eserinde kahramanımız Colin, ilk aşkı Katherine’yi elde etmek için on dokuz başarısız girişimde bulunmuş ve en sonunda aşkların geleceğini hesaplayabilen ve ismine de Katherine Öngörülebilirliği Teoremi dediği formülünü ispatlayabilmenin peşine düşmüştür. Bu eseri okurken bir...devamını oku

J
Jale Yorulmaz  -   02.07.2016