İlköğretim Okullarında Yönetim ve Kalite

İlköğretim Okullarında Yönetim ve Kalite

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Okul yönetmek, orkestra yönetmeye benzer. Bir orkestra her enstrümanın kendine özgü ve diğerlerinden farklı bir ses özelliği olmasına karşın, bir parçanın seslendirilmesi sırasında bütünsellik içerisinde uyumlu bir şekilde eşleşmektedir. Okullarımızda uygulanması hedeflenen toplam kalite felsefesiyle yön birliği ve bütünsellik içerisinde orkestraya benzer bir uyum sağlanmasına çalışılmaktadır.

Bu anlayışa uygun olarak hazırlanan kitabın amacı; ilköğretim kurumlarının yönetimiyle ilgili temel ilkeleri vermek, kuram ve uygulama ilişkisini açıklayarak yöneticilere okul yöntemi konusunda alacakları kararlarda yol göstermek, yönetici ve öğretmenlere yetki ve sorumlulukları kavratmak, okulun gelişiminde ve sorunlarının çözümünde toplam kalite anlayışını uygulamak ve eğitim kurumlarında yapılması gereken işleri tanıtmaktır.

"Okulun Görevleri", "Eğitim Programlarının Yönetimi", "Öğrenci Hizmetlerinin Yürütülmesi", "Personel Hizmetlerinin Yönetimi", "Okul İşletmeciliği" konularına yönelik kavram, açıklama ve örneklerin bulunduğu bu çalışmanın, yapılan işlerde deneme yanılmaya ve rastlantılara yer vermeyerek okul yönetiminin kaliteyi yakalanmasına katkıda bulunacağı düşünülmektedir.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.