İmkansızın Şarkısı
% 19indirim

İmkansızın Şarkısı

  • 27,00 TL21,87 TL

    hopi kampanyası
    1,09 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bir yolculuk sırasında Beatles’ın “Norwegian Wood” adlı parçasını duyan kahramanımız 37 yaşındadır ve bu parça onu Tokyo’da geçirdiği üniversite yıllarına götürecektir. En yakın arkadaşının intihar edişi, geçen zamanın ardından onun kız arkadaşıyla yakınlaşması, araya giren zorunlu ayrılık ve yeni bir kız arkadaş. “İmkansızın Şarkısı” yalın, çarpıcı ve sıcak bir aşk hikâyesini anlatıyor. Yazarı Haruki Murakami Japon edebiyatının aykırı, ama en çok okunan yazarı. Japon geleneklerinin dışında geliştirdiği üslubuyla adından çok söz ettiren Murakami’yi dünyaya tanıtan roman “İmkansızın Şarkısı”.


1968-1970 yılları arasında geçen olaylar, o günün toplumsal gerçeklerini de satırlara taşıyor. Ama romanın odağında bu toplumsal olaylar değil üçlü bir aşk var. Gençliğin rüzgârıyla hareketlenen “İmkansızın Şarkısı”nı ölümle erken karşılaşan gençlerin hayatı yönlendiriyor. Hiçbir şeyin önem taşımadığı, amaçsızlığın ağır bastığı, özgür seksin kol gezdiği bir öğrenci hayatı... Ama diğer yanda da yoğun duygular var... İmkansız aşklar, imkansız şarkılar söyleten. Hemen hemen her Japon gencinin okuduğu roman anayurdu dışında da çok kişi tarafından sahipleniliyor.


Dünyada imkansız bir şey yoktur derler ya aslında vardır. Mesela Haruki Murakami, İmkansızın Şarkısı eserini Japonya’da okumayan genç bulmak imkansızdır. Bu eser, Japonya’da olduğu kadar dünyada da büyük yankı uyandırmıştır. Orta yaşlı olan eserin kahramanı, “Norwegian Wood” isimli parçayı dinleyince aklı üniversite yıllarına gider ve dostunun intihar edişini, dostunun kız arkadaşıyla aralarında meydana gelen yakınlaşmayı, bu yakınlaşmanın zorunlu bir ayrılık nedeniyle bitmesini ve ardından yeni bir kız arkadaş edinmesini düşünür. Sıcak bir aşk hikayesi ile anılarına yolculuk ederek hüzünlenmek isteyen okurlar, bu eserde aradığı sıcak aşk hikayesini bulacaktır. Haruki Murakami, İmkansızın Şarkısı eserinde bu sıcak aşk hikayesi ile birlikte dönemin toplumsal olaylarını tüm çıplaklığıyla işlese de eserini amacından saptırmıyor ve üçlü bir aşk hikayesi üzerine olan ana temayı dönemin toplumsal olaylarını anlatırken koruyor. Yazar, bu eserini ölümle erken randevulaşan geçlerin hayatı üzerine kurgulayarak özellikle gençlerin bu esere büyük ilgi duymasını sağlamıştır. Yazarın, diğer eserlerinde kullandığı fantastik ögelere bu eserinde fazla rastlanılmıyor. Yazar, bu eserinde Japonya ile ilgili öyle müthiş betimlemeler yapmış ki okurun eseri okurken bir uçağa atlayıp, Japonya’ya gidesi geliyor. Yazarın, bu eserinde karakterlerin yaşamlarında sorunları olan insanlar olması karakterleri okurun gözünde oldukça gerçekçi kılıyor. Haruki Murakami, İmkansızın Şarkısı eserinin ana fikrini sabır üzerine temellendirmiştir. İnsanlarda bu eseri okuduktan sonra hayatta en önemli olan şeyin sabır olduğunun ve sabır ile her güçlüğün üstesinden gelinebileceğinin idrakine varıyor. Okurlar, bu eserde bolca erotizm ve taciz sahnelerini, alkolü, ruhsal bakımdan dengesiz insanları, bir gencin intiharını ve daha fazlasını okuyacağını bilmelidir. Bu eserin, aynı isimle çekilmiş filmi de olup, eseri okuduktan sonra filmini izlemenin daha bir keyif verdiği değerlendirilmektedir. Cinselliğin musikisini dinlemek isteyenler, insanların sesine kulak vermek isteyenler, bu eseri okudukça hikayenin bir parçası haline gelecekler ve tesirinden kendilerini alamayacaklar. Haruki Murakami, 1949 yılında Kobe’de dünyaya gelmiştir. Klasik drama eğitimi gören yazar, Japon halkının en gözde ve en çok değer verdiği yazarlar arasındadır. Eserleri, dünyada birçok dile çevrilmiştir.
Yorum Sayısı: 7

Vatanabe'nin Naoko'ya duyduğu aşkın ve onu bekleyişinin, Midori ile kurduğu dostluğun ilerleyişini anlatıyor.Ve biz de bu ilerleyişin nasıl sonuçlanacağının merak ederek sayfaları çeviriyoruz.

G
Gül Özdemir  -   05.02.2016

Haruki Murakami, İmkansızın Şarkısı eserinde bolca erotizm olduğu için bu eseri kesinlikle 18 yaş altı çocuklardan uzak tutmak gerekiyor. Yazarın, dünya edebiyatında sesinin duyulmasında en büyük katkıyı bu eser yapmıştır. Erotizm içerikli olduğu için yaz bir erotik eser, herkes sesini her duyar gibisinden düşünebilirsiniz. Ama yazarın, bu eserinin içeriğinde işlediği erotizm, öyle sıradan erotizm değildir. Erotizmin, o kadar derinine inmiş ki dibi bulmuş diyebiliriz. Yazarın, eserinde erotizme...devamını oku

B
Batuhan Yılmaz  -   02.07.2016

Murakami kitaplarını okurken kahramanların yakınlarında bir yerlerde görünmez bir şekilde onları izliyormuşum gibi gelir. Bu kitap içinde yaşamanıza izin vererek güzel bir deneyime dönüşecek emin olabilirsiniz.

Ş
Şule Akdan  -   19.04.2016

murukaminin tadı damağımızda kalan kitaplarından biri daha.. hem aşk hem kendin olmak.. okunası..

D
Demet Kuş  -   22.03.2016

İlk defa haruki kitabı okudum. Sürükleyici bir kitap. Mükemmel bi aşk ve sabırsızlık. Okunası :D

E
Elif Aydın  -   15.03.2016

Beatles'ın Norwegian Wood şarkısı eşliğinde, 68 kuşağından bir yetişkinin gençlik anılarının anlatıldığı roman hüzünlü ama şiirselliğiyle büyülüyor. Geçmişteki yaralarına, travmalarına, yalnızlığına rağmen büyümeyi, ayakta kalmayı başaran Watanabe'nin öyküsü sarsıcı olsa da, yazar günlük olayları eğlenceli bir dille anlattığından okuru bunaltmamayı başarıyor.

A
Ayşegül  -   01.03.2016

Murakaminin okuduğum ilk kitabı ve anlatım dili olarak akıcı diyebilirim. Kitaptaki aşk ve cinselliğin karakterin dilinden anlatımı oldukça farklı. Heyecanla kitabı bitirmeye çalışıyorsunuz.

F
Fulya Gürsel  -   23.02.2016