İnşaat Sözleşmeleri Uygulamasında Dürüstlük Kuralının Önemi

İnşaat Sözleşmeleri Uygulamasında Dürüstlük Kuralının Önemi

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İnşaat sözleşmeleri uygulamasında, yargıç, yeri ve zamanı geldiğinde, kendisini yasa koyucu yerine koyarak hukuk yaratmaya kalkmadan, TMK. md. 2'den yararlanarak, sözleşmeleri ve hukuk kurallarını yorumlayarak ve tamamlayarak, akla aykırı ve ifrada kaçan sonuçların meydana gelmemesini sağlayacaktır. Bu madde ile yargıca verilen olanaklar, hiçbir biçimde, hukuk düzenini tahrip etmeye yönelik olmayacaktır.

Dürüstlük kuralı, tarafların haklarını hedef aldığı ve borçlar meydana getirdiği halde, işlevi yasa kurallarını ve sözleşmeyi yorumlamak ve tamamlamakla sınırlı olduğu için, doğrudan seslendiği ve muhatap aldığı yargıca yasa kuralını düzeltme yetkisi veya tarafların iradelerine müdahale etme olanağı vermemektedir. Yasalardaki boşluğu doldurmak söz konusu olmayıp, yasanın neden olduğu sonuca düzeltme getirmektedir. TMK. md. 2'nin ilk fıkrası dürüst davranmayı öngörmekte, ikinci fıkra ise dürüst olmayan davranışları yasaklamaktadır.

Bu kitapta, İnşaat Sözleşmeleri Uygulamasında, somut olay ve sorunlarda, yargı kararlarına da yer vererek, yargıcın, dürüstlük kuralını ve dürüstlük kuralına aykırı davranma yasağını nasıl uyguladığını, sözleşmeleri nasıl tamamladığını ve yorumladığını, kısaca, dürüstlük kuralının uygulamasında yargıcın rolünü göreceksiniz.

 

Konu Başlıkları;

Sözleşmenin Kurulmasında Dürüstlük Kuralı

Sözleşmenin Bozulmasında Dürüstlük Kuralı

İfa Edilmiş Sözleşmelerde Şekle Aykırılığın Öne Sürülmesi

Hakkın Kötüye Kullanılması Yasağı

Yükleniciye Ek Süre Vermede Dürüstlük Kuralı

Dürüstlük Kurallarının Uygulanmasında Yargıcın Rolü


İnşaat Hukuku

İnşaat Hukuku

İlker Hasan Duman

205,8 TL
Sosyal Devlet

Sosyal Devlet

İlker Hasan Duman

4,37 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.