İnsan Tanrı Ölümsüzlük

İnsan Tanrı Ölümsüzlük

  • Geçici olarak temin edilemiyor
İnsan Tanrı Ölümsüzlük e-kitabı

“Bütün eserlerimin İncil’i olan bir kitap bu...”


-Sir James George Frazer


“Dünyada yaşamış en ünlü bilgelerden biri Frazer... İzinden gidiyorum.”


-Daniel C. Dennett


“Bilginin engin derinliği kucaklayacak okuru... İnsan, Tanrı ve Ölümsüzlük elimden düşmeyen bir kitap...”


-Carl Sagan


“Geçmişte yapmayı denediğim tek şey, insan evriminin bazı safhalarını araştırmaktı. Ve bu kitapta amaçladığım tek şey, araştırmalarımın sonuçlarını okurun insanlığın vahşilikten medeniyete yükselirken çıktığı uzun yürüyüşe dair fikir verecek bir optik cam biçiminde netleştirmektir. Yürüyüş hala devam ediyor ve şüphesiz ki bizden sonra da duraksamadan devam edecek. Varış noktası, geleceğin sis bulutları ardında gizli ve bilinmiyor. Şayet yürüyüşe çıkanlar yanlarına benim eserlerimden birini alırlarsa, belki bu kitap sırt çantalarından birinde bulunabilir.


Neyse ki, ağır verileri çıkararak yükü hafifletmeyi denedim. Fakat, yanılmıyorsam, verdiğim bilgiler uzun vadede teorilerimden daha değerli bulunacak ve daha kıymetli görülecektir. Çünkü teoriler gelip geçiyor, fakat veriler kalıcı ve ebedi oluyor, tabii bu sürekli değişen dünyada bir şeyin bakiliğinden söz etmek mümkünse. Öyle tahmin ediyorum ki yazılarım sonraki nesillerin raflarında kendine yer bulabilirse, bunun sebebi antik ve barbar gelenekleri, inançları aydınlatmak için kullandığım teorilerimden daha ziyade tarif ettiği bu gelenek ve inançlar olacaktır. Unutmamalıyız ki kitapların da, insanlar gibi, yazgıları vardır ve büyük çoğunluğu er ya da geç yok olmaya mahkûmdur.


Şüphesiz, kendi yazılarım için değerli malzemeler elde ettiğim pek çok kitap da bu kısa ömürlü kitaplar arasında yer alacaktır; gelecek nesiller günümüzde yaşayan bizleri antik dönemdekilerle bir tuttuğu zaman, belki de kitaplarımdan bazıları çoktan tarih olmuş bir vahşilik ve barbarlık belgesi olarak, özgün belgeleri yok olmuş kaynaklar olarak hâlen okunmaya devam edebilir. Öte yandan, bu kitap araştırmacılara daha kapsamlı eserlerimin labirentlerinde rehberlik edecek bir ipucu olarak bir süreliğine faydalı olabilir.”


James George Frazer, İnsan, Tanrı Ölümsüzlük eserinde insan evriminin safhaları hakkında yaptığı bazı araştırmaları okurları ile paylaşmıştır. İlk çağlar düşünüldüğü zaman insan çok vahşi bir varlıktı. Ancak insanların, diğer canlı varlıklar gibi yerinde sayması beklenemezdi. Çünkü insanlar, akıl sahibi idiler ve bu akıllarını kullanarak kendilerini geliştirmeli ve aşama aşama medeniyet denen basamakları tırmanmalıydı. İnsanlar, kendinden bekleneni yerine getirdi ve çağlar açıp, çağlar kapatarak medeniyet basamaklarını birer birer tırmandı ve bugünkü seviyesine kadar geldi. Yazar, bu eserini kaleme almadaki amacının ise insanların medeniyet basamaklarını birer birer nasıl tırmandığını, nasıl çağlar açıp, çağlar kapatarak bugünkü seviyelerine geldiğini okurlarına göstererek onları bu konuda fikir sahibi yapmaktır.

            James George Frazer, İnsan, Tanrı Ölümsüzlük eserinde insanların bugünkü medeniyet seviyesinde kalmayacağını, daha da ilerilere gideceğini ve adına medeniyet denilen bu yolculuğun son durağının belli olmadığını belirtmiştir. İnsanların, günümüzde daha da gelişmek adına giriştikleri yoğun çabada dikkate alınacak olursa, yazarın dediği gibi insanın son durağı belli olmayan bu medeniyet yolculuğu, belki de kıyamete kadar devam edecektir. Zaten etmesi de gerekir. Çünkü bu medeniyet yolculuğunun duraksaması halinde insanoğlunun ilk çağlardan beri gösterdiği bu gelişim gerilemeye başlayacaktır. Bilim dünyasında bir teoriler, bir de veriler vardır. Bilim dünyasında veriler elde edilirken teorilerden yararlanılır. Ancak yazarında eserinde belirttiği gibi bilim dünyasında teoriler gelip geçici olduğu halde baki olan verilerdir. Çünkü bilim dünyası teoriler sonucunda elde edilen veriler ışığında insanları daha ileri seviyelere taşıyabilir.

            James George Frazer, İnsan, Tanrı Ölümsüzlük eserinde dünyanın sürekli bir değişim içerisinde olduğunu ve insanların sürekli değişen dünyanın hızına yetişmekte artık zorlandığını da belirtmiştir. Günümüzde insanlar, hem fert düzeyinde insanların hem de toplumun çok değiştiğinden şikayetlenerek ne insanları ne de toplumu anlayabildiğini sıkça dile getirmektedir. Yazarın, güncelliğini her zaman koruyacak bu eseri ile insanların, hem toplumu hem de insanları anlamada ufku açılacaktır.

            James George Frazer, 1854 yılında İskoçya’da dünyaya gelmiştir. Babası rahip olan yazar, Glasgow Üniversitesinde Yunan ve Latin Edebiyatı alanında eğitim almıştır. Yazarın, insanbilimine karşı özel bir ilgisi vardı.

Yorum Sayısı: 1

İnsanlar, var oldukları günden bugüne kadar medeniyetin zirvesine ulaşabilmek için yolculuk yapmaktadır. Ancak bu öylesine garip bir yolculuktur ki o zirve hiç görünmeyecek olmasına ve insanoğlu da o zirveye hiç varamayacak olmasına rağmen bu yolculuğa bıkmadan ve usanmadan devam etmektedir ve öyle görünüyor ki bu yolculuk kıyamete kadar da devam edecektir. İnsanlar, medeniyet adını verdikleri bu yolculuklarında yanlarında o kadar gereksiz şeyler taşıyorlar ki bu yükler, insanoğlunu bu...devamını oku

H
Haluk Yılmaz  -   02.07.2016