• İnternet Üzerine% 31indirim
    İnternet Üzerine
    İnternet Üzerine

İnternet Üzerine

  • 22,00 TL15,18 TL

    hopi kampanyası
    0,76 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Dünyada ve ülkemizde daha çok yapay zekâ alanında çalışanların What Machines Cant Do (Makineler Neyi Yapamaz?) adlı eseriyle tanıdıkları Hubert L. Dreyfus bu eserinde internetin neyi yapıp neyi yapamayacağını soruşturuyor. Sanal Aklın Eleştirisi mahiyetinde yazılmış bu eserde internetin epistemolojik, ontolojik ve aksiyolojik düzeyde fenomenolojik bir eleştirisi yapılmaktadır.

Dreyfus, öncelikle internetten bilgi edinme sorununu incelemekte buradan kalkarak kendi geliştirdiği bedene dayalı altı aşamalı özgün bir eğitim felsefesi teklif etmektedir. Ardından, tele-mevcudiyet olarak adlandırdığı internette varolma durumunun ontolojik bir çözümlemesini yapmaktadır. Ayrıca internetin gelişmesiyle birlikte eğitimde gerçekleşmesi beklenen muhtemel büyük değişimler hakkında güçlü ve eleştirel sorular sormaktadır. Son olarak sanal hayattaki bağlanma sorununu ve tutkulu bağlanmanın yokluğunda ahlâkın imkânını araştırmaktadır.

İnternet üzerine bu soruşturmasını Nietzsche, Kierkegaard, Heidegger, Merleau-Ponty gibi Kıta Avrupa’sı felsefesinin önemli düşünürlerinin temel tezlerine dayandırarak anlaşılır biçimde aktarmakla Dreyfus, aynı zamanda Kıta Avrupa’sı felsefesinin günümüz dünyası için taşıdığı eleştirel potansiyeli de gözler önüne seriyor. Her gün meşgul olduğumuz bir teknolojiye dair bu kısa felsefî eleştiri önemli bir açığı doldurmaktadır.


İkinci Baskıya Önsöz

İnternet dünyası öyle hızlı değişiyor ki İnternet Üzerine’yi günümüze uyarlamak için bazı önemli değişiklikler yapmak ve yeni bir bölüm eklemek zorunda kaldım.

En köklü değişiklik Birinci Bölümde gerçekleşti. Bu bölümde ben, milyonlarca anlamsız hiper-metinlerin yer aldığı web sitelerinden başarılı arama yapılabilme ihtimaline dair o zamanki karamsar tabloyu benimsiyordum. Ancak şimdi, ben on yıl önce ilk baskıyı bitirdiğimde daha yeni teklif edilmiş bir doktora tezi olan, Google sayesinde bu karamsarlık yerini iyimserliğe bıraktı. Dolayısıyla o zaman yaptığım tüm karamsar tahminleri çıkardım ve Google’ın nasıl çalıştığına dair bir izahat ekledim. Yine son on yılda ortaya çıkan Wikipedia’nın, eskiden anlam-temelli bilgi tasnifini takip eden kullanıcıları nasıl kendi saflarına kattığını anlattım.

Keza İkinci Bölümün büyük kısmı, bedenden arınmış  uzaktan eğitimin başarısızlığını öngörmeye ve İnternet sayesinde Ivy League  okullarının eğitim kalitesinin yeryüzündeki herkes için ulaşılabilir olacağını ve bu üniversitelerin tarihin çöplüğüne gitmek zorunda kalacağını iddia eden İnternet sevdalılarını hafife almaya hasredilmişti. Günümüzde uzaktan öğrenme idealinin başarısız olduğu bariz bir şekilde ortaya çıktı. Büyük üniversiteler artık bu idealden vazgeçtiler ve yaptıkları yüz binlerce dolarlık yatırımı ziyan olarak görmekteler.

Yine de son yıllarda ortaya çıkan olan tamamen yeni bir gelişme hiç beklenmeyen ve orijinal bir uzaktan öğrenme formu üretti: Bedenen sınıfta öğrenmenin yerini almaya çalışmayan ama heyecan verici birinci kalite dersler dinlemede heyecan verici açılımlar sağlayan podcast’ler  çıktı. Ben de ek olarak LA Times dergisinden ITunesU’nun gelişimini anlatan bir makaleyi sonuç kısmına dâhil ettim.

Dünyanın her yerinden beni dinleyen insanlar bana, benim podcast’lerimi dinleyen diğer kişilerle tanışmayı istediklerini belirten mailler atıyorlardı, hem onlarla hem de benimle konuşmak istediklerini söylüyorlardı. Böylece ben de Second Life’ta sanal bir tartışma bölümünde ders anlatma deneyi yapmış oldum. Bu deneyin sonuçlarını beşinci bölümde anlattım.

Beşinci bölüm, üç-boyutlu etkileşimli sanal dünyalara dair tamamen yeni bir bölümdür. Second Life bir insanın sanal dünyada nasıl sanal bir beden yaratıp yönetebileceğinin en harika örneğidir. Bu nedenle bende beden sahibi olmanın hangi yönlerinin Second Life’ta elde edilebileceğinin, hangilerinin edilemeyeceğinin ve bunun İnternette ne tür anlamlı hayatların mümkün olduğunu ya da olmadığını nasıl etkilediği üzerinde durdum.

 

 

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.