• İpekli Mendil% 29indirim
    İpekli Mendil
    İpekli Mendil

İpekli Mendil

Öykümüzde Nesneler, Karakterler, Mekanlar ve Daha Fazlası
  • 17,00 TL12,07 TL

    hopi kampanyası
    0,60 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
İpekli Mendil e-kitabı

“Bir öykü sözlüğü yapmak istiyorum, öykümüzün nesnelerini, renklerini, kavramlarını, anlarını, karakterlerini maddeleştiren bir sözlük olacak bu.”


Yekta Kopan’ın Eşik Cini dergisinde başlayıp işinin ehli bir ekiple, uzun uğraşlar neticesinde genişlettiği bir çalışma İpekli Mendil. Tanzimat döneminden bugünün genç yazarlarına yüzlerce ismi, öykülerinden alıntılanmış maddeler çerçevesinde, sözlükçü titizliğiyle bir araya getiriyor. Tanıdığımız isimlere yeni bir gözle bakmamızı sağlarken gözden kaçırdığımıza hayıflanacağımız eski ustalarla tanıştırıyor ve nihayet bugünün genç ustalarını bize takdim ediyor.


İpekli Mendil, Türkçe öykünün gelişim serüvenini, yüzyıllar içinde değişen çehresini, değişmeyen dertlerini 300 farklı öykücüden örneklerle gösteren bir başucu kitabı.


Aile Çay Bahçesi

Aile Çay Bahçesi

Yekta Kopan

9,23 TL
İki Şiirin Arasında

İki Şiirin Arasında

Yekta Kopan

9,23 TL
Sakın Oraya Gitme

Sakın Oraya Gitme

Yekta Kopan

9,23 TL
Bir de Baktım Yoksun

Bir de Baktım Yoksun

Yekta Kopan

10,65 TL
Kediler Güzel Uyanır

Kediler Güzel Uyanır

Yekta Kopan

8,52 TL
Kara Kedinin Gölgesi

Kara Kedinin Gölgesi

Yekta Kopan

7,46 TL
Karbon Kopya

Karbon Kopya

Yekta Kopan

11,36 TL
İçimde Kim Var

İçimde Kim Var

Yekta Kopan

11,36 TL
Yağmurcu Prens

Yağmurcu Prens

Yekta Kopan

9 TL

Yekta Kopan, İpek Mendil eserine adını verirken Sait Faik Abasıyanık’ın, bir hikayesinin ismini koymuştur. Öykü seven insanların, bu eseri mutlaka okuması ve Türk öykücülüğünün geçmişi hakkında fikir sahibi olması gerekir. Bu eser, Türk öykücülüğünün sözlüğü gibidir. Bu nedenle Türk öykücülüğünde kendinize yol gösterecek bir pusula arıyorsanız bu eser, size yol gösterecek deniz feneridir. Öykücülük tarihimize mal olmuş öykücülerimizin okurlarına, ne anlatmayı hedeflediğini öğrenmek için mükemmel bir kaynaktır. Eserin, A’dan Z’ye bölümlere ayrılmış olması okurların eserden daha kolay istifade etmesini sağlıyor.  

            Yekta Kopan, İpek Mendil eserinde geçmişten günümüze öykülerimizin renkli dünyasına dalacak ve bu öyküler içerisinde ruhunuzu tazeleyeceksiniz. Yazar, bu eserinin temelini Eşik Cini Dergisinde atmış olup, işin uzmanı bir ekiple uzun çabalar harcayarak meydana getirmiştir. Bu eser, içeriğinde sadece Cumhuriyet dönemi öykücülerini barındırmamaktadır. Yazar, çerçeveyi geniş tutarak Tanzimat Döneminden günümüze kadar öykücülerimizin çalışmalarını sözlük şeklinde derlemiş ve okurları için çok iyi bir kaynakça hazırlamıştır. Bu eserin içeriğinde tanıdık birçok isme rastlarken bugüne kadar tanımadığınız için pişman olacağınız birçok isimle de tanışacaksınız. Tanıştığınız isimlerin eserlerini okumak ve fikir dünyanızı genişletmek için sabırsızlanacaksınız. Bu eserleri okudukça çok farklı duygular içerisine girecek ve hem kendinize hem de çevrenize bakış açınızı değiştireceksiniz.  Ayrıca günümüz öykücülerinin hiç bilinmeyen yönlerini tanıyacak ve çok şaşıracaksınız.

            Yekta Kopan, İpek Mendil eserinin içeriğinde yer alan bilgilerle Tanzimat’tan günümüze kadar olan süreçte Türk öykücülüğünün gelişim sürecini adım adım takip edecek ve tabiatın, insanların, toplumların değiştiği gibi öykücülüğününde zaman içerisinde değişerek yeni çehrelere büründüğünü ve geliştiğini göreceksiniz. Hayatta, insanların ve sektörlerin yüzyıllardır değişmeyen dertleri olduğu gibi öykücülüğünde değişmeyen dertleri vardır. Bu eser ile birlikte öykücülüğün değişmeyen dertlerine de tanık olacaksınız. Bu eser içeriğinde 300 farklı öykücüyü barındırmaktadır. Sizde, Türk öykücülüğünün anıları ile yüreğinizde sımsıcak hisler uyandıracak nostalji yapmak istiyorsanız bu eser ile baş başa kalmalısınız.

            Yekta Kopan, 1968 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Yazarlığın yanı sıra televizyon sunuculuğu da yapmaktadır. Aynı zamanda seslendirme sanatçısıdır. Yazar, romanlarından çok öykücülüğü ile tanınmaktadır.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.