İslam Hukuk Literatüründe Hz. Musa
% 34indirim

İslam Hukuk Literatüründe Hz. Musa

  • 16,00 TL10,56 TL

    hopi kampanyası
    0,53 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Yüce Allah, yol gösterici olarak rasuller ve kitaplar göndermiş, böylece kullarını yanlış yollara sapmaktan korumuştur. İslam alimleri bu anlayışla doğruyu Kur’an-ı Kerim’de ve Hz. Peygamber’in sünnetinde aramışlar, karşılaştıkları her bir problemin öncelikli çözüm kaynağı olarak Kur’an’ı ve sünneti görmüşlerdir.


Müçtehitlerin Kur’an-ı Kerim ve sünnete dayalı hayat anlayışlarını, hukuk eserlerinde yer bulan her bir kavramın arkaplan analizinde görmek mümkündür. İslam hukuk literatüründeki herhangi bir kavram veya şahıs üzerinde yapılacak bir araştırma, ulemanın Kitab ve sünnet eksenli hayat ve medeniyet inşası konusundaki hassas yaklaşım ve derin kavrayışlarını görmek için yeterlidir.


Bu yaklaşımla ortaya koyduğumuz çalışma, Hz. Musa ile ilgili ayet ve hadisler çerçevesinde İslam hukuk literatüründe sunulan bilgi ve çözümlemeleri tespit ve tahlil etmeyi; Kur’an-ı Kerim’de çok sayıda ayette anlatılan Hz. Musa’nın, İslam hukuk literatüründe de yoğun olarak yer aldığı, onunla ilgili ayet ve hadislerin, birçok meselenin çözümünde referans kabul edildiği varsayımını delillendirmeyi amaçlamaktadır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.