İslam Işığında Ailede Huzurlu Yaşam
% 29indirim

İslam Işığında Ailede Huzurlu Yaşam

  • 15,00 TL10,65 TL

    hopi kampanyası
    0,53 Paracık
  • Tedarik Süresi 3 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Aile, insanlığın ilk kurduğu kurumdur. İnsan toplumunun çekirdeğini oluşturan aile, Kur’ân’ın da en çok üzerinde durduğu kurumlar arasında yer alır. Birey ve toplum arasında kurulan bir köprü olan aile, nesillerin yetişmesinde, hayata hazırlanmasında, dinî hayat ve inanç ilkelerinin kavranılmasında hemen herkesin kabul ettiği, vazgeçilmez bir kurumdur.

İslâm, toplumun temeli olan aileyi ön planda tutar. Çünkü dinî ve ahlâkî esasların, kültür ve örfün öğrenildiği ve nesilden nesile aktarıldığı yer, aile yuvasıdır.Dinî prensiplerin, millî kimliğin ve insanî değerlerin ilk kazanılmaya başlandığı aile kurumu, birey, toplum ve millet hayatının da özünü teşkil eder.

Huzurlu bir aile ortamının oluşması, bu temel kurumu meydana getiren fertlerin hak ve sorumluluklarını yeterince bilip hayata geçirmelerine bağlıdır.Bu kadar önemli olan ve üzerinde itina gösterilmesi gereken evlilik ve aile müessesi, günden güne yıpratılmakta ve örselenmektedir. İletişim teknolojisinin gelişmesi ve buna bağlı olarak oluşan medya kültürü, aile kurumunu bozmaya ve değerler sistemini altüst etmeye devam etmektedir. Bu sebeple gelişmiş ülkelerin, aile konusunda kaybettikleri değerleri tekrar kazanmak için ciddi anlamda tedbirler aldıklarını görmekteyiz.

Aile içerisinde mutluluğun sağlanmasında en önemli faktör, görev ve sorumluluk bilincinin yerleşmesidir. Ailenin temelini meydana getiren karı-kocanın, konum ve sorumluluk alanlarını bilerek hareket etmeleri sevgi, saygı, gönül birliği ve paylaşım anlayışı ile görevlerini yerine getirmeleri son derece önem arz etmektedir. Ayrıca aileye katılan çocukların da yetişmesi ve toplum hayatına kazandırılmasının ilk mektebi ailedir.

Aile kurumunun toplum ve bireyler açısından oynadığı rolü ele alan bu çalışmada evlilik müessesesi, aile bireylerinin görevleri Kur’ân ve sünnet kaynaklarından aktarılarak günümüzün meseleleri ışığında sosyoloijk açıdan tahlil ediliyor.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.