İslam Nedir?
% 31indirim

İslam Nedir?

  • 14,00 TL9,66 TL

    hopi kampanyası
    0,48 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İnsanlık tüm zamanların en çarpıcı sıçraması, en derin toplumsal alt üst oluşu ve en ilginç yeniden yapılanmasıyla karşı karşıyadır. İslâm'ın yeryüzünde düşmanı yoktur, tanımayanı vardır. Düşman gibi davrananlar, İslâm'ın değil, müslümanların düşmanıdır. Bunun sebebi de yine Müslümanlardır. Zira inançlarını iyi temsil edemediler. Bunun için de öncelikli sorun müslüman olmayanların müslüman olması değil, müslümanların Müslümanlaşmasıdır.

Müslümanlar ile İslâm aynı şey değildir. Zira Müslümanların ortaya koyduğu İslâmi gelenek ile İslâm aynı şey değildir. Öte yandan, İslâm ile tarihsel süreç içinde insan eliyle üretilmiş olan İslâm medeniyeti de aynı şey değildir. İşte elinizde tuttuğunuz bu kitap, "İslâm nedir?" sorusuna, bu hassas ayrımları dikkate alarak yaklaşan bir kitaptır.

İslâm'a taraftar olan açık bir delil ile taraftar olsun, İslâm'a karşı olan da açık bir delil ile karşı olsun. İnsan hangi tavrı seçerse seçsin, seçimini bilerek yapsın. Bu proje ile amaçladığımız şey, İslâm'ı bilmek isteyenlere yardımcı olmaktan ibarettir. Zira kişi, tanımadığının düşmanıdır.

Evrensel barışın egemen olduğu, farklılığın zenginlik sayıldığı, farklı inanç havzalarının ve kültür bloklarının birbirini ötekileştirmediği ve şeytanlaştırmadığı bir dünyada yaşamak dileğiyle.
(Tanıtım Bülteninden)


Pasif İyiden Aktif İyiye

Pasif İyiden Aktif İyiye

Mustafa İslamoğlu

10,35 TL
Hayatın Yeniden İnşası İçin

Hayatın Yeniden İnşası İçin

Mustafa İslamoğlu

11,04 TL
İman

İman

Mustafa İslamoğlu

15,18 TL
İman Bilinci

İman Bilinci

Mustafa İslamoğlu

6,21 TL
Hac Risalesi

Hac Risalesi

Mustafa İslamoğlu

10,35 TL
Hayat Kitabı Kur’an (Rahle Boy)

Hayat Kitabı Kur’an (Rahle Boy)

Mustafa İslamoğlu

44,85 TL
Kur’anı Hayat Yazıları

Kur’anı Hayat Yazıları

Mustafa İslamoğlu

9,66 TL

İslam dininin insanlara beş vakit kılmayı emrettiği namaz, insanların yaşamlarında huzuru yakalayabilmesinin en önemli unsurudur. Çünkü insanlar, namaz sayesinde hür iradeye sahip olarak özgürce düşünebilir ve bu düşüncelerini dile getirebilir. İnsanlar, namaz sayesinde kişilik ve karakter sahibi olurlar. İnsanlar, namaz sayesinde miraca çıkar ve Rabbi ile konuşur. Mustafa İslamoğlu, İslam Nedir eserinde namazı, insanın onuru olarak tanımlamıştır. Yazara göre insanlar, namaz sayesinde diğer insanların önünde eğilerek onlara kulluk değil, sadece Rabbinin önünde eğilerek O’na kulluk eder.

            Orucu, imsak vaktinden başlayarak akşam ezanı vaktine kadar hiçbir şey yemeden ve içmeden sadece bedeni aç bırakmak olarak düşünürsek çok büyük bir hata yapmış oluruz. İnsan, oruçlu iken her türlü büyük ve küçük günahlardan kendisini uzak tutarak, haramın hiçbir türüne bulaşmayarak nefsini terbiye etmeli ve Rabbine yaklaşmalıdır. İnsanlar, oruç tutarak maneviyatlarını güçlendirip, Rabbine yaklaşmadığı sürece tutmuş olduğu orucun hiçbir manası olmaz. Mustafa İslamoğlu, İslam Nedir eserinde oruç, ruhu beslemek için bedeni aç bırakmaktır diyerek insanlara, oruçlu iken bedeninizi aç bırakmak suretiyle nefsinizi terbiye ederken ibadetlerinizle de ruhunuzu beslemelisiniz demek istemiştir. Hepimiz, yaşamımızda tutkulara sahibizdir. İnsanlar, yaşamlarında bir şeyleri başarabilmek için elbette tutkulara sahip olacaktır. Ancak aradaki ince çizgiyi görüp, o çizgiyi aşmamak gerekir. Yazar, eserinde insanlar, tutkularına kul olmak yerine Allah’a (c.c), kul olmayı seçmelidir diyerek bu ince çizgiyi okurlarına göstermiştir. Günümüzde ise insanların yaşayış biçimlerine bakıldığı zaman insanlar, Allah’tan (c.c), daha çok tutkularına kul olmakta ve kendilerini maddi açıdan gereğinden fazla doyurarak manevi açıdan aç bıraktıkları için mutsuz olmaktadır.

            Mustafa İslamoğlu, İslam Nedir eserinde yer alan soruların cevaplarını ayetlere dayandırdığı için eser, güvenirlilik açısından otoriteler tarafından tam not almıştır. Yazar, eserinin içeriğinde günümüzde insanların, İslam hakkında en çok merak ettiği sorulara cevap vermeye çalışmıştır. Bu nedenle merak ettiğiniz çoğu sorunun cevabını bu eserde bulabilirsiniz.

            Mustafa İslamoğlu, 1960 yılında Kayseri’de dünyaya gelmiştir. İlahiyatçı olan yazar, İslam hukuku, tefsir ve İslam tarihi alanlarında önemli çalışmalarda bulunmuş ve bu çalışmalarından elde ettiği sonuçları eserleri ile insanlarla paylaşmıştır.

Yorum Sayısı: 1

Dikkat! Okuyunca bilinçleniyorsunuz.

V
Veysel Ağalday  -   09.04.2016