İttihat ve Terakki Fırkası'nın Paramiliter Gençlik Kuruluşları

İttihat ve Terakki Fırkası'nın Paramiliter Gençlik Kuruluşları

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Bu asırda varlığını temin etmek, vatanını, ırz ve namusunu düşmanlara karşı korumak isteyen her millet için bütün manasıyla "millet-i müsellaha" haline gelmekten başka çare yoktur."


- Enver Paşa


İttihat ve Terakki'nin devlet idaresinde tam olarak hakim olması Balkan Mağlubiyeti'nin hemen akabinde gerçekleşti. Bu tarihe kadar içerde ve dışarda yaşanan hadiseler, İttihat ve Terakki için büyük bir tecrübe oldu. Milli varlığın karşı karşıya kaldığı büyük tehlikeyi bütün çıplaklığıyla Rumeli'nin kaybına gözlemleyen İttihat ve Terakki; elde kalan vatan topraklarını koruyabilmenin, milli bilincin uyandırılması ve milletin topyekun silahlandırılmasıyla mümkün olabileceği kanaatine vardı. Vatanı koruyabilecek güçteki bir ordu, ancak güçlü bir milletten çıkabilirdi. Güçlü bir millet ise bedenen, ruhen ve zihnen sağlam nesillerden meydana gelebilirdi.


Elinizdeki bu kitap, İttihat ve Terakki'nin iktidar yıllarında bu hedefleri gerçekleştirebilmek için devlet eliyle oluşturduğu paramiliter gençlik kuruluşlarını bütün yönleriyle ele almaktadır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.