İvan İlyiç'in Ölümü

İvan İlyiç'in Ölümü

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Lev Nikolayeviç Tolstoy (1828-1910): Anna Karenina, Savaş ve Barış, Diriliş, Kreutzer Sonat’ın büyük yazarı, yaşamının son otuz yılında kendini insan, aile, din, devlet, toplum, özgürlük, boyun eğme, başkaldırma, sanat ve estetik konularında kuramsal çalışmalara da verdi. Bu dönemde yazdığı roman ve öykülerinde yıllarca üzerinde düşündüğü insanlık sorunlarını edebi bir kurguyla ele aldı. 1886 yılında yayınlanan İvan İlyiç’in Ölümü sade, süssüz anlatımıyla Rus gerçekçi edebiyatında eşsiz bir yere sahiptir. Daima gerektiği gibi yaşamaya özen göstermiş bir insanın ölümle yüzleşmesini konu edinen eser, Tolstoy’un yaşamının son döneminde ortaya koyduğu yeni ahlak anlayışının da ilk örneklerinden biridir. İvan İlyiç’in Ölümü Tolstoy’un bir mektubunda belirttiği gibi sıradan bir adamın, sıradan ölümünün kendi gözünden tasviridir.


Yorum Sayısı: 2

Benim okuduğum Araf Yayınları'nın 2012 basımıydı ve çok fazla yazım-basım hatası içeriyordu. 116 sayfalık incecik bir kitapta bunca hatalı basılması da hem yazarın eserine hem de okuyucuya büyük saygısızlık ve haksızlık bence.
O yüzden kitap alırken güvenilir yayınevlerini tercih etmek her zaman en akıllıcası.

A
Ayşım Okudan  -   23.05.2016

Rus edebiyatına dair bir şeyler okumadan roman okuyucusundan saymamak gerek kendimizi. Biraz klişe olabilir 'yazarın evrenseli yakalaması' meselesi fakat kitabı okuyunca bunu çok daha iyi anlıyorsunuz. İvan ilyiç iyi bir adam, çalışkan bir savcı fakat yeniliyor hastalığa mı? Hayır yalana, samimiyetsizliğe. Ve dayanamıyor.

M
Muhammed Kaan Yüce  -   18.02.2016