İvan İlyiç'in Ölümü
% 19indirim

İvan İlyiç'in Ölümü

  • 14,50 TL11,74 TL

    hopi kampanyası
    0,59 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

İvan İlyiç’in Ölümü, bireyin hayatla ve ölümle hesaplaşmasının etkileyici bir anlatısı.


İvan İlyiç’in Ölümü, son günlerinde, ölümle önce mücadele eden, daha sonra çaresizce kendisini ona bırakan bir adamın yaşadıklarını anlatır. Yüksek rütbeli bir yargıç olan İvan İlyiç, iyi bir hayat yaşadığını düşünür; ancak hasta yatağında ölümün yaklaştığını anladıkça, yavaş
yavaş aslında ne kadar boş bir ömür sürmüş olduğunu fark eder. O güne kadar büyük anlam yüklediği ve uğruna büyük çaba verdiği serveti, şöhreti ve saygınlığı, ölüm döşeğinde bir anda gözüne boş ve saçma görünür. Tolstoy’un büyük bir samimiyetle anlattığı bu kısa ama etkileyici roman, insan doğası, hayatın anlamı ve ölümün gerçekliği gibi temel sorulara cevap arıyor.


“Tolstoy muhteşem bir yazar. Hiçbir zaman anlayışsız değil, aptal değil, yorulmak nedir bilmiyor, bilgiçlik taslamıyor, teatralliğe düşmüyor. Diğerlerinden çok daha üstün.”


- James JOYCE


Yorum Sayısı: 2

Hayatı ve ölümü sorgulatan bir kitap. İvan İlyiç'i ölüme götüren süreç o kadar iyi işlenmiş ki kitabı okurken etkilenmemek / kahrolmamak elde değil. Uzun soluklu bir rabıta-i mevt hissi uyandırdı bende. Bu baskıdan okudum, tavsiye ederim. Çeviri kokmuyor.

Ş
Şeyma Benli  -   13.06.2016

İvan İlyiç ölüm döşeğinde erdemsiz geçen yılların ızdırabını çekip yalan tiksintisi ile yaşıyor. Hayatındaki yalan, eşinin bakışlarında, doktorunda, mesleğinde -yargıçlıkta-... Bu yalanı görmediğim Gerasim'de ise huzuru buluyor İvan. Müthiş bir kurgu. Ölüm haberinin en baştan verilmesi de Kırmızı Pazartesi'deki kurgusal yapı ile benzer.

R
Ramazan Küçük  -   04.02.2016