Fıkralar & Bilmeceler E-Kitapları

Yayınevi/Marka
11 öğeden 1-11 arası gösteriliyor.
Sayfa  1 - 1
 • Nasreddin Hoca Fıkralarından Seçmeler
  e-kitap

  Nasreddin Hoca Fıkralarından Seçmeler

  E-Kitap
  Orta çağ döneminde Akşehir ve Konya’da, Selçuklu veya Osmanlı Devleti döneminde var olduğuna inanılan mizah figürü. Nasreddin Hoca, komik hikâyeleri ve fıkralarıyla hatırlanan ve aynı zamanda popülist bir filozof olan bilgeydi. Kendisi çoğunlukla hazırcevaplılığı ile tanınır. Yakın Doğu, Orta Doğu ve Orta Asya’nın birçok ulusu Nasreddin Hoca’yı sahiplenir. Nasreddin Hoca çeşitli kültürlerde adı daha farklı yazılır, Nasreddin’i genellikle “Hoca”, “Molla” ya da “Efendi” isimleri izler. İtalya’da Sicilya adasında halk arasındaki ufak fıkralarda devamlı ismi geçen “Giufa”da Nasreddin Hoca hikâyelerinden alınmış olduğu bilinmektedir. 1996-1997 UNESCO tarafından Uluslararası Nasreddin Hoca Yılı ilan edilmiştir.
  1,90  TL
 • Nasreddin Hoca Fıkraları
  e-kitap

  Nasreddin Hoca Fıkraları

  E-Kitap
  "Nasreddin Hoca" deyince gözümüzün önüne, başında kavuğu, üzerinde uzun cübbesi ve meşhur eşeğiyle sevimli bir hoca gelir. Yüzümüzde sebepsiz bir gülümseme kalır onun ismiyle birlikte. Günlük hayatımızın içinde olan bir akraba, bir tanıdık gibidir. Bizi hem güldüren hem de güldürürken öğütlerini eksik etmeyen bir tanıdık... İnsanların yüzlerini güldürürken sorunlarına çare, yanlışlarına doğru olmaya çalışmış; halkı kınamadan, ayıplamadan sevgi ve hoşgörüyle eğitmiştir. Nasreddin Hoca Fıkraları, öncelikle öğrencilere, daha sonra konuyla ilgilenen herkese faydalar sağlayacaktır. Kültürümüzün sonraki nesillere taşınması adına bir katkı olması dileğiyle...
  2,00  TL
 • Yeni Başlayanlar İçin Eğlenceli Bilmeceler
  e-kitap

  Yeni Başlayanlar İçin Eğlenceli Bilmeceler

  E-Kitap
  Bilmeceler kültürümüzün en güzel hediyesidir bize. Bilmeceler ile zekâmız kıvraklaşır, beynimizin çalışma kapasitesi artar. Bilmeceler çok eskilerde, savaşlarda karşılıklı sorularak, savaşmadan bilen tarafın galip geldiği, kan dökmeden savaş kazanılan bir bilgi yarışması olarak da kullanılmıştır. Masallarda sıkça rastlanan dev veya başka yaratıkların bilmecemsi soruları, padişahların kızlarını verecekleri kişilere bilmece sorarak bilgi yarışı yapmaları, birçok mitolojik olaylarda bilmecelerin çözümüyle olayın iyi bir şekilde sonuçlanması, bilmecenin eski toplumlardaki önemini göstermektedir. Değişen toplum yapısı ve yeni eğlence araçlarının gelişmesi sonucu unutulmuş görünse de çocuklar arasında olduğu gibi kırsal alanlarda çeşitli nedenlerle toplanan yetişkinler arasında bilmece sorma geleneği sürmektedir. O halde şimdi vakit kaybetmeden, beynimizi parıldatacak bilmeceleri okumaya başlayalım. Ne dersiniz?
  1,90  TL
 • Fıkralı Atasözleri
  e-kitap

  Fıkralı Atasözleri

  E-Kitap
  FIKRALI ATASÖZLERİ kendi sahasında yeni bir çalışma. Hem eğlenceli ve hem de öğretici. Bu bakımdan 7’den 70’e herkese sesleniyor. FIKRALI ATASÖZLERİ binlerce yılın ve hayatın içinden süzülüp geliyor. Biz hazırlarken çok istifade ettik. Siz de umarız bu zevki hisseder ve tadarsınız. Hayat okumakla ve okuduklarımızı yaşamakla güzel.
  4,90  TL
 • Aykırı Fıkralar
  e-kitap

  Aykırı Fıkralar

  E-Kitap
  Mizahın en eski ve köklü türüdür, fıkra… Kısadır, özlüdür; ama daha önemlisi insanın başkalarında, başkalarının komikliğinde kendisini tanıma fırsatı bulduğu en etkili anlatı türüdür. Hafızalarda yer etmiş örneklerin yanı sıra yeniliği kadar ilginçliğiyle de dikkati çekecek fıkraların yer aldığı bu kitap, köklü bir mizah kültürüne ve mizah anlayışına sahip yurdum insanı için yazılmıştır; okusunlar, gülsünler ve gülerken düşünsünler diye... Temel demir testeresiyle dayanmış bir dükkânın asma kilidine, "Hır hır" kesmeye çalışıyordur… Öyle kaptırmıştır ki kendisini, tepesinde duran bekçiyi bile fark etmeden devam etmektedir… Bir süre daha Temel'i izleyen bekçi, sonunda omzuna vurarak: - Ha pu kece fakti napaysun sen hemşerum? Temel kendisini uyanık sanıyor ya: - Çemençe çalayrum… - Pu nasi çemençedür sesi çikmayi?... - Ha punun sesi yarun çıkaçaktur da… (Tanıtım Bülteninden)
  5,00  TL
 • Fıkralar Diyarı
  e-kitap

  Fıkralar Diyarı

  E-Kitap
  SIKICI ROMAN Temel, şikâyette bulunmak için kitabevine gelir. - Geçen hafta sizden bir roman aldım. Haçan kitap öylesine uzun ve sıkıciydi ki. Hem kitap da o kadar çok insan varidi ki, koniyi anlamakta çok zorlandım daa. Satıcı şöyle bir bakar ve: - Geçen hafta yanlışlıkla "Telefon Rehberimizi" götüren demek sizdiniz! HAYAT STANDARDI Amerikan, İngiliz ve Türk başbakanları aralarında konuşuyorlarmış. Amerikan başkanı: - Bizim hayat standardımız üç bin dolardır. Biz vatandaşımıza beş bin dolar maaş veririz; üç bin dolarını harcarlar, gerisine karışmayız. İngiliz başbakanı: - Bizim hayat standardımız iki bin sterlindir. Biz vatandaşımıza dört bin sterlin veririz; iki bin sterlinini harcarlar, gerisine karışmayız. Sıra Türk başbakanına gelmiş: - Bizim hayat standardımız iki bin liradır. Bin lirasını veririz; geriye kalan bin lirayı nerden bulurlarsa bulurlar. Biz orasına karışmayız. Yoruldunuz, canınız sıkılıyor yada hiç keyfiniz yok mu? O zaman bu kitabı elinize almanın tam vakti. Her hangi bir sayfasını açın ve… Sonrası size kalmış. Yalnız dikkat edin, gülme krizine sokabilir. Parça parça okumanızda fayda vardır. (Tanıtım Bülteninden)
  3,00  TL
 • Nasreddin Hoca
  e-kitap

  Nasreddin Hoca

  E-Kitap
  Necip Fazıl, bu kitabın birinci bölümünü teşkil eden “İzahlı Nasreddin Hoca Fıkraları”nı Tercüman gazetesinin 27 Ağustos - 22 Eylül 1976 tarihleri arasındaki “Ramazan Sayfası” içinde; “Gülebilsek” ve “Ağlatan Mizah” başlığı altındaki nükteleri ise Büyük Doğu Dergisi’nde yayınlamıştır.
  5,20  TL
 • Yeni Başlayanlar İçin En Komik Fıkralar
  e-kitap

  Yeni Başlayanlar İçin En Komik Fıkralar

  E-Kitap
  Mizah deyip geçmeyin. Mizah, sadece kuru bir kahkahayı amaçlayan bir oluşum değildir. Gülmek, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir. Her şeyden önce vücudunuzun mutluluk hormonları salgılamasını sağlar. Bu hormon, vücudunuzun daha dirençli olmasına ve daha sağlıklı kalmasına yardımcıdır. Böyle bir ilacı harekete geçiren mizah duygusu, bunun yanında hayata mizahi bir bakış açısı ile bakabilmek suretiyle gündelik hayatta karşılaştığımız sorunlara karşı ayakta durabilmek için kullanabileceğimiz olumlu ve güçlü bir savunma mekanizması olarak karşımıza çıkmaktadır.   Mizah, hayal ve hislerden daha çok zekâ mahsulüdür. Bir mizahçı, hayal gücünden, olup bitenlerden, tarihten ve çeşitli bilgilerden faydalanabilir. Mizah, aynı zamanda sosyal ihtiyaçtır. Zaman zaman öfke ve sıkıntıların dağıtılmasında, emniyet supabı gibi tesirli olur.   Hayatınıza bir renk katmak ve gülmenizi sağlamak amacıyla çeşitli yörelerden derlediğimiz fıkraları bu kitapta sizler için bir araya getirdik. Bol gülmeli ve dolayısıyla bol mutluluk hormonlu anlar dileyerek sizi kitabınızla baş başa bırakıyoruz.
  1,90  TL
 • Ausgewaehlte Anekdoten von Nasrettin Hoca, Nasreddin Dem Gelehrten
  e-kitap

  Ausgewaehlte Anekdoten von Nasrettin Hoca, Nasreddin Dem Gelehrten

  E-Kitap
  Es war ein sehr heißer Sommertag. Nasreddin Hoca besuchte einen Freund. Nach dem Essen brachte der Hausherr in einer tiefen Schüssel eine eisgekühlte Kaltschale an den Tisch. Er stellte diese in die Mitte.
  4,00  TL
 • Osmanlı’nın Gülen Yüzü
  e-kitap

  Osmanlı’nın Gülen Yüzü

  E-Kitap
  Latife, insanları güldüren, neşelendiren hoş ve güzel söz, şaka, nükte, fıkra ve espri anlamında kullanılmaktadır. Bu anlatım türü derin bilgi, görgü ve zekâ kıvılcımını gerektirmektedir. İnsanların espri anlayışı mizaçlarına, dil ve âdetlerine, kültürlerine, hatta yaşadıkları bölge ve iklimlere göre değişmektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde, kitapta yer alan Osmanlı döneminin latife ve fıkralarının bilinmesi, ecdadımızın yaşadığı sosyal, siyasî, iktisadî ve ailevî hayatı daha iyi kavramamızı sağlayacaktır. Biz bu derlememizde Fâik Reşad’ın Külliyât-ı Letâif isimli kitabı esas olmak üzere Lâmiîzâde Abdullâh Çelebi’nin Letâif’inden ve Saîm Sakaoğlu’nun derlemiş olduğu Nasreddin Hoca Fıkraları isimli kitaplarla birlikte anonim hâle gelmiş ve her mecliste anlatılagelen fıkralardan seçmeler yaptık. Ayrıca kitabımızın son bölümünde, fıkraların Osmanlının toplum hayatını yansıtması yönüyle değerlendirildiği bir makaleye yer verdik. 
  9,60  TL