Denemeler E-Kitapları

Yayınevi/Marka
78 öğeden 1-16 arası gösteriliyor.
Sayfa  1 - 5
 • Kayıp Sicil
  e-kitap

  Kayıp Sicil

  E-Kitap
  Tarih: 27 Aralık 2012. İki yıl sonra evimde uyandım sabaha. Kütüphaneye girdim; polisler darmadağın etmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili yazılmış kitapları bir araya getiriyordum; kitaplar tamamdı; ama ayrıca bir defter ile bir dosya olacaktı. Aradım… Aradım… Yok… Bulamadım. İyi biliyorum, dosyanın üzerine “Erdoğan’ın Sicili” yazmıştım. Bulmalıydım; benim için çok önemliydi; bunca yılın emeği vardı. Gözüm gibi koruyordum. Evin her yerine baktım. Bulamadım. Dosya ve defter kayıptı… Sonra anladım; dosyayı ve o defteri evden biri/birileri çaldı! Peki… Hırsız kimdi... Niye çalmıştı? Bilgileri- belgeleri ileride Erdoğan’a karşı kullanmak için alıp götürdüler dosyayı. 17 Aralık Operasyonu başlayınca, bekledim; “bakalım bizim dosya ve defterden de bilgiler ortaya serilecek mi” diye! Cemaat/paralel yapı, o bilgileri Cumhurbaşkanlığı seçiminde mi kullanacaktı? “Çıkmasını hiç bekleme, otur yaz” dedim. “Kayıp Sicil/Erdoğan’ın Çalınan Dosyası” kitabı böyle ortaya çıktı. Soner Yalçın, Mayıs 2014
  13,20  TL
 • Yanlış Cumhuriyet
  e-kitap

  Yanlış Cumhuriyet

  E-Kitap
  Sevan Nişanyan, İzmir'in Şirince köyünde giriştiği turizm faaliyetlerinin hikâyesini anlatıyor bu kitapta. Devlet kurumlarıyla ve bürokrasiyle yaşadıklarını anlatan eğlenceli bir okuma... 'Hodri Meydan Kulesi'nin hikayesini, devlet bürokrasisinin varabileceği noktaları merak ediyorsanız, bu kitap tam size göre. Kitap ayrıca Şirince'deki Matematik Köyü'ne ilişkin yazılar da içeriyor. Nişanyan'ın uğruna iki defa hapsedildiği (ki halihazırda ikinci tutukluluk döneminde kendisi) Şirince macerasını birincil elden öğrenmenin tek yolu bu kitap.
  8,00  TL
 • Samizdat
  e-kitap

  Samizdat

  E-Kitap
  Benim ülkemde; düşünce hayatın düşmanı, kötülüğün simgesi olarak görülür. Düşünsel değerlere tutkuyla bağlı, soru soran-arayan-kovalayan zihne sadece düşmanlık edilir. Düşünen insanın korunağı yoktur… Benim ülkemde; iktidar ve güç uğruna hiçbir şeyden çekinmeyen her zorba güç, yalnızca kendi isteğinin onaylanmasını, gururunun okşanmasını ister… Benim ülkemde; kafasıyla değil, ağzıyla konuşan yorumcular-açıklayıcılar, gerçekleri başka kalıplara sokarak özgürlüğü çürütmenin gönüllü aracılığını yaparlar… Benim ülkemde; bir gazeteci-yazar hapse atılarak yayınevine, gazetesine baskı yapılarak, sonsuza kadar sessizliğe-unutuşa mahkûm edilmeye çalışılır… Ama benim ülkemde; gerçekler de inatçıdır. Mutlaka yazılır. Samizdat gibi… -Soner Yalçın, Silivri Cezaevi-
  16,50  TL
 • Kemalist Yalanlar
  e-kitap

  Kemalist Yalanlar

  E-Kitap
  Atatürk’ün doğum ve ölüm tarihleri biliniyor mu? Atatürk’ün adı “Mustafa Kemal” mi, “Kemal” mi, “Kamal” mı? Çanakkale Zaferi’ni Yarbay Mustafa Kemal mi kazandı? “Gazi” unvanı, Atatürk savaşta yaralandığı için mi verildi? Gerçekten bir “İstiklal Savaşı” var mı ve “Atatürk İstiklal Savaşı’nda yedi düveli yendi!” mi? Meclis ittifakla mı saltanatı ve hilafeti kaldırdı? Kadın Hakları Partisi nasıl kapatıldı? Devrimler ihtiyacın ürünü müdür, yoksa keyfi tasarruf mudur? En büyük eğitim hamlesini Atatürk mü yaptı? Atatürk döneminde her şey hukuka uygun mu yapılırdı? Tekke, zaviye ve dergâhların kapatılması iyi mi oldu? Arap alfabesi zor olduğu için mi harf inkılâbı yapıldı? Atatürk diktatör müydü, demokrat mıydı? ‘Dindar’ mıydı, ‘dinsiz’ miydi? Anayurdu dört baştan demir ağlarla ördük mü? Osmanlı borçlarını Atatürk mü ödedi? Atatürk olmasaydı biz olmayacak mıydık? Tüm bu sorular ve daha fazlasının cevapları bu kitapta…
  6,00  TL
 • Batılılaşma ve Düzenin Yabancılaşması
  e-kitap

  Batılılaşma ve Düzenin Yabancılaşması

  E-Kitap
  'Türkiye'de sağ sol, sol da sağdır. Türkiye'nin "solcuları" gericidir. Türkiye'nin ilericileri "sağ" cenahta görülen geniş İslamcı halk kitleleridir.' İlk kez yayınlandığı 1969 yılında bütün siyasi kavramları altüst eden ve şok etkisi yaratan Düzenin Yabancılaşması, ilerici-gerici, sağ-sol denkleminin yerlerini değiştirmişti. İdris Küçükömer'e göre Türkiye'nin solcuları gericiydi ve halkı yönetilecek koyun olarak görüyordu. Türkiye'nin ilericileri ise sağ cenahta görülen muhafazakâr, geniş İslamcı halk kitleleriydi. Küçükömer dönemin aydınlarının aksine 1960 anayasasını ve Milli Güvenlik Kurulu'nu antidemokratik buluyordu. Kurtuluş Savaşı antiemperyalist değildi, sadece bir Türk-Yunan savaşıydı. Kimsenin söylemeye bile cesaret edemediği fikirlerinden dolayı İdris Küçükömer maalesef büyük bir ambargoya maruz kaldı, yok sayıldı. Aradan geçen 40 yıla rağmen fikirleri hâlâ ilk günkü tazeliğini koruyan ve tartışılan Küçükömer ciddi bir övgüyü hak ediyor. Düzenin Yabancılaşması Türkiye'nin meselelerine kafa yoran herkesin okuması ve üzerinde düşünmesi gereken bir başyapıt.
  9,00  TL
 • Dev Türkiye Cüce Türkiye
  e-kitap

  Dev Türkiye Cüce Türkiye

  E-Kitap
  Prof. Hasan Koni, 'kendine özgü diplomasi üslubu'yla dünyayı şöyle bir harmanlıyor. Gelişmeleri önceden kestirerek küresel dengelerin 'niçin' bağlantılarını kuruyor. Bir yandan yerel-bölgesel-küresel teoriyi anlaşılır hale getirirken diğer yandan bizzat yaşadığı sayısız ilginç vakaları anlatıyor. Ve tabii merkezde Türkiye var, duruma göre dev ya da cüce olabilen Türkiye... İngiliz bir diplomatın "Biz bu Türkleri besleyecek miyiz daha" sözüyle başlıyor bu jeopolitik küresel tur ve uğramadığı coğrafya kalmıyor. Balkanlar'dan Çin'deki Türk etkisine... Enerji yollarında kaydırılan ayaklardan Kuzey Irak karanlıklarına... Amerika'nın "Türkler bizi niye sevmiyor" üzüntüsünden Rusya ile 'yeni aşk'a... NATO ve BM'nin tartışmalı hayatlarından 'kadife' sesli Kahire konuşmasına... Kürt açılımının 'konjonktürü'nden, 'maddi mi yoksa manevi diplomasi mi' tartışmasına... 'Antropolojik istihbarat'tan Türkiye'nin Afrika'daki rakiplerine... Marka marka silah pazarlarından petrol bittikten sonra ne yapacağımıza... Asya'daki büyük oyundan Türkiye'nin nükleer poker masasındaki eline... Ve daha birçoğuna... Günlük konuşmalarda herkesin diline pelesenk olan 'global dertlerin arkasındaki akıllar'ı anlatan bir kitap.
  8,00  TL
 • Sızıntı Wikileaks'te Ünlü Türkler
  e-kitap

  Sızıntı Wikileaks'te Ünlü Türkler

  E-Kitap
  Yakın tarihimizin gizlenen gerçekleriyle yüzleşmeye hazır mısınız? Türk polisi FBI'dan Fethullah Gülen için ne istedi? ABD Gülen cemaati hakkında ne düşünüyor? Türk polisi FBI'a verdiği Ergenekon brifinginde neler anlattı? ABD'li diplomatlara Yaşar Büyükanıt'la ilgili hangi fotoğraflar gösterildi? İsviçre'deki gizli hesaplar meselesi hakkında neler konuşuldu? PKK'ya af ABD tarafından nasıl planlandı? Erdoğan-Gül çekişmesi kriptolara nasıl yansıdı? Bülent Arınç TSK'yı ABD Büyükelçisi'ne nasıl ve neden şikâyet etti? ABD AKP'li bakanları nasıl fişledi? ABD'nin nükleer silahları Türkiye'de mi? Hangi Ergenekon gözaltıları Amerikalılara önceden haber verildi? Bu soruların ve daha fazlasının yanıtı Wikileaks belgeleri ışığında ortaya çıkıyor.
  14,90  TL
 • Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti
  e-kitap

  Yeni Dünya Düzeninin Sefaleti

  E-Kitap
  Edebi kişiliğinin yanı sıra, Müslümanca düşünmek ve yaşamak meselesi etrafındaki özgün yaklaşımlarıyla da tanınan Özdenören elinizdeki kitapta demokrasi, küreselleşme, yeni dünya düzeni, liberalizm, insan hakları ve laiklik kavramlarının Müslümanca bir eleştirisini yapıyor. Ülkemizin tartışma gündemini çeşitli dayatmalarla işgal eden bu kavramlar karşısında İslami düşünüş gereken fikri ve ahlaki tavrı ortaya koyan yazar, kitabı boyunca ısrarla "yükselen değerlerin" sefaletini vurguluyor. 
  7,00  TL
 • Takkeli Firavunlar ve Büyük Siyasi Sırlar
  e-kitap

  Takkeli Firavunlar ve Büyük Siyasi Sırlar

  E-Kitap
  Usta gazeteci Sabahattin Önkibar, medyada ve siyasette geçirdiği 30 yıl boyunca yaşadıklarını ve gördüklerini Takkeli Firavunlar ve Büyük Siyasi Sırlar isimli kitabında topladı. Önkibar, Takkeli Firavunlar'da daha önce kimsenin yapamadığını yapıyor, medya, siyaset ve tarikat ilişkilerini bütün çıplaklığıyla gözler önüne seriyor. Cariye kasetlerine kim milyon dolarlar ödedi?   Cemaat ile Tayyip Erdoğan kavgasının bilinmeyen tarafları neler?   Tayyip Erdoğan Melih Gökçek'e nasıl saldırdı?   Erdoğan ile Gül, Yahudi önderle gizlice niye buluştu?   Alparslan Türkeş'in hiç açıklanmayan pişmanlığı neydi?   Kumarhaneler Kralı Topal 5 milyon doları Ankara'da kime götürdü?   Nazlı Ilıcak kime "Sizin yalakanızım" dedi?   "Maaşını verdiğin hanım, cariyen hükmündedir," diyen medya patronu kim?   Fethullah Gülen Hilmi Özkök'ü nasıl sahiplendi?   Alparslan Türkeş, Muhsin Yazıcıoğlu için neler söyledi?   Hırsızların imparatoru kim?   Türkeş'e göre Devlet Bahçeli MİT'çi miydi?   Türk işadamlarına New York'ta kadın arkadaş bulan AKP'li kimdi?
  8,25  TL
 • Siyasetçinin El Kitabı
  e-kitap

  Siyasetçinin El Kitabı

  E-Kitap
  Milletvekili, belediye başkanı, il başkanı, ilçe başkanı, meclis üyesi adayları, oda, borsa, sendika yöneticisi olmak isteyenler, genel müdürler, daire başkanları, il müdürleri, herhangi bir seçimde aday olmak isteyenler, kariyerlerini geliştirmek isteyenler, daha güzel konuşmak, daha güzel giyinmek, daha güzel görünmek isteyenler, bu kitap sizin için yazıldı. Konuşma hazırlama, konuşma yapma, düzgün telaffuz, kürsü korkusu, fotoğraf çektirme, özgeçmiş yazma, afiş, broşür hazırlama, basın açıklaması, basın toplantısı yapma, giyinme, duruş, çekici olmak, insanları etkileme sanatı, beden dili, seçim kampanyası hazırlama, seçim stratejisi kurma, siyasetçi bürokrasi ilişkileri, ve siyasetle ilgili daha pek çok püf noktası,  bilmeniz gereken daha pek çok şey bu kitapta. 16 yıllık danışmanlık tecrübesinin bir yansıması olarak, işin biraz teorisi, ama daha çok mutfağından, siyasetçi adaylarına tavsiyelerden oluşan bu kitapta konular örnekleriyle, yaşanmış olaylarla, basitçe, herkesin anlayabileceği bir dille anlatıldı.  Kitap gerçek danışmandan, siyasetçilere ve bürokratlara bir tür el kitabı olması amacıyla hazırlandı. Bu kitapta yazılanları uyguladığınızda sadece başarılı bir siyasetçi, başarılı bir yönetici olmakla kalmayacak, eşinizle daha iyi geçinecek, iş yerinde, arkadaş grubunuzda daha popüler olacaksınız.
  12,00  TL
 • 100 Soruda Kürt Sorunu
  e-kitap

  100 Soruda Kürt Sorunu

  E-Kitap
  Çok Satan "Beş Büyük Tarihi Kavşakta KÜRTLER ve TÜRKLER" kitabının yazarından... "Beş Büyük Tarihi Kavşakta Kürtler ve Türkler" "Çözül(e)meyen Kürt Sorunu" gibi kitapların yazarı olan Prof. Dr. Ahmet Özer'den, Kürt Sorunu'nu soru ve cevaplarla irdeleyen yepyeni bir kitap… Toplum, Kürtler ve Kürt Sorunu konusunda doğru, doyurucu ve yeterli bilgiye sahip değildir. "100 Soruda Kürt Sorunu" toplumun doğru bilgilendirilme ihtiyacından, yurt içi ve yurt dışından gelen istek ve öneriler üzerine yazılmış bir kitaptır. Kitap, toplumun Kürt Sorunu hakkındaki bilgi kirliliğini ve bunun yol açtığı kafa karışıklığını bertaraf etmek amacıyla yazılmış olup, "Sorun" soru ve cevaplarla daha anlaşılabilir kılınmıştır. Kürt Sorunu'nu tarihten günümüze değin irdeleyen bu çalışma, "Sorun" un doğru anlaşılmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir.
  6,50  TL
 • Recep Tayyip Erdoğan'lı Yıllar
  e-kitap

  Recep Tayyip Erdoğan'lı Yıllar

  E-Kitap
  Türkiye'nin en önemli liderlerinden Cumhurbaşbakanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yeni bir kitap daha yayımlandı. Adı "Recep Tayyip Erdoğan'lı Yıllar" olan kitapta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın özellikle Başbakanlık döneminde yaşanan önemli gelişmeler mercek altına alınıyor. 13 yıllık İktidarın tüm olayları, en detaylı açıklamalarla bu kitapta anlatılıyor. Araştıma-inceleme kategorisinde yer alan kitabın yazarı internet haberciliğinde faaliyetlerde de bulunan Muhammer Ferik'tir. Yazar eserinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hayatından bahsediliyor, yabancıların gözünden Recep Tayyip Erdoğan anlatılıyor. Aldığı ödüller işleniyor.. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayat görüşü, ​gelişen olaylardaki değerlendirmeleriyle ortaya dökülüyor. Kitabın arka kapağında ise şu ifadeler yer alıyor: " Bu eserde "Başarılı bir siyasetçi nasıl olunur?" sorusunun cevabı, 13 yıllık Başbakanlık yaptığı görevinde nasıl başarılı olduğunun yanıtı, Recep Tayyip Erdoğan'ın hayatından kesitler ve Recep Tayyip Erdoğan'ın farklı konulardaki değerlendirmeleri ve görüşleri vardır. Ayrıca Recep Tayyip Erdoğan'ın karakteri, aldığı ödüller ve yabancıların gözünden Recep Tayyip Erdoğan hakkında yorumlar yer almaktadır. "Yeni Türkiye" olarak tanımladığı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'sinden bizim almamız gereken dersler de elbette vardır…"
  15,00  TL
 • Devrime Doğru
  e-kitap

  Devrime Doğru

  E-Kitap
  Alexander Rabinowitch, uzun yıllarını 1917 Sovyet Devrimi’ni incelemeye adamış ABD’li bir tarih profesörüdür. Yazar, tarihin en büyük dönüm noktalarından birini oluşturan 1917 Sovyet Devrimi üzerine yürüttüğü yoğun çalışmanın sonuçlarını üç kitapta toplamıştır. Bu üç kitaplık dizi, çoğu yorumcu tarafından 1917 Rus/Sovyet Devrimi üzerine yapılmış en kapsamlı ve en başarılı çalışma olarak değerlendiriliyor. 1917 Ekimi öncesi ve sonrasında geçen iki yıldan daha kısa ancak son derece yoğun ve hareketli geçen bir zaman kesitini mercek altına alan yazar, kitaplarını bir belge yığınına dönüştürmeden zengin verileri başarılı ve akıcı bir kurgu içinde sunmayı başarıyor. Diziyi oluşturan üç kitaptan 1917 Ekim günlerine yoğunlaşan Bolşevikler İktidara Geliyor, Yordam Kitap tarafından 2010 yılında yayınlanmıştı. Türkiyeli okuyuculara sunduğumuz Devrime Doğru ise, 1917 Şubat’ında Çarlığın yıkılması ile Ekim’deki muzaffer sosyalist devrim arasındaki olayları, özellikle de Petrograd merkezli Temmuz Ayaklanmasını inceliyor. Çarlık monarşisinin yıkılışı ile özgürlüğü tadan ve hayatın her alanında inisiyatif alan emekçi yığınlar, sendika ve sovyet gibi yığın örgütleri, açık siyasal mücadelede çarpışan siyasal partiler ve şaşırtıcı olaylarla yakınlaşan devrim, bir öykü lezzetiyle anlatılıyor. Bu üçleme, Sovyet iktidarının ilk yılını değerlendiren Bolşevikler İktidarda ile tamamlanacak.
  10,00  TL
 • Ergenekon
  e-kitap

  Ergenekon

  E-Kitap
  1996 Kasımı'ndaki Susurluk kazasının ardından başlayan süreçle, kapkaranlık koca bir tarihin sayfaları aralanmaya başladı. Zira toplumda büyük travma yaratmış cinayetler ve cinayet girişimleri, 12 Eylül öncesindeki provokasyonlar, Güneydoğu'daki yargısız infazlar ve daha birçok yasadışı faaliyetin ardında gizli bir örgütün olduğu ortaya çıkmış; örgüt yavaş yavaş deşifre olmaya başlamıştı. Eldeki ipuçlarından ve tanıklıklardan yola çıkarak, "devlet içinde devlet" yapılanmasını, hem de "Ergenekon" adıyla, ilk kez bu kitapta gözler önüne sermiş olan Can Dündar ve Celal Kazdağlı, on yıl sonra aynı ismin, Cumhuriyet tarihinin belki de en önemli ve en çok tartışılacak davasına verildiğine tanık oldu. Ne var ki, 2007 Haziranı'nda başlayan dava süreci, başta büyük umutlar yaratsa da, zamanla siyasi bir mahiyete bürünerek başka soruları da beraberinde getirecekti. Elinizdeki kitap, yetmiş yıllık geçmişi olan bu karanlık yapılanmanın temel taşlarını tespit etmeyi amaçlıyor. Ergenekon, NATO bünyesinde Amerika'nın inisiyatifinde kurulmuş bir örgüt mü? Tüm Avrupa'da tasfiye edilen bu yapılanma, neden Türkiye'deki varlığını devam ettirebildi? Söz konusu örgüt sadece emniyetçiler ve paşalardan mı oluşuyor, yoksa bünyesinde profesörler, gazeteciler ve işadamları da mı var? Can Dündar ve Celal Kazdağlı, bu gibi kilit sorulara cevap aramakla kalmıyor yanı sıra, Uğur Mumcu suikastından Mehmet Ağar'ın önlenemeyen yükselişine, Özal'ın kuşkulu ölümünden Çiller'in özel istihbarat bürosuna kadar pek çok ilginç dosyayı yeniden gündeme getiriyor. Oldum olası elimizi kolumuzu bağlayan "unutkanlık" virüsüne karşı hatırlamak, unutmamak, unutturmamak ve gerçeklerin üzerine gidebilmek için... Kitabın bu yeni baskısına, Can Dündar ve Celal Kazdağlı'nın 2012 tarihli "Ergenekon Davası" duruşma tutanakları eklenmiştir.
  12,00  TL
 • Yahudi Devleti
  e-kitap

  Yahudi Devleti

  E-Kitap
  İsrail Yahudi Devleti, bu kitabın yazılışından yaklaşık elli yıl sonra, tasarlandığı gibi kuruldu; bu kitapta da aynı mühlet verilmişti Yahudilere ve Yahudi olmayanlara. Elinizdeki eser bir el kitabı, özel olduğu düşünülen bir ulusun nasıl bir devlet kurması konusunda gerçekleştirdiği yaklaşımlarla bir prospektüs, bir reçete, cüreti ve aksanı ile bir aforizmalar topluluğu ve manifesto. Yazar Theodor Herzl ise sadece bir gazeteci değil. Onu Birinci Siyonizm Kongresi Başkanlığı'ndan, Sultan Abdülhamit ile diyaloglarından herkes hatırlıyor zaten…
  5,95  TL