İş & Ekonomi Kitapları

Yayınevi/Marka
13 öğeden 1-13 arası gösteriliyor.
Sayfa  1 - 1
 • İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 36

  Karton Kapak
  Yılın son çeyreğine girerken, dünya ekonomisinde gelişmiş ülkelerde kırılganlık önemli ölçüde azaldı. ABD'deki bütçe tartışmaları bu duruma bir ölçüde zarar verse de, ABD Kongresindeki çatışmanın uzun süreceğini sanmıyorum. Gelişmekte olan ülkelerin yükselen ekonomiler diye ayrıştırılan kısmında ise kırılganlıklar artıyor. Uluslararası çevrelerde bu kırılganlıktan en çok etkilenecek ülke olarak Türkiye öne çıkartılıyor. Buna gerekçe olarak da Türkiye ekonomisinin yüksek cari açık düzeyine sahip olması gösteriliyor. Bu sayımızda biz de kapak sayfamızı ve içeriğimizi bir kısmını cari açık sorununa ayırdık. Konuyu Erinç Yeldan "Türkiye Ekonomisi'nde Büyüme Serüveni Üzerine" çerçevesinde ele aldı. Turan Subaşat ise son on yılın ekonomi politikaları değerlendirilmesi dizisinde "AKP'nin Ekonomik Başarı Miti 3-Cari Açık ve Dış Borç" başlığı altında konuyu irdeledi. Osman Aydoğuş ise Cari Açık-Enerji ilişkisini öne çıkartan bir yazı kaleme aldı. Nobel ödüllü İktisatçı R. Coase geçen ay vefat etti. Hasan Ersel "Ronald Coase ve İktisatta Dışsallık Sorunu" başlıklı makalesinde R. Coase'nin iktisat yazınına yaptığı katkıyı yazdı. Sanırım bu makale Coase üzerine Türkçe yazılmış en derli toplu yazı oldu. Kent ekonomisi konusuna bu sayıda da devam ediyoruz. Kenan Mortan ve Osman S. Arolat Kastamonu Ekonomisini mercek altına aldı. Dergide bu makaleler dışındaki yazıları da beğenerek okuyacaksınız. Aramıza yeni yazarlar katıldı. Kendilerine hoşgeldiniz diyoruz. İktisat ve Toplum Dergisi bu sayı ile üçüncü yaşını doldurdu. Artık dördüncü yıl için kürek çekmeye başlıyoruz. Yazarlarımızla ve siz okuyucularımızla önemli bir iş başardığımızı düşünüyoruz. Katkı veren herkese çok teşekkür ediyoruz. Okuyarak ve sevgiyle kalın. (Tanıtım Bülteninden)
  8,10  TL10,00  TL
 • İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 65

  İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 65

  E-Kitap
  •Atatürk’ten İnönü’ ye İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye - Bozkurt Güvenç •Yeni Kurumsal Ekonomi: Değerlendirme Yapmak ve Geleceğe Bakmak - Oliver E. Williamson •Kâfirlik ve Sapkınlık Arasında Kurumsal İktisat - Mehmet Gürsan Şenalp •Birikim, Rant, Yaratıcı Yıkım ve Elit Kesim - Cem Mehmet Baydur - Sibel Cengiz •Cari Açıkların Sürdürülebilirliği - Soner Uysal - Turan Subaşat •İllerde Yaşam Endeksi: Bir Türkiye Panoraması - Özge Erdölek Kozal - R. Funda Barbaros •Quo Vadis Felsefe? - Yaman Örs   Güven Yaşanan krizler herkesi biraz ekonomist yaptı. Sıradan insanlar bile verilere, yaşanan iktisadi değişmelere bakarak kısa sürede tepki verebilmekteler. Elbette hatalar da yapıyorlar. Kimi ülkelerde tüketicilerin, üreticilerin, kısaca iktisadi birimlerin, bu tepkileri sert olmakta, kimi ülkelerde daha yumuşak olmaktadır. Türkiye’de bu tepki süresi hızla azalmaktadır. Bu tepkiler istatistik verilere güven endeksleri ile yansımaktadır. 2016 yılının ilk iki ayında Türkiye’de bu endeksler tepe taklak olmuş durumda. Ekonomik güven endeksi Ocak ayında %16,8, Şubat ayında %14,8 düştü. Güvenin azalmasında terör eylemleri, siyasi çatışmanın keskinleşmesi ve belki de en önemlisi, kurumlara ve yasalara bakışın ülkemizde yarattığı belirsizlik rol oynamaktadır. Yani gene geldik kurumsal yapılanmaya. Bizde bu tablodan hareketle, Mart sayımızı yine  “Kurumcu İktisat” ağırlıklı çıkarmaya karar verdik. Bu konuda iki makaleyi arka arkaya yayınlıyoruz. Bozkurt Güvenç Hocamızın “Atatürk’ten İnönü’ye İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye” başlıklı makalesi, sanırım bu konuda bilgi eksiği olan okuyucularımız için, daha da önemlisi bilgisi olmadan konuşanlar için yararlı olacaktır. Funda Barbaros ve Özge Erdölek Koza’nın “İllerde Yaşam Endeksi: Bir Türkiye Panoraması” çalışması, Türkiye’nin aslında neleri tartışması gerektiğini bizlere göstermektedir. İTD okunmak için çıkmaya devam ediyor, abone sayımız, satışımız artıyor, yazar kadromuz her geçen gün genişliyor. Bu başarımızın ardında bağımsız yayın politikamızın olduğunu düşünmekteyiz. James Joyce’ un Ulysses kitabında söylediği gibi, “Başkalarının ne efendisi ne de kölesi olun.” Okuyarak ve sevgiyle kalın, -Ömer Faruk Çolak  
  10,00  TL
 • İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 43

  İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 43

  Karton Kapak
  Küresel Kriz Niye Aşılamıyor? Erinç YeldanAz Gittik Uz Gittik Bir Arpa Boyu Yol Gittik: İkinci Kısım – Vedit İnalDış Ticaretin yapısal Analizi – B. Ali EşiyokNicelik ya da Nitelik, İşte Bütün Mesele Bu – Mert Can DumanPlanlama: Öneri Yararlı, Ancak Uygulama Nasıl Olur, Bilemiyorum. – İzzettin ÖnderUkrayna Krizi ve Rusya Ekonomisi – Ömer Faruk ÇolakUkrayna Krizi ve Doğal Gazda Türkiye’nin Artan Önemi: “Enerjik” Paradigma Değişiklikleri – Cenk Palaİslami Bankacılıkta Risk, Risk Yönetimi, Riskten Korunma ve Türev Ürünleri – Muhammed İslami ÖnalAntalya ve Turizm Sektörü – Kenan Mortan – Osman ArolatTitan Gemisi Kazası – Levent Özübek Editör’denMayıs sayımız gecikmeli çıktı. İki nedeni var. İlki tatil, Nisan-Mayıs döneminde tatil günlerinin fazlalığı, ikincisi ise bizden kaynaklanıyor, yazıların gelişi gecikti. Yine de ilgi ile okuyacağınız bir dergi yaptığımızı umuyorum. Bu sayıda büyüme ve dış ticaret üzerinde yoğunlaştık. Dış ticarette ihracatta ilginç gelişmeler, gerçekleşmeler oluyor. Mart ayında en çok ihracat yaptığımız fasıl 71 no’lu kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası, metal paralar oldu. Bu fasıldan Mart ayında yaptığımız ihracat 1 milyar 839 milyon dolar, Ocak-Mart dönemi ihracatımız ise 3 milyar 500 milyon doları buldu ve en çok ihracat edilen 20 fasıl arasında ikinci sıraya yükseldi. 71 no’lu fasıl en çok ihracat yapılan fasıl olunca, en çok ihracat yapılan ülkede İsviçre oldu. Mart 2014’de İsviçre’ye yapılan ihracat 2013 Mart ayına göre %2014,9 oranında yükseldi ve 1 milyar 364 milyon dolara ulaştı. Altın ihracatı altında yatan nedenleri önümüzdeki sayımızda ele alacağız. Bu sayıda daha çok ihracattaki yapısal bozukluklar üzerinde yoğunlaşacağız. Vedit İnal, Az Gittik, Uz Gittik başlıklı makalesini bu sayıda tamamlıyor. Vedit İnal’ın bu iki yazısı dergide sürekli yer verdiğimiz Türkiye’de büyümenin gelişimi ve sorunları konusundaki bütüncül yaklaşımımıza önemli katkı verdi. İTD ile yeni tanışan okurlarımızı büyüme konusunda daha önceki sayılardan Erinç Yeldan, Hasan Ersel, Bayram Ali Eşiyok’un makalelerini okumalarını öneririm. Dergimizde küçük değişikler yapıyoruz. Geçen sayıdan itibaren çengel bulmaca koymaya başladık. Önümüzdeki sayılarda da bazı değişikliklere gitmeyi planlıyoruz. Önerilere açığız. Sevgiyle ve okuyarak kalın.
  Temin Edilemiyor
 • İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 35

  İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 35

  Karton Kapak
  İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 35
  Temin Edilemiyor
 • İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 40

  İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 40

  Karton Kapak
  Türkiye ekonomisi yeni bir testten geçiyor. Bu test diğerlerinden biraz farklı. Geçen sayının editör’den köşesinde yazdığım gibi “kurumsal yapılarda” sorun büyük. Yıkılan yapılar üzerine ya doğru yapılar kurulamadı ya da hiçbir yapı kurulmadı. Bu durum iş dünyasından kamuya, bireylere kadar uzanan bir boşluğun doğmasına neden oldu. Bir işadamı dostum geçen hafta bana şöyle bir cümle kurdu: “Hangi tarafta yer alırsanız alın, herkes büyük yara aldı, ortada güven kalmadı”. O bunu söyleyince, kendisine sempatim pek olmasa da F. Fukuyama’nın “güvenin olmadığı yerde hiçbir şey olmaz” sözü aklıma geldi. Türkiye’de de öyle oldu ki, geçen ay açıklanan tüketici ve reel kesim güven endekslerinde önemli kayıplar gerçekleşti.2001 krizi sonrasında öne çıkan sektör inşaat sektörü oldu. İnşaat sektörünün kalbi de konut sektörü ve alışveriş merkezleri (AVM) olarak karşımıza çıktı. Türkiye AVM inşaatında dünyada başı çekiyor. Biz de bu sayıda, kapak konusunu Türkiye’nin “AVM Sevdasına” ayırdık. Genç akademisyen arkadaşımız Mert Can Duman’ın “Türkiye’de (Neden Bu Kadar) Çok AVM Var?” başlıklı makalesini ilgiyle okuyacağınızı tahmin ediyorum. Erinç Yeldan ve Turan Subaşat, ekonomide yaşananlara ışık tutacak makaleler kaleme aldılar. Serdar Sayan ise, Türkiye’nin unutmaya başladığı rekabet ve piyasa fiyatını yeniden öne çıkartan bir makale yazdı.Aramıza yeni katılan Levent Özübek bu sayıda Mihail Lermontov’u ele aldı ve “Altın Bulutlar Ağlıyor” başlıklı yazısı ile beni, otuz yıl önce DTCF’de Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okuduğum günlere götürdü. Levent Özübek bizi yazılarına alıştırdı, artık ne biz ondan kopabiliriz ne de o bizden kopabilir gibime geliyor. Bu sayıdan itibaren geçen sayı çalışmasını yayınladığımız OECD Türkiye Masası Müdürü Rauf Gönenç danışma kurulumuza katıldı, büyüyoruz, gelişiyoruz. İTD’nin twitter hesabında takipçi sayısı 2600’ü buldu. Takipçilerimize küçük bir çağrıda bulunuyorum; gerçekten bizi takip etmek istiyorsanız, İTD’yi satın alınız, abone olunuz. Bulunmadığımız kentler var; fakat dergiyi internet üzerinde, İTD web sayfasından, D&R ve İdefix web satış noktalarından satın alabilirsiniz.Okuyarak ve sevgiyle kalın.
  Temin Edilemiyor
 • İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 47

  İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 47

  Karton Kapak
  Bu Sayıda; Geleneksel Türkiye Kavramsal Çerçeve: Köyden Kente... – Bozkurt GüvençKüreselleşme, Gelir Adaletsizliği ve Demokrasinin Geleceği: Kriz Sonrası Eğilimler – Ziya Öniş“Edebiyat yapmaktan” uzaklaşan iktisat bilimi insan tabiatını algılayabiliyor mu? – Metin SarfatiKısa ve Uzun Dönem Faiz Arasına Merkez Bankası Girebilir mi? – Cem Mehmet BaydurOyunun Kuralı; TTIP - Mert Can Duman Trabzon Ekonomisi; Bir Arayış mı, Mevcutla Yetinmek mi? – Kenan Mortan – Osman ArolatHer Şey Gerçekten Birbiriyle İlişkili midir? (“Gerçekte, Değildir.”) - Yaman ÖrsAysıt Tansel, 2050’ye Doğru Nüfusbilim ve Yönetim: İşgücü Piyasasına Bakış – Fikret ŞensesTürkiye’nin Gelişen Girişimcilik Ortamı: İlerlemek için Impact Hub – Andrea StoverÇığlık - Levent Özübek Editör’den; Türkiye yeni bir seçimi daha tamamladı. Seçim sürecinde demokrasi kavramı çok kullanıldı. Ülkeler için demokrasi içsel bir kavram değil, hatta dışsal. Bundan dolayı olsa gerek, küresel güçler kimi ülkelere demokrasi getirmek için (Irak) müdahale etti, kimi ülkelerin rejimlerini çok demokrat bulmuş olacaklar ki, onları bu müdahalenin dışında (Suudi Arabistan, Çin gibi) bıraktılar. Bu örnekleri düşününce küreselleşme ve demokrasi ilişkisi tartışmalı bir hale geliyor. Bizde bu tartışmanın içine şimdilik bir makale ile daldık. 47. sayımızda Ziya Öniş “Küreselleşme, Gelir Adaletsizliği ve Demokrasinin Geleceği: Kriz Sonrası Eğilimler” başlıklı makalesi bu çelişkiyi, işin içine ekonomiyi de katarak irdeliyor. Makaleyi okuduktan sonra sizin de Türkiye’de demokrasinin işleyişi hakkında farklı bir bakış açısına kavuşacağınızı düşünüyorum. Bozkurt Güvenç hoca dergimize yeni kurul üyesi oldu, ancak hemen somut destek verdi, yazısını okuduğumda hem aydınlandım, hem de hocamızı kıskandım, ben niye böyle bir makale yazmadım diye. Hocamıza teşekkür ediyoruz. 2007/2008 krizi aslında sadece ülke ekonomilerini değil iktisat teorisini de etkiledi, o da krize girdi. Ancak özellikle neoklasik iktisatçılar bunu itiraf etmekten kaçınıyor, Metin Sarfati “ ‘Edebiyat Yapmaktan’ Uzaklaşan İktisat Bilimi İnsan Tabiatını Algılayabiliyor mu?” başlıklı çalışmasında bir anlamda iktisatçıları, iktisatlarını yaparken yeniden “İnsan’ı” düşünmeye başlamalarını öneriyor.Burada sadece üç makaleden bahsettik, ancak diğer makaleleri de beğenerek okuyacağınız düşünüyorum. Dergi baskıya girerken Hocamız, Prof. Dr. Sencer Divitçioğlu’nu kaybettiğimizi öğrendim. Kendisini hep saygıyla anacağız… Sevgiyle ve okuyarak kalın.
  Temin Edilemiyor
 • İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 46

  İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 46

  Karton Kapak
  Hizmet Ticareti nde Ampirik Çalışmalar” Çalıştayı - Ayça Tekin Koru - N. Nergiz Dinçer Konut Sektöründe Kriz Tartırmaları - Ö. Faruk Çolak Konut Fiyatları: Balonlar ve Endeksler - Orhan Erdem – Yusuf Varlı Doğrudan Yabancı Sermaye Yatırımları: Ampirik Bir Değerlendirme - Bayram Ali Eşiyok Farklı Alanlarda Bilim Emperyalizmi - İzzett in Önder Askeri Darbeler ve Gelir Eşitsizliği - Aytekin Güven Sürdürülebilir Turizm Kalkınması için ‘Yavaş Şehir ’ ve Türkiye - Mehmet Behzat Ekinci Wesley Mitchell’in İktisat Bilimine Katkısı Üzerine Bir Değerlendirme - Gülenay Baş Dinar Bir Finansman Aracı Olarak Sukuk - Muhammed İslami Önal Jettatore - Levent ÖzübekEditör’denSiz bu dergiyi okurken, Türkiye’nin yeni Cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. Bu seçim, kimin Cumhurbaşkanı olacağından ziyade, Türkiye’nin erkler ayrılığına dayalı parlamenter sistemde kalıp kalmayacağından dolayı çok önemli. Sonuçları da, uygulamayı da kısa sürede göreceğiz. Ağustos ayına bayramının getirdiği rahatlıkla girmemize karşın, küresel ekonomide hızlı hareketler devam ediyor. Arjantin yeniden temerrütte düştü. Kimilerine göre ise ülke temerrütte değil, öyle gösteriliyor. Çünkü Arjantin, uluslararası finansal sistemin ağalarına direniyor. Önümüzdeki sayı bu konuda bir incelemeye yer vereceğiz. İnşaat sektörü son on yıldır altın dönemini yaşıyor. Bundan konut sektörü de payını fazlası ile aldı. Bu dönemde ekonomide karlılık oranı en yüksek olan iki sektör, inşaat ve bankacılık sektörü el ele verip, hem büyüdüler, hem de yüksek karlılık oranlarına ulaştılar. İki sektörün ortak çalışmasından hanehalkı da memnun kaldı, konut sahibi oldular. Ancak bu arada büyük borç yükü altına girdiler. 2014 yılında sektör ivme kaybetmeye başladı, hükümetin özel teşviklerine rağmen, bu ivme devam ediyor. İlginç olan sektör temsilcilerinin bu gelişimi yadsıması. Hatta bu iki sektör istedikleri mevcut algıyı devam ettirmek için, ünlü iktisatçıları (bankalar aracılığıyla) Türkiye’ye davet edip, sektörde sorun yok, yönlü toplantılar yaptılar. Tartışmalar yoğunlaşınca biz de 46. Sayımızda kapakta konut sektörünü öne çıkarttık. Dergimizin kadrosu genişliyor. Değerli Akademisyenler Bozkurt Güvenç ve Ziya Öniş yeni kurul üyelerimiz. Yeni yazarlarımız ile birlikte güç kazandık. Değerli akademisyenlere teşekkür ediyoruz. Sevgiyle ve okuyarak kalın.  
  Temin Edilemiyor
 • İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 56

  İktisat ve Toplum Dergisi Sayı: 56

  Karton Kapak
  Asaf Savaş Akat (Bilgi Üniversitesi), Bozkurt Güvenç, Dani Rodrik (Princeton Üniversitesi), Fikret Şenses (ODTÜ), Hasan Ersel, Kenan Mortan (Mimar Sinan Üniversitesi), Meghnad Desai (London School of Economics), Oktar Türel (ODTÜ), Rauf Gönenç (OECD), Refik Erzan (Boğaziçi Üniversitesi), Sübidey Togan (Bilkent Üniversitesi), Şevket Pamuk (Boğaziçi Üniversitesi), Şiir Yılmaz (Gazi Üniversitesi), Taner Berksoy (Okan Üniversitesi), Yılmaz Akyüz (Cenevre South Centre), Ziya Öniş (Koç Üniversitesi).   Bu Sayıda; * Ekonomide Yeniden Dengelenmenin Zorluğu ve İktisat Politikasında Arayışlar - Osman Aydoğuş * Enflasyon Hedeflemesini Sorgulamak - A. Erinç Yeldan * Anadolu Sırtlanları Anadolu Aslanlarının Yaşam Alanlarını mı Daraltıyor?- Serdar Sayan * Tarımda Kurtuluş Var mı?- Tayfun Özkaya * Sosyal Demokrat Bir Ekonomi Modeli 2-Kademeli Olarak Arttırılan Tüketim Vergisi - Turan Subaşat * (U)mutsuzluğumuzun Kışı ve Sardunya - Ayça Tekin Koru * Bir Ütopya Olarak İktisatta Çoğulculuk veya ?Ekonomi ve Toplum"- Metin Sarfati * Türkiye İnovasyon (Yenilik) Yapıyor mu?- Bayram Ali Eşiyok * HDP 2015 Seçim Bildirgesinin Ekonomi Politiği: "Ama Umudu Var Büyük İnsanlığın"- Hakan Mıhcı * Türkiye'ye Alman Bilim Göçü Darülfünun'da Alman Bilimciler - Aytekin Keskin * 18. Uluslararası İktisat Öğrencileri Kongresi - Ayten Ayşen Kaya * 1919 Divan-ı Harb-i Örfi Ermeni Tehcir yargılamaları - Osman Arolat * Yolun Sonu - Ertuğrul Tokdemir * Neoliberal Reçeteler Yeniden Sorgulanıyor...- Emin Akçaoğlu * Enrique Granados ve Kaçınılmaz Kaderi -Levent Özübek
  Temin Edilemiyor