Ekoloji Kitapları

Yayınevi/Marka
44 öğeden 1-16 arası gösteriliyor.
Sayfa  1 - 3
 • Doğal Yaşam ve Başkaldırı

  Karton Kapak
  Naturalis yazar ve ilk çevrecilerden olan Henri David Thoreau (1817-1862) için doğa, inancının bir parçasıydı. Thoreau bu amaçla 1845 yılının ilkbaharında Walden gölünün kıyısına bir kulübe yaptı. Burada doğayı gözlemledi, çiftçilik yaptı gözlemlerini ve düşüncelerini bir günlüğek aydetti. Doğal dünyada yaşamını sürdürürken bilinçli olarak yaşamayı hayatın sadece temel ihtiyaçlarını dikkate almayı ve hayatın öğretmesi gerekeni öğrenmeyi arzuladı günlük yaşamından kesitlerle beraber insanın varoluş gerçeği, toplum, devlet ve diğer konular üzerine tefekkürlerini açık ve net bir bilgelikle kaleme aldı. (Thoreau münzevi bir hayat yaşamıyordu. Hergün ziyaretçileri vardı ve yürüyerek yakındaki kasabaya gidip geliyordu) Thoreau’nun dikkat çeken kabiliyeti sıradan gündelik bir olayı veya doğadaki bir detayı gözlemleyerek başladığı düşüncesini insanoğlunun en temel sorunlarını derin bir bakış açısıyla ele alabilecek şekilde geliştirmesidir. Amerikan ebediyatının en büyük klasiklerinden biri olan bu kitapta düşüncelerini toparladı Tolstoy ve Gandi gibi büyük şahsiyetleri etkilemesiyle tanınan Thoreau’nun bu eseri tüm dünyada felsefi düşüncede bir baş yapıt olarak kabul edilmiştir.
  16,00  TL20,00  TL
 • Yeryüzünün Acısı

  Sert Kapak
  İnsanoğlu üzerinde yaşadığı yaşlı gezegenle uyumlu ve sevgi dolu bir ilişki içerisinde değil ne yazık ki. Yeryüzünün sayısız nimetinden yararlanıp diğer bütün canlılarla bir arada sorunsuzca yaşamak varken, doludizgin dramatik bir sona ilerliyoruz. Küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi, sivil sanayi ve savaş sanayisi nedeniyle sularda ve topraklarda meydana gelen kirlenme, zenginliklerin dengesiz dağılımı, beslenme sorunları ve birçok türün yokoluşu, cehennemi bir görüntü çıkarıyor ortaya. Saygın bilim adamı Hubert Reeves, Frédéric Lenoir'ın sorularına verdiği cevaplarla, en son bilimsel verilere dayanarak, insanlığın ve gezegenimizin karşı karşıya olduğu tehlikeleri teker teker ele alıyor. Hemen ciddi önlemler alınmazsa insanlığın geleceğinin hiç de parlak olmadığını somut biçimde ortaya koyuyor. Hubert Reeves yaşamın sürebilmesi için hepimizi harekete geçmeye çağırıyor.
  19,25  TL25,00  TL
 • Ekoköy İthaca

  Karton Kapak
  Goethe’nin “Yapabileceğiniz ya da düşleyebileceğiniz ne varsa ona başlayın. Cesarette zeka, güç ve sihir vardır. Hemen başlayın.” cümlesini çalışma masasının başucuna asan Liz Walker, ne zaman bir güçlükle karşılaşsa, dönüp bu sözü okuyor ve yeniden motive oluyordu. Ne kafesten çıkıp özgürleşmek, ne de Platon’un mağarasından kaçıp yüzünü güneşe dönmek kolay. ABD’de iki kadın, bir ekoköy kurma düşüyle yola çıktıklarında da önlerine binbir türlü engel çıktı ama Ekoköy İthaca her zorluğu aşarak kuruldu. Liz Walker ‘yeşil yaşam’ sürdüren birisinin etkisinin dalgalar halinde yayılarak pek çok başka yaşamı etkileyeceğini düşünüyor. Tuttuğu günlükten çıkardığı notlar böylece gezegenin herhangi başka bir yerinde benzer düşleri paylaşanlara umut veriyor. Ekoköy kurmanın tek bir yolu ya da tek bir şekli yok. Zaten böyle bir tektipleşmeye de ihtiyacı yok. Her topluluğun, her kültürün ve farklı coğrafyaların birbirine hiç de benzemeyen yolları, yöntemleri olabilir. İlham almak, dayanışmak ve paylaşmak, işte bunlar bu zenginliği benzersiz kılıyor. Günümüzün rekabetçi ve patent odaklı dünyasının aksine, her öğrendiğini koşulsuz olarak dağıtan, alternatif bir dünya önümüzde aralanıyor. Yeni İnsan Yayınevi, Ekoköyler: Yeni Rotamız kitabıyla genel anlamda ekoköylerin değerleri neler olabilir tartışmasını başlatmıştı. Şimdi Ekoköy İthaca ile öznel bir deneyimi kitaplaştırdı. Farklı coğrafyalardan farklı deneyimlerle bu yolculuğu sürdürmeye niyetliyiz. “Başarıya ulaşmış bir ekoköyün kurucularından birisi tarafından kaleme alınmış bu anlamlı ve içten bakış açısı, kendi ekoköyünü ya da topluluğunu kurmayı planlayan herkes tarafından okunmalıdır.” Diana Leafe Christian (Creating a Life Together yazarı)
  14,60  TL20,00  TL
 • 21. Yüzyıl Kentleri

  Karton Kapak
  - Küreselleşme sürecinde kent ve etik etkileşimi geç kapitalizm, tüketim toplumu ve kent etkileşimi - 21. yüzyıl kentlerinde göçlere bağlı olarak ortaya çıkan mekansal ve sosyal ayrımlaşma olgusu - Kentsel yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik bir araç olarak kentsel dönüşüm projelerinin eleştirel bir bakışla değerlendirilmesi - Tartışmalı bir kentsel yenilenme enstrümanı : “soylulaştırma” - Sürdürülebilir kentleşme olgusunun kent mekanına yansımaları - Doğa ve kent ilişkisine ekolojik bir bakış - Paradigma dönüşümü içinde kentin işlevi ve iktidarla ilişkisi - 21. yüzyıl kentlerinde : kentsel gelişim yönetimi stratejileri : teorik yaklaşımlar ve uygulamalar - Sürdürülebilirlik perspektifinde kentsel yerleşmelerde E – yönetişim olanakları : Türkiye örneği - Kentlerde suçların önlenmesine ilişkin yaklaşımlar ve bu doğrultuda “mahalle ölçeğinde” toplum destekli polislik uygulaması - 21. yüzyılda sınır ötesi işbirliği girişimleri ve kentsel yönetimler : balkanlar örneği
  24,50  TL25,00  TL
 • Zürafa Boynun Neden Uzun?

  Karton Kapak
  Meraklı bir belgesel izleyicisi misiniz? Benzerlerini defalarca seyrettiğiniz halde, bir aslanın can havliyle koşan bir ceylanı kovaladığını görünce kendinizi o görüntülerden alıkoyamıyor musunuz? Peki, ceylanın bu koşusunun tamamen rasgele olduğunu ve bir sonraki hamlesinin kesinlikle öngörülemez olduğunu biliyor musunuz? Ya da belki de belgeseller hiç ilginizi çekmiyordur.
  11,90  TL14,00  TL
 • Çevre Sorunları ve Politikaları

  Karton Kapak
  Çevre Sorunları Kavramsal Açıklamalar Çevre Sorunlarının Nedenleri Çevre Sorunları Türkiye’de Çevre Sorunlarının Tarihi Gelişimi Avrupa Birliği’ne Uyum Sürecinde Türkiye’deki Çevre Politikalarının Değişimi
  17,64  TL18,00  TL
 • Çevreleme

  Karton Kapak
  “Çevre sorunu” sayılan oluşumlar yalnızca teknik ve teknolojik sorunlar mıdır? “Çevre sorunu” sayılan oluşumlar yalnızca kişilerin, kuruluşların, hükümetlerin sorumsuzluklarından, bilgisizlik ve bilinçsizliklerinden mi kaynaklanıyor? “Çevre sorunu” sayılan oluşumların gündeme gelmesinden “herkes” aynı düzeyde mi sorumludur? “Çevre sorunu” sayılan oluşumların önlenmesine “herkes” aynı düzeyde mi katkıda bulunmalıdır? Görünüşe göre herkes “çevrenin” korunmasını, “çevre sorunu” sayılan oluşumların önlenmesini istiyor; bu amaçla konulmuş onlarca anayasal ve yasal yaptırım, etkinlikte bulunan binlerce kişi ve kuruluş var; öyleyse çevre, neden gerektiğince korunamıyor? “Çevre” yalnızca gönüllü kişi ve kuruluşların, meslek örgütlerinin özverili çabalarıyla korunabilir mi? Siyasal partiler, sendikalar, üretici kooperatif ve birlikleri “çevre sorunu” sayılan oluşumların önlenmesi ve çözümlenmesini gerektiğince dert ediniyor mu? “Çevrenin” gerektiğince korunabilmesi için bu türden birçok sorunun yanıtlanması, temelde de tüm yaşama alanlarının bu yanıtlara göre düzenlenmesi gerekiyor. Peki ama bu gereği kimler nasıl yerine getirecek; yine yalnızca “çevreciler” mi? “Hayır!” diyor Yücel Çağlar. Çevreleme, Yücel Çağlar’ın bu yanıtının gerekçesi olabilecek değini ve tartışmalarından oluşan bir seçki. Bu tartışmaların artık seslice yapılması gerekiyor çünkü.
  32,93  TL37,00  TL
 • Kent, Çevre ve Globalleşme

  Karton Kapak
  Çevre sorunları son yılların en çok tartışılan konularından ve belki de günümüze kadar insanlığın karşılaştığı en büyük sorunlardan biridir. Özellikle son otuz yılda boyutları giderek büyüyen ve bütün insanlığı tehtid eder hale gelen sorunun çözümüne yönelik yeterli çabaların sarfedildiği söylenemez. Gerçi geçtiğimiz yıllarda sorunun çözümü konusunda uluslar arası düzeyde bazı somut adımlar atılmış ve ülkeler bazında ciddi girişimlerde bulunulmuştur ama, bunlar sağlıklı bir çevrede yaşamak ve bu çevreyi gelecek kuşaklara devretmek için yeterli değildir.
  18,27  TL21,00  TL
 • Sorularla Çevre

  Karton Kapak
  İçindekiler; Çevre Yönetim Sistemi Temel Esasları Çevre Yönetim Sistemi'nin Kapsamı Çevre Yönetim Sistemi ile İlgili Tanımlar Çevre Yönetim Sistemi Şartları Alıştırmalar Testler Cevap Anahtarları 12 Test 335 Soru
  12,74  TL13,00  TL
 • Türkiye Deniz Canlıları Rehberi

  Sert Kapak
  Denizlerimizde yaşayan balıklar, knidliler, yumuşakçalar ve kabuklular sınıfına ait yaklaşık 280 sualtı canlısının anlatıldığı bu kitapta deniz canlılarının bilimsel adlarını, davranış şekillerini, fiziksel ve tanımsal özelliklerini, üreme bilgilerini, beslenme alışkanlıklarını, adlarının Türkçe dahil 4 farklı dildeki karşılıklarını, yayılımlarını, habitatlarını ve bu bilgilere ek olarak pek çok ilginç ayrıntıyı bulacaksınız. Türkiye denizlerindeki sadece balıkların değil, deniz anemonları, mercanlar, denizanaları, deniztavşanları, karidesler ve yengeçler gibi canlılar ve bu canlıların hayatlarına dair doyurucu bilgilere ulaşabileceğiniz Türkiye Deniz Canlıları Rehberi, tamamı ülkemiz sularında çekilmiş fotoğraflarıyla da vazgeçilmez bir görsel rehber. Bu kitapla birlikte denizlerimizin mavi derinliklerindeki bilinmeyen yaşama tanık olacaksınız...
  32,34  TL42,00  TL
 • Çevre ve Kalkınma Söylemi

  Karton Kapak
  Yirminci yüzyılın sonunda ve 21. yüzyılda sınırların anlamsızlaştığının ve tek bir dünyanın var olduğunun farkına vardık. Bu farkındalıkta küreselleşme olgusu ve çevre sorunlarının büyük bir etkisi oldu. Küreselleşme olgusu ve çevre sorunlarını birlikte çözmeye çalışmamıza yaradı.
  13,20  TL15,00  TL
 • Siyasal Ekoloji

  Karton Kapak
  Siyasal ekoloji isimli bu çalışmada çevreci hareketler ve radikal ekoloji düşüncesi bağlamında gelişen, çevre sorunlarına kendi dünya görüşü perspektifinden çözüm önerileri sunan siyasal ekolojiyi içeren konularından bazılarına teorik perspektifte yer verilmektedir.
  21,17  TL21,60  TL
 • Çevre Sorunları

  Karton Kapak
  Dr. Ergun Gürpınar'ın kitap haline getirdiği bu son çalışması çevre bilimleri sorunlarını nesnel ve teknik yönleriyle ele alıyor. Bir yandan temel kavramlar ve tarihçeleri açıklanırken bir yandan da çevre biliminin çok yönlülüğü ve hemen bütün bilim dallarını ilgilendiren boyutları sergileniyor. Sağlık bilgisi, tarım, hava, su, toprak, şehir planlaması, nüfus dağılımı ve hukuki düzenlemeler bu incelemenin sınırları içine giriyor. (Tanıtım Yazısından)
  19,60  TL20,00  TL
 • Yeşil Yıldız

  Karton Kapak
  Turizm... Kimine göre deniz kum güneş üçlemesinin tadını çıkarmak, kimine göre ise heybetli bir dağın eteklerinden aşağı doğru salınmak… Kimi zaman şifalı bir çeşmenin altında romatizma iyileştirici, kimi zaman ise bir çiftlik evinde psikolojik, sosyolojik, nevrolojik terapi bekçisi… Kimine göre fakültesine yetiştireceği final ödevinin adı, kimine göre ise sahip olduğu 5 Yıldızlı konaklama tesisinin ağırladığı insan sayısı… Lakin… Ekolojik ortamın tam ortasında duran ve içinde bulunduğu fotoğraf karesinde artık daha temkinli tebessüm eden bir endüstrinin adı! İşte bu eser, Ülkemizde temkinli tebessüm etmek zorunda olan turizm endüstrisinde, geçmişten bugüne gerçekleştirilen çevre dostu sosyal sorumluluk kampanyalarına ışık tutmuş ve Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Yeşil Yıldız” projesinin hem teorik altyapısını detaylarıyla anlatmakta hem de bu proje üzerine sahada yapılan ilk ve tek bilimsel araştırmanın sonuçlarını ortaya koymaktadır. Çevreye Duyarlı Konaklama Tesisi olmanın rezervasyon kararlarına etkisi, turistler üzerindeki farkındalık oranı ve çevre duyarlılığının meslek yaş sosyal refah seviyesi, eğitim cinsiyet gibi temel değişkenler üzerinden analizleri gibi 170’e yakın karşılaştırmanın yer aldığı çalışma hem otel işletmecileri açısından büyük önem taşımakta hem de çevre duyarlılığı konusunda hassasiyet gösteren her bireye farklı bir bakış açısı sunmaktadır.
  16,72  TL19,00  TL
 • Zeugma Yalnız Değil! Türkiye’de Barajlar ve Kültürel Miras

  Karton Kapak
  2000 yılı barajların kültürel mirasa etkilerinin Zeugma örneği ile yoğun olarak gündeme geldiği ve kalkınma projeleri ile kültürel değerlerimizin birlikte tartışıldığı bir yıl oldu. Yine de "Barajlar ve Kültürel Miras" üzerine yapılan birçok çalışma dar bir çevre ile sınırlı kaldı. Elinizdeki kitap, bu konuda yapılan çalışmalardan bir bölümünün daha geniş çevrelere ulaşması amacı ile hazırlandı. Kitabın birinci bölümünde, Tarih Vakfı’nın Yerel Tarih Projesi kapsamında, 24 Eylül 2000 tarihinde Gaziantep’te düzenlediği "Barajlar ve Tarihi Miras Buluşması" toplantısının tutanaklarını bulacaksınız. İkinci bölümde ise, tüm yurt coğrafyasındaki her bölgeye ve her kültüre ait tarihi mirası, bu değerleri gözardı eden duyarsız kalkınma projelerine karşı yıllardır korumaya çalışan "sivil çevrelerin" oluşturduğu "Barajlar ve Kültürel Miras İzleme Kurulu"nun ilk etkinliği olarak 7 Ekim 2000 tarihinde İstanbul’da düzenlenen "Zeugma Yalnız Değil" toplantısının sunuçları yer alıyor. Bu bölümde, ülkenin yedi bölgesinden gelen uzmanların sunuşlarını okuduğunuzda Zeugma’nın gerçekten yalnız olmadığını göreceksiniz. Kitabın 3. bölümünde ise, yıllardır bu konu ile ilgili çalışmalar yapan uzmanların değerlendirmelerine ve kaynak olma özelliği taşıyan bilgilere yer veriliyor.
  17,00  TL20,00  TL