Fıkralar & Bilmeceler Kitapları

Yayınevi/Marka
289 öğeden 1-16 arası gösteriliyor.
Sayfa  1 - 19
 • Nasreddin Hoca

  Karton Kapak
  Nasreddin Hoca öyle bir kişiliktir ki, hiçbir zaman tamamlanıp bitmiş denemez, yüzlerce kez yeni baştan tasarlanmakta ve yalnızca kendisini yaratanlara benzemektedir. O, bu fıkralarında, hoyrat iktidar tutkusu karşısında güleryüzlü yürekliliğin, sarinkanlı bir güç ve mertliğin, ağır başlılığın ve özenli olmanın neler yapabileceğini gösteren ulusal bir simgedir... Bu kitapta, Hoca'nın inanışlarla, sosyal hayatla, Timuur'la ilgili ve diğer fıkralarından 295'i yer alıyor.
  10,44  TL14,50  TL
 • Nasreddin Hoca : 105 - Necip Fazıl Bütün Eserleri

  Karton Kapak
  Necip Fazıl, bu kitabın birinci bölümünü teşkil eden “İzahlı Nasreddin Hoca Fıkraları”nı Tercüman gazetesinin 27 Ağustos - 22 Eylül 1976 tarihleri arasındaki “Ramazan Sayfası” içinde; “Gülebilsek” ve “Ağlatan Mizah” başlığı altındaki nükteleri ise Büyük Doğu Dergisi’nde yayınlamıştır.
  7,50  TL10,00  TL
 • "Kırmızı Noktalı" Fıkralar

  Karton Kapak
  Eyüp Karadayı’dan Kırmızı Noktalı Fıkralar “Eyüp Karadayı ile karşılıklı fıkralaşmamak olmuyor. Ne zaman birbirimize rastlasak sanki görevmiş gibi birbirimize fıkra anlatıyoruz.” - Müjdat Gezen “Eyüp, müthiş bir fıkracıdır. Bu kitabında kıvrak zekâ ve espri kaynağı kırmızı noktalı fıkraların en güzellerini derlemiş. Tavsiye ediyorum, her eve lazım, stres giderici bir kitap…” - Hıncal Uluç “Karadayı’nın her fıkradaki şahane pasları muhakkak harika golleri getirir. Hiç kuşkunuz olmasın!..” - Halit Kıvanç “Ben … fıkra kitabı yazmasından çok, DVD’de görüntülü olarak kendisinin anlatmasından yanayım. İnanın, yakın dostları arasında sohbet ederken yapılacak çekimler, Cem Yılmaz ya da Ata Demirer’e çok ciddi bir rakip sunar!.. Bilmem, belki bunun olmasını onlar engelliyordur!..” - Ali Sami Alkış “İnsanları güldürmek kolay değildir. Çünkü hemen hepsi dünyaya ağlayarak gelirler!” - Burhan Felek
  8,97  TL13,00  TL
 • Nasreddin Hoca Fıkralarından Seçmeler

  Karton Kapak
  Güldüren, güldürürken düşündüren, hazır cevaplılığı ve fıkraları gerçek kimliğinin ve hayatının önüne geçen Nasreddin Hoca; ömrünün tamamını insanlara doğru yolu göstermeye, onları kötülüklerden sakındırmaya adamıştır. Bunu yaparken de keskin bir zeka ve doğru işleyen bir aklın ürünü olan hikmet ve ibret dolu sözler kullanmış, bu sözler neredeyse birer atasözü haline gelmiştir. XIII. Yüzyılda yaşayan ve iyi bir eğitim gören Nasreddin Hoca, zamanla Türk Dünyasının ortak bir değeri haline gelmiş ve onun fıkraları Türkerin yaşadığı bütün coğrafyalarda anlatıla gelmiştir.
  3,72  TL6,00  TL
 • Osmanlı Fıkraları

  Karton Kapak
  Mizâh, bilgi ve zekâ keskinliği ile karışık, edebî bir ifâde yoludur. Onun sermâyesi şaka ve nükte sûretinde ince alay, tenkîd, takdîr ederek tekdîr ve tenkîd ifâde eden övme ve eğlencedir. Kelime karşılığı latîfe veyâ nükte olan fıkranın edebî bir kıymeti, yâni letâfeti olduğu kadar zarâfeti de olması lâzımdır. Latîfeler hoşa gidecek ve ekseriyâ gülünecek sözlerdir. Fakat bunların içinde hikmet düstûru sayılacak pek çok yüksek söz, ibret dersi ve alınacak hisse vardır. Öteden beri her kavmin edebiyatçı ve hikmet sâhibi kimseleri, ciddî bir dille anlatılamayacak hikmet ve öğütleri, bâzen alay ve mizâh sûretinde fıkralarla halka telkine, bu yolla ahlâkı süslemeye ve gâfilleri uyarmaya gayret etmişlerdir. Bu sebeple latîfeler hem gönülleri şenlendirme vesîlesi olması, hem de ibret almayı, hakîkatleri öğrenmeyi sağlaması yönüyle eğlencelerin faydalı kısmındandır. Osmanlılar devrinde de hiciv ve latîfe yaygındı. Nüktedanlık, bir edebî sâha olarak devlet adamlarından ulemâya kadar her kesim içinde, her kademede yer bulmuştur. İnsanlar, kendilerini edebî bir üslûb ile tenkîd edene karşı, kabalıkla cevap vermeyi âdetâ edep dışı kabul ettiklerinden, ya o anda ya da zamanı geldiğinde latîfe ile cevâb vermeyi yine bir edep ölçüsü kabul etmişlerdir. Osmanlı târihinden seçtiğimiz, padişahlardan sadrazamlara, vezirlerden paşalara, ulemadan sıradan bir Osmanlı vatandaşına kadar her kademeden Osmanlı insanının ince ve kıvrak zeka ürünü olan bu fıkra ve nükteleri okurken neşeleneceğiniz, aynı zamanda da ibret alacağınız kanâatindeyiz.
  5,25  TL7,00  TL
 • Nasrettin Hoca Fıkraları

  Karton Kapak
  Kültürlerin kaynağı olan yapıtlar vardır: Destanlar, söylenceler, halk öyküleri, gezi anlatıları. Tanrı aşkını işleyen şiirler... Bunları sıralarken, önemsizmiş gibi görünen gülmece fıkralarını, gülüp geçiken öykücükleri de unutmamak gerekir... Kendimizi düşünerek adlandırırsak şöyle diyebiliri: Yunus, Mevlana, Evliya Çelebi nasıl Anadolu kültürünün temel taşlarıysa, Nasrettin Hoca da öyledir. Bizde halkbilim uzmanları Nasrettin Hoca'yı özel bir önemle ele almışlardır. Buna karşılık yayınevleri Nasrettin Hoca fıkralarına genellikle çocuk kitapları arasında yer vermişlerdir. Elinizdeki kitaptaysa büyükler için derlenen Nasrettin Hoca fıkraları yer alıyor. Memet Fuat'ın hazırladığı 400 Nasrettin Hoca fıkrasını günümüz Türkçesiyle okumak sizlerin de hoşuna gidecek. (Arka Kapak)
  9,00  TL12,00  TL
 • Nasrettin Hoca Gülütler

  Karton Kapak
  Timur, her nedense bi gün Nasrettin Hoca’ya çok kızdığından, adamlarına, - Yatırın Hoca, ayaklarına binbeşyüz sopa vurun, demiş. Hoca gülmeye başlayınca, - Neden gülersin, diye sormuş Timur. Hoca, - Efendim, demiş, siz ya hiç sopa yemediniz, ya sayı saymasını bilmiyorsunuz.
  14,79  TL17,00  TL
 • Geçmiş Zaman Fıkraları

  Karton Kapak
  "Bu fıkraların seçilişinde ve anlatışılında bile çelebi, medeni bir İstanbul efendisi, titizliği, nezaketi var. Kendilerini görmediğimiz, hayat tarzlarını hiç bilmediğimiz ama bir vesileyle tanımış olduğumuz bir eski devir adamının gerçek çehresini, mini mini bir fıkranın ışığı altında seçiveriyorsunuz." (Nezihe Araz - Yeni Sabah, 3 Kasım 1958) Bir çeşit şifahi tarih antolojisi niteliğindeki Geçmiş Zaman Fıkraları, III. Selim döneminden Meşrutiyet yıllarına kadar, tairhte iz bırakmış kişilere ilişkin çok sayıda fıkra ve anekdot içeriyor. Hisar'ın bütün eserlerinde sıklıkla mizaha kayan kalemi bu kitapta iyice kendini gösteriyor.
  7,92  TL11,00  TL
 • Karadeniz Fıkraları

  Karton Kapak
  KARADENİZ İNSANIN FIKRARIYLA DA ESPİLERİYLE DE ÜNLERİNİ YAYMIŞLAR..BU KİTAP DA KARADENİZ FIKRALARININDA ÇOK GÜLÜCEKSİNİZ...
  4,01  TL4,95  TL
 • Nasreddin Hoca Fıkralarından Seçmeler

  Karton Kapak
  Nasreddin Hoca ünü asırları ve sınırları aşmış bütün dünyada tanınmış ve sevilmiş bir bilgi hikmet ve nükte dehasıdır. O kendi şöhret sahası içinde pek çok özelliği ile dikkat çekmiştir. Öncelikle medeniyetimizin gülen yüzü dür. Güldürürken düşündüren bir halk bilgesidir. Nasreddin Hoca sadece Anadolu'da tanınmakla kalmamış ünü dünyaya yayılmış ve fıkraları dünya dillerine çevrilmiş bir bilge kişidir. Nasreddin Hoca deyince hemen hepimizin yüzünden bir tebessüm oluşur. Gülmemek için kendimizi zorlarız. Kafamızda bir sürü fıkrası belirir. Çünkü Türk mizahının ve kıvrak zekasının en canlı örneğini onda buluruz. Bizleri güldüren güldürürken düşündüren ve bizlere fıkralarıyla ders veren Nasreddin Hoca'yı günlük hayatımızın her yerinde görebiliriz. Anadolu Kültürünün temel taşlarından biri olan Nasreddin Hoca'nın fıkralarına günümüz okuyucusunun yepyeni yorumlar getirmesi en büyük temennimiz.
  5,25  TL7,00  TL
 • Nasreddin Hoca’dan Fıkralar

  Karton Kapak
  Hoca'nın fıkraları, her gün binlerce kez anlatılıyor ve insanları hayatın anlamına güldürerek götürüyor. Bunun için elbette bizde düşünmeye açık bir yapı olması gerekiyor. Onun fıkralarındaki derin anlama ancak o derinliklerde dolaşabilenler erebilir... Elinizdeki kitapta yer alan fıkralar titiz bir derlemenin ürünüdür. Elden geldiğince titizlikle Nasreddin Hoca'ya atfedilen mevcut fıkralardan bir seçme yapılmıştır. Umuyoruz ki bu fıkralar okuyucuyu, hayatın derin anlamına gülümseterek ulaştırır... (Tanıtım Bülteninden)
  3,10  TL5,00  TL
 • Nasrettin Hoca Fıkraları

  Karton Kapak
  İnsan niçin yaşar? Hoca yaşlanmıştır geçim sıkıntısı da çekmektedir. Bir hemşerisi: -Hoca efendi insan niçin yaşar? diye sorunca; Hoca hiç düşünmeden: -Yokuş çıkmak ve borç ödemek için, evladım! (Kitabın İçinden)
  4,10  TL4,32  TL
 • Pazar Neşesi

  Karton Kapak
  Gazeteciliğe yıllarını vermiş olan Hıncal Uluç’un artık bir klasik haline gelen Pazar günü yazılarının en sevilen, en eğlenceli köşesi olan Pazar Neşesi’nden seçtiği fıkralar…
  9,48  TL12,00  TL
 • Temel’s 2501 Fıkra

  Karton Kapak
  Bu kitapta 500 adet yeni Karadenizli Temel fıkrası bir araya getirildi.Temel's 2501 Türkiye'de yayınlanmış en kapsamlı Temel fıkra antolojisi olma özelliğini geliştirerek devam ettiriyor.Bu Temel dizin sayesinde fıkraları bulmak ve hafızalara kaydetmek kolaylaşıyor.2002 TEMEL TİTANİK Temel'le Cemal buzdağının üstünde kaybolmuşlar. Grip, bronşit gırla... Birden bir gürültü duyulmuş.Temel,- Kurtulduk, demiş, Titanik celeyi.2355 TEMEL PİNTİ Cemal, Temel'den para istemiş. Temel,- Para ile imanın çimde oltuğunu pilemeysun da, pilemeyeceğine cöre niye penten isteysun?
  8,18  TL10,90  TL
 • Nasreddin Hoca Fıkraları

  Karton Kapak
  “Nasreddin Hoca” deyince gözümüzün önüne, başında kavuğu, üzerinde uzun cübbesi ve meşhur eşeğiyle sevimli bir hoca gelir. Yüzümüzde sebepsiz bir gülümseme kalır onun ismiyle birlikte. Günlük hayatımızın içinde olan bir akraba, bir tanıdık gibidir. Bizi hem güldüren hem de güldürürken öğütlerini eksik etmeyen bir tanıdık...İnsanların yüzlerini güldürürken sorunlarına çare, yanlışlarına doğru olmaya çalışmış; halkı kınamadan, ayıplamadan sevgi ve hoşgörüyle eğitmiştir. Nasreddin Hoca Fıkraları, öncelikle öğrencilere, daha sonra konuyla ilgilenen herkese faydalar sağlayacaktır. Kültürümüzün sonraki nesillere taşınması adına bir katkı olması dileğiyle...
  5,25  TL7,00  TL