Koleksiyonlar, Kataloglar, Sergiler Kitapları

Yayınevi/Marka
226 öğeden 1-16 arası gösteriliyor.
Sayfa  1 - 15
 • İşte Benim Zeki Müren

  Karton Kapak
  Şarkılara duygu seren, çilelere göğüs geren, dertli gönüllere giren “İşte Benim Zeki Müren” İşte Benim Zeki Müren” sergi kataloğu, sanatçının kendi koleksiyonunda bulunan fotoğrafları, desenleri, kostümleri, gözlükleri, plakları, şiirleri, gazete ve dergi kupürleri ve arşiv görüntülerinden oluşuyor. Sergi kataloğu Zeki Müren’in bazıları hiç bilinmeyen binlerce fotoğraf arasından seçilen çok özel karelerine, sahne ve sinema çalışmalarına tanıklık ettiği kadar, sanatçının çocukluğundan başlayarak gündelik hayatına da ışık tutuyor. 24 Eylül 1996’da 65 yaşında aramızdan ayrılan Zeki Müren’in popüler kültür tarihimizdeki yerini bir kez daha hatırlatmayı amaçlayan serginin kataloğu, 50’li yıllardan 1980’lerin ortalarına uzanan zaman diliminde hayatını milyonların gözü önünde geçirmiş bir yıldızın belgeseli niteliğini taşıyor. Giydiği fraklar, doldurduğu plaklar, yüzdüğü plajlar, okuduğu okullar, boyadığı desenler, bindiği otomobiller, çıktığı seyahatler, dostlarıyla paylaştığı geceler, sinemada ve tiyatroda oynadığı karakterler bir bir mercek altına alınırken, okuyucular Türkiye’nin modernleşme serüvenine, toplumsal dönüşümüne ve değişen eğlence alışkanlıklarına dair zengin ipuçları elde edecek. Bu değerli sergi kataloğunun hazırlanmasında Türk Eğitim Vakfı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı büyük katkı sağlamıştır.
  39,60  TL55,00  TL
 • Tılsımlı Gömlekler (Şömizli)

  Sert Kapak
  Topkapı Sarayı Müzesi Koleksiyonundan TILSIMLI GÖMLEKLER, Topkapı Sarayı’nın, Padişah Elbiseleri Koleksiyonu’nda bulunan seksen yedi adet tılsımlı gömlek, bir takma yaka, beş takke, on yazılı örtü ile yaklaşık yüz parçayı içeren tasarımıyla göz kamaştıran koleksiyonluk bir kitap... Doç. Dr. Hülya Tezcan’ın araştırmaları Ersu Pekin’in göz alıcı tasarımıyla birleşerek ortaya muhteşem bir eser çıkardı… Sarayda padişahların ve saray ehlinin normal kıyafetlerinin altına giydikleri tılsımlı gömleklerin, kişileri nazara, her türlü kötülüğe karşı koruduğuna, hastalara şifa verdiğine inanılırdı. Savaşa veya sefere çıkılmadan önce üzerinde Fetih Suresi veya fethi müyesser kılacak farklı bazı ayetlerin yazılı olduğu tılsımlı gömlek giyilirdi. Saraya ait bu koleksiyonda Cem Sultan'dan III. Murad’a kadar belgeli, Veysel Karani'den Abdülkadir Geylani'ye kadar onlara atfedilen, İslâm sembolizminin örneklerini taşıyan pek çok gömlek bulunur. Tılsımlı Gömlekler kitabında gömleklere daha çok sanatsal açıdan yaklaşılmış, üzerlerindeki hat ve motiflerin muhteviyatı üzerinde hususiyetle durulmuştur. Kitabelerde adı geçen sultanların ve devlet büyüklerinin bu gömlekleri ne sebeple yaptırmış olabilecekleri araştırılmıştır. Kaynaklarda o kişilerin hayatıyla ilgili bilgilere ulaşılmaya çalışılmış ve bazı gömleklerin ne amaçla hazırlandığı hakkında tatminkâr yorumlar yapılabilmiştir. Kitapta her eser için katalog bilgisi verilerek son kısım kataloga ayrılmıştır. Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde bulunan iki sultan gömleği de kataloga dâhil edilmiştir. Bu iki gömlekten birisi 15. yüzyıl başına ait olması ve Osmanlı padişahlarının erken dönem modasını yansıtması bakımından çok mühimdir. İkincisi Türk ve İslam Eserleri müzesinin kuruluşu sırasında Türk müzecilere danışmanlık yapan Alman Frederick Sarre’nin Avrupa’da satılmak üzereyken Türk devletinin satın alması konusunda yardımcı olduğu gömlektir. Ünlü müzeci Sarre’nin yayınlarında bahsettiği fakat akıbetinin ne olduğunun bilinmediği bu gömleğin Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde olduğu tespit edilerek kitaba konmuştur. Tılsımlı Gömlekler, üzerlerindeki yazı ve süslemelerle hat ve tezhip sanatında ulaşılan mertebeyi gösteren, dönemin sosyal yaşamını ortaya koyan adeta konuşan tarih niteliğindedir. Çözülemeyen şifreli kodlarıyla gizemini hâlâ koruyan giysiler, geçmişle günümüz arasında köprü kuran eşsiz bir kültür mirasıdır.
  83,75  TL125,00  TL
 • Mustafa Ali’s Nusret-name and Ottoman - Safavi Conflict

  Karton Kapak
  It is my pleasure to express my sincere gratitude to my first supervisor. Dr. Michael V. McDonald, for his invaluable guidance and kind assistance during the research and the preparation of this thesis. I am indebted to my second supervisor Dr. C. Hillenbrand for supervision that has been most beneficial to the revision of this study. I am most grateful to my former supervisor Prof. Dr. Nejat Göyünç, who is working as an experienced supervisor at the Archive Department in the Univesity of Istanbul and who read my origina text through and made valuable suggestions. I am extremely grateful to the Republic of Turkey and Celal Bayar University in Manisa in Turkey for the financial and official support without which this research could not have been realised. (Kitabın İçinden)
  17,80  TL20,00  TL
 • İhsan Cemal Karaburçak

  Karton Kapak
  Pera Müzesi 2011 Baharında Günbatımını "Karabuçak Moru"yla SelamlıyorTürk resminde özgün bir yeri olan İhsan Cemak Karaburçak, resim çalışmalarını matematik alanındaki donanımı ve Mors alfabesine olan hakimiyetiyle taçlandırarak, kendine özgü renkleri, semboller ve perspektif anlayışıyla, özgün bir resim dili, yaratmıştır. Karabuçak'ın yenilikçi renk anlayışı, özellikle de "Karabuçak Mor'u" olarak bilinen rengi, zaman zaman disiplinlerarası çalışmalara da ilham vermiş; örneğin değerli mimar ve yazar Cengiz Bektaş, sanatçıya sevgisini ve saygısını, bu katalogta da yer alan "Mor" şiiriyle ifade etmiştir.(Sunuş'tan)
  41,25  TL55,00  TL
 • Mustafa Esat Düzgünman ve Ebru - Mustafa Esat Düzgünman and Ebru

  Sert Kapak
  Geçmişte kitap ciltlerinde ve hat rehalarında bir süsleme aracı olarak kullanılan ebrû, günümüzde ustaların elinde başlı başına bir sanat eseri haline gelmiştir. Bu kitap, kökleri Üsküdar Özbekler Tekkesi Şeyhi Sadık Efendi’ye kadar uzanan ebrû tarzının son temsilcisi olan Mustafa Esad Düzgünman’ın eserlerinden örnekleri ve sanatçı hakkında kapsamlı bir araştırmayı içermektedir.
  32,40  TL40,00  TL
 • Sultan 2. Abdülhamid’in Aile Albümü - The Family Album of Sultan Abdülhamid 2

  Sert Kapak
  Osmanlı Padişahı Sultan II. Abdülhamid Han, fotoğrafçılık sanatına olan merakıyla bilinmektedir. Kendisinin devrin ünlü fotoğrafçılarına hazırlattığı, içerisinde binlerce fotoğraf yer alan Yıldız Arşivi onun bu ilgisinin en güzel örneğidir. 35 bin kareyi bulan bu arşiv tam anlamıyla bir kültür mirasıdır. Bu arşivden derlenen Sultan II. Abdülhamid’in Aile Albümü, şehzade ve sultanların fotoğraflarını gün yüzüne çıkarmasıyla ilgilisine önemli bir kaynak sunmaktadır. Fotoğraflar/Photograps:Brandseph, Frith, Wilhem Hermes,J. Laurent, E & H. T. Anthony, F. Rocchini, F.Orden, Giorgi Sommer, Hüsameddin Bey, Kusakabe Kimbei, Achille Quinet, J.X. Raoult, T.R. Dumas, C. Sabounci, Pascal Sebah.
  97,20  TL120,00  TL
 • Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pierre Willemart Sikke Koleksiyonu

  Sert Kapak
  Özellikle nümismatik konusunda uzmanlaşmış bir tarihçi ve eğitimci olan Pierre Willemart, İstanbul Fransız Araştırmaları Enstitüsü'nde araştırmacı olarak görev yaptığı yıllarda, ülkemizin tarihi zenginliklerini yakından görme ve inceleme fırsatını bulmuş, dünyanın en önemli uygarlıklarına sahne olan Avrasya kuşağındaki irili ufaklı pek çok devletin sikkelerini içeren zengin koleksiyonunu, eşi Helene ile birlikte, 1960 yıllarda yaptığı Anadolu yolculuklarında oluşturmaya başlamıştı.
  60,00  TL80,00  TL
 • Osmanlı'dan Cumhuriyet’e Kadınlar

  Sert Kapak
  Osmanlı İmparatorluğu’nun Müslüman, Hıristiyan, Musevi, Arnavut, Boşnak, Makedon, Bulgar, Ermeni, Kürt ve Çingene kadınları... Pierre Loti’nin gözdesi “Türk Hanımları’’ ve Cumhuriyet döneminin modern siluetleri... Batılı bakışın arzuladığı egzotik zevki ve hayal gücünü karşılamasının yanı sıra, etnografik ve tarihsel açıdan da önem taşıyan bu kartpostallar, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarından Türkiye Cumhuriyeti’nin başlangıç yıllarına denk gelen 50 yıllık bir dönemde, geleneğin modernizmle sürekli çatıştığı toplumsal yapıyı ve bugün gitgide azalan kültürel çeşitliliği göstermek açısından ayrı bir önem taşıyor. Christine Peltre, Klasik Edebiyat Doçenti ve Strasburg Üniversitesi'nde Çağdaş Sanat Tarihi öğretim üyesidir. 19. yüzyıl sanatı üzerine çalışlamarı vardır. Özellikle de, Les Orientalistes (Hazan), Les arts de l’Islam (Gallimard), Le Voyage de Grèce (Citadelles & Mazenod) gibi, yolculuk ve Oryantalizm üzerine kitapları da yayımlanmıştır.
  32,40  TL45,00  TL
 • 14. İstanbul Bienali Rehberi – Tuzlu Su

  Karton Kapak
  Carolyn Christov-Bakargiev’in kaleme aldığı ve sergi kılavuzu niteliğindeki 14. İstanbul Bienali Rehberi’nde bienalde yer alan işler ve bienal mekânlarıyla ilgili bilgiler bulunuyor. Kitapta yer alan haritalar, tavsiye edilen rotalar ve ulaşım için pratik bilgiler ise deniz ve kara üzerinde en az üç gün sürecek sergi gezme deneyimini kolaylaştırıyor.   The 14th Istanbul Biennial Guidebook, written by Christov-Bakargiev herself, gives some very helpful insight into the works and venues in the biennial, while the maps, recommended routes, and practical transport information intend to smooth the way for the biennial expedition that will take three days the least on land and sea.
  4,35  TL5,00  TL
 • Necip Fazıl Kitabı

  Karton Kapak
  Necip Fazıl Kitabı, Necip Fazıl'ın 110. doğum yılı vesilesiyle 31 Mayıs 2014 tarihinde "Kalır Dudaklarda Şarkımız Bizim" adıyla Zeytinburnu Belediyesi'nce tertiplenen Necip Fazıl sempozyumunda sunulan tebliğlerle Necip Fazıl'ın hayatını, edebi, Fikri ve siyasi yönlerini ele alıp tahlil eden metinlerden oluşuyor. Ana hatları itibariyle değerlendirme yapıldığında Necip Fazıl Kitabı'nda Necip Fazıl'ın ilgi alanlarının genişliğinden ilhamla, sosyal bilimlerin farklı alanlarında ve muhtelif konularda makaleler yer alıyor. Ağırlıklı olarak Türkiye'deki temel siyasî, sosyal ve kültürel tartışma konuları çerçevesinde kaleme alınan yazılar, Necip Fazıl'ın düşüncelerine daha iyi nüfuz etmeyi mümkün kılacak nitelikte.
  25,38  TL27,00  TL
 • 1001 Faces of Orientalism

  Karton Kapak
  Oryantalizmin 1001 yüzü; 19. yüzyılda Oryantalizme odaklanırken, "Oryantalizm" teriminin kaynağına inerek bilim dünyasından arkeolojiye, mimariden dünya sergilerine, fotoğraftan modaya uzanan pek çok konudaki etkilerine ışık tutuyor. Kitap da, 19. yüzyıl başında gerçekleşen arkeolojik kazılar, dünya sergileri görüntüleri, Avrupa'daki Oryantalist mimarinin Osmanlı İmparatorluğu'ndaki uygulamaları, Oryantalist tarzda iç mekan tasarımları, sahne dekoru ve moda, stüdyo fotoğrafları ve 19. yüzyıl ile başlayan Doğu'ya seyahatin değişik aşamaları, obje ve örneklerle sunuluyor.
  66,75  TL75,00  TL