Denemeler Kitapları

Yayınevi/Marka
3 öğeden 1-3 arası gösteriliyor.
Sayfa  1 - 1
 • Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm

  Karton Kapak
  Aslen Engels’in Karl Marx’la birlikte yazdığı “Anti-Dühring” kitabının parçası olan “Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm”, görüşleri Almanya’daki sosyalist hareketi olumsuz etkileyen Alman akademisyen Dühring’in mesnetsiz fikirlerine bir yanıt niteliğindedir. Engels Fransız sosyalistlerin isteği üzerine, kitaptaki üç bölüm üzerinden tekrat çalışmış; sosyalist fikirlerin kökenine ve Marksist tarih teorisine dair bir kitapçık ortaya çıkmıştır. Engels’in “Ütopik Sosyalizm ve Bilimsel Sosyalizm” adlı kitapçığı “Komünist Manifesto”yla birlikte en önemli Marksizm’e giriş metinlerinden biridir.
  7,29  TL9,00  TL
 • Seviye - Sizsiniz

  Karton Kapak
  Bütün değerlerin altüst olduğu, insanların hızla maddeleşen dünyada iyiliği ve güzelliği terk etmeye başladığı bir çağda incelikli bir öfkeyle yazıyor metinlerini Muhammed Seyfi. Ve kitabına da, insanın 'seviye'nin hem bizzat kendisi hem de sorumlusu olduğunu vurgular biçimde "Seviyesizsiniz" diyor. Manevi değerlere sırtını dönenlerin, özellikle de genç neslin içinde bulunduğu erozyona dikkat çekiyor Muhammed Seyfi Bunu yaparken de halk hikâyelerinden, gündelik akış içerisindeki tanıklıklarından yararlanıyor. Bu yönüyle de kitaba başka bir boyut kazandırıyor. "Seviyesizsiniz" insanın temel değerlerini yoran, yıpratan konulara değinirken, içinde kendisinin de bulunduğu genç nesle ayrı bir parantez açıyor ve bütün bir kitabın sonunda akıllarda şu soru uyanıyor: Neydik ne olduk ve nereye gidiyoruz? Sahip olduğumuz kültürel, manevi değerleri terk etmekle pek çok konuda yozlaştığımızı, böylece hayatımızı ve dünyamızı 'seviye' yoksunu bir hale soktuğumuzu vurgulayan Muhammed Seyfi, bu yozlaşmanın karşısına kendi değerleriyle birlikte, bizi biz yapan asıl unsurları da koyuyor ve çözümü de gösteriyor… Peki o çözüm nedir? Bu sorunun yanıtı da kitabı okuyunca beliriyor…
  8,25  TL11,00  TL
 • B*ktan Kitap

  Karton Kapak
  Ali Mert, daha önce yine Yordam Kitap’tan yayınlanan Çöpten Kitap ve Kumdan Kitap adlı deneme-mizah yapıtlarının oyuncu çizgisinde, üçlemeyi B*ktan Kitap ile tamamlıyor. Kitapta yer alan “bulaşık lağım ve medya hikâyeleri”nde, 12 Eylül’den bugüne medyanın halini; bir yanda Babıali’den medya plazalarına yaşanan değişimi, diğer yanda sürekli değişim diye tuttursa da, rüzgarın estiği yöne göre her devrin adamı olarak kalmayı başaran ve hiç değişmeyen yazarları görmek mümkün. B*ktan Kitap, arada dönemin başka köşe yazarlarına uzansa da ana hatlarıyla E. Özköşk’ü andıran bir yayın yönetmeninin, güne başlayışını, tuvalet ziyaretini, dostu lağım faresiyle atışmalarını ve günlük makalesini kaleme alışını içeren bölümlerle akıp gidiyor. Evren’in mercimek kampanyasına katkısından Özal’ın otomobil sevdasını yüceltmesine, Pensilvanya merkezli “sivil toplum” atılımından umre ziyaretiyle dönemi kurtarma çabasına, çok şapkalı bir gazetecinin çırpınışları ya da medyadaki büyük çürüme… Hiciv yüklü denemelerle.
  12,24  TL17,00  TL