• Kafamda Bir Tuhaflık% 28indirim
    Kafamda Bir Tuhaflık
    Kafamda Bir Tuhaflık

Kafamda Bir Tuhaflık

  • 22,00 TL15,84 TL

    hopi kampanyası
    5,00 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kafamda Bir Tuhaflık hem bir aşk hikayesi hem de modern bir destan.


Orhan Pamuk’un üzerinde altı yıl çalıştığı roman, bozacı Mevlut ile üç yıl aşk mektupları yazdığı sevgilisinin İstanbul’daki hayatlarını hikâye ediyor.


1969 ile 2012 arasında, kırk yılı aşkın bir süre Mevlut, İstanbul sokaklarında yoğurtçuluk, pilavcılık, otopark bekçiliği gibi pek çok iş yapar. Bir yandan sokakların çeşit çeşit insanla dolmasını, şehrin büyük bölümünün yıkılıp yeniden inşa edilmesini, Anadolu’dan gelip zengin olanları izler; diğer yandan ülkenin içinden geçtiği dönüşümlere, siyasi çatışmalara, darbelere tanık olur. Onu başkalarından farklı kılan şeyin, kafasındaki tuhaflığın kaynağını hep merak eder. Ama kış akşamları boza satmaktan ve sevgilisinin aslında kim olduğunu düşünmekten hiç vazgeçmez.


Aşkta insanın niyeti mi daha önemlidir, kısmeti mi? Mutluluk veya mutsuzluğumuz bizim seçimlerimize mi bağlıdır, yoksa bizim dışımızda mı gelişip başımıza gelirler? Kafamda Bir Tuhaflık bu sorulara cevap ararken aile hayatıyla şehir hayatının çatışmasını, kadınların ev içlerindeki öfke ve çaresizliklerini resmediyor.


Orhan Pamuk, Kafamda Bir Tuhaflık eserinde muhafazakar insanların yaşamlarını muhafazakar bir şekilde ikame ettirmediklerini insanlara hissettirmeye çalışıyor, hayatın içinden kopup gelen bir hikayeyle okuyucuları buluşturuyor. Orhan Pamuk, Kafamda Bir Tuhaflık Var eseri ile sıradan insanların sıradan yaşamlarını yalın ve sade bir anlatımla kaleme almıştır. Orhan Pamuk, Kafamda Bir Tuhaflık Var eseri ile okuyucularına hayatta insanın başına ne gelirse gelsin, insan yaşam içerisinde ne acılar çekerse çeksin ömür saati işlemeye devam ettiğinden dolayı insanın yaşamdan hiçbir zaman kopmaması gerektiği mesajını vermektedir. Orhan Pamuk’un, Kafamda Bir Tuhaflık Var eserini okuyucuların daha iyi idrak edebilmesi için eseri okumaya başlamadan önce ön yargılarından kurtulması gerekmektedir. Kafamda Bir Tuhaflık Var eserini okuyan okuyucular, eserin başlangıç kısımlarında eserden sıkıldıkları hissine kapılabilirler. Okuyucular, sabırla eseri okumaya devam ederlerse kendilerini resmen hikayenin içinde bulacaklardır. Orhan Pamuk’un, Kafamda Bir Tuhaflık Var eseri Türk kadınının toplum içerisindeki içler acısı halini de ortaya çıkarıyor. Orhan Pamuk, Kafamda Bir Tuhaflık Var eserinde insanların doğasında var olan iki görüşe de vurgu yapmış. Bu görüşlerden ilki resmi görüştür. Resmi görüş, toplumun bizden istediği davranış biçimlerinden oluşmaktadır. İkincisi ise şahsi görüştür. Şahsi görüş ise insanların her zaman dışarıya yansıtmayı tercih etmediği davranışlardan oluşmaktadır. Orhan Pamuk, Kafamda Bir Tuhaflık Var eserinde bu iki görüşe dair çok şahane örnekler de sunmuştur. Türkiye’nin yarım yüzyıllık tarihini bozacı tiplemesiyle anlatan Orhan Pamuk, okuyucuyu etkisi altına alma hususunda ustalığını yine konuşturmuştur. Orhan Pamuk, Kafamda Bir Tuhaflık Var eserinde günümüzde ailevi değerler ile şehir hayatının aileye katmak istediği değerlerin meydana getirmiş olduğu çatışmaları, çok başarılı şekilde okuyucularına aktarıyor.
Yorum Sayısı: 21

İnsanın kimi zaman kendi anılarından birşeyler bulduğu, müthiş kurguya sahip bir kitaptı. Kitabın sonuna geldiğimde Mevlüt'ün tuhaf hayat hikayesi ve türkiye'nin yaklaşık 40 yılı film gibi aklınızdan geçiyor. En sevdiğim yönlerinden biri orhan pamuk'un bazen okuyucuyu kahramanlarla röportaj yapıyormuş gibi hissettirmesi.kahraman , yazarı aradan çıkarıp sizle konuşuyor yani:) Bir başka beğendiğim özellik ise yazarın yan karakterden bahsettikten sonra siz tam artık bu kahramandan bahsedileceğine...devamını oku

İ
İbrahim Görmez  -   14.02.2016

Orhan Pamuk'un dönem kitapları yazdığı aşikar. Sadece bir konu üzerine yazıyor olmaması onun ciddi manada büyük bir yazar olduğunu gösteriyor. İstanbul'un değişen ve gelişen son yıllarına ayna tutan Pamuk, bu defa da İstanbul'a göç eden bir ailenin oğlu Mevlut ile okurlarının karşısına çıkıyor. Mevlut yaptığı çeşitli işleri bir türlü bozacılığa değişemiyor. Kısacası bozanın sıcaklığını romanda hissediyoruz. Okunmalı.

F
Fatih Türker  -   14.03.2016

Orhan Pamuk, Kafamda Bir Tuhaflık eserinde Konya’nın, Beyşehir ilçesinde yer alan bir köyde yaşamını sürdürürken İstanbul’a göç etmeye karar veren Mevlüt isminde bir bozacının hikayesini konu ediniyor. Okurlar, bu bozacının İstanbul’daki macerasını okurken aynı zamanda İstanbul’un son elli yıllık tarihine de tanıklık ediyorlar.
Yazarı, yakından tanıyan okurlar, bu eseri okuduktan sonra şaşkınlıktan küçük dillerini yutacaklardır. Çünkü yazar, ömrü boyunca daima elit kesim içerisinde yer...devamını oku

S
Salih Geri  -   16.06.2016

Birkaç tane Orhan Pamuk kitabı okudum ve içlerinde en beğendiklerimden biri diyebilirim. yıllar geçtikçe değişen ülkemizi bozacı Mevlüt'ün gözünden kendine has tarzı ile çok güzel anlatmış yazarımız. tavsiye ederim

B
Burcu Karaoglan  -   23.03.2016

Orhan Pamuk enteresan bir yazar. Bir insan Nobel ödülü aldıktan sonra daha güzel eserler ortaya koyuyorsa asıl tuhaflık burada :) Kitabın yazım dilini ve hikayenin konusunu çok beğenerek okudum. Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Tepkili olanların objektif olmadıklarını düşünüyorum.

Y
Yusuf Korkmaz  -   11.02.2016

Kitap İstanbul'un yakın tarihine şahitlik ediyor. Kurgusu oldukça farklı ve sürükleyici.

K
Kübra Çolakoğlu  -   05.02.2016

Orhan Pamuk'un dilini sevenlerden misiniz?
Mutlaka okuyun.

Z
Zeynep Uyar  -   24.07.2016

Orhan Pamuk'tan okuduğum ilk ve tek kitabı olacak sanırım. Nobel ödüllü bir yazarın nasıl bir şey yazdığını merak ettim -tabii ki bu tek kitapla da olmaz- ve aldım. Kitap akıcı hikayenin ortasından başlayıp başa dönüp tekrar sona gelmek güzeldi. Ve bunun yaşandığını bilmek daha heyecan katıyor bence. Kitapta akan zamanda Türkiye'nin değişimini anlatmakta çok ayrıntılı olmasa da fikir verici.

S
Salih Sert  -   01.05.2016

Orhan Pamuk çok sevmezdim ama bu kitap gerçekten güzel. Aralarda çok detaylandırsa da sizi hikayenin içine çekiyor. Keyifli okumalar!

G
Gülnihal Topay  -   13.03.2016

Orhan Pamuk imzalı tüm kitaplarda olduğu gibi daha ilk sayfadan hemen olaya dahil oluyorsunuz. Uzun zamandır zamanımı ona göre ayarladığım ilk kitap oldu. Ve tabi bir kaç gün içinde bitti :( Daha sonra evde kitap okumayı sevmeyen aile ferdi de dahil herkes okuyup bitirdi. Çok güzeldi. Hayatın ve anıların içinden. Kesinlikle okunmalı ve okutulmalı.

S
Sema Tola  -   08.03.2016

İstanbul'un (şehrin ve insanların) geçirdiği değişim muhteşem ele alınmış. Karakterler de konu da vuruyor. Bir süre beraber yaşıyorsunuz Mevlut'la. Onun dünyasına gerçekten dahil oluyorsunuz, onun düşüncelerine alışıyorsunuz. Benim için artık Mevlut diye biri var, kimilerinin Raskolnikov'u, Madam Bovary'si, Selim Işık'ı gibi var. Yeri geldi kahretti, sinirlendirdi ama beni gerçek bir karakter olduğuna inandırdı.

M
Miray Beşevli  -   08.03.2016

Yine Orhan Pamuk klasiği. İyi ve nitelikli kitaplar ortaya koyuyor.

E
Erdal Koyunsever  -   24.02.2016

Okunmalı bence. Kurgusu oldukça farklı ve sürükleyici.

E
Erdal Koyunsever  -   19.02.2016

Yakın tarihteki kentleşme meselesine çok iyi ışık tutan ve bir çok mesele üzerine düşünmenizi sağlayan bir kitap. Kesinlikle tavsiye ederim.

Y
Yağmur Gülistan Uludağ  -   10.02.2016

İnsan şehirde kalabalık içinde yalnız olabilirdi ve şehri yalnız yapan şey de zaten kalabalık içinde insanın kafasındaki tuhaflığı saklayabilme imkanıydı.

N
Nur Seçginer  -   10.02.2016

Okuduğum ve beni içine alan en güzel hikaye diyebilirim.Gerçek bir yaşanmışlık olduğunu bilmek ayrıca etkileyici.

Ç
Çiğdem Sümer  -   10.02.2016

Orhan Pamuk'un okuduğum ilk kitabı.bozacı Mevlüt'ün ve değişen İstanbul'un hikayesinin keyifle okuyacaksınız.Tavsiye ederim.

G
Gamze Taşın  -   02.02.2016

İlk okuduğum Orhan Pamuk kitapıydı. Diğerleriyle karşılaştıramam ama bana gayet akıcı ve ilgi çekici geldi. Zevkle okudum.

H
Hakan Adakan  -   26.08.2015

Diğer romanlarından farklı bu eser. Farklı bir akışı ve sarıcılığı var.

C
Cesur Küçük  -   22.01.2015

Bu kitabın tanıtım kitapçığı çok akıcı gelmişti bana ve sonra da kitabı aldım. Ankara-İstanbul hızlı treninde bana güzel bir arkadaş oldu. Ve şuna inanmaya başladım, erkekler de isterse demek ki kadın dünyasını gayette en ince ayrıntısına kadar görüp anlayabiliyormuş zira yazarımız erkek ama yaşlısından gencine herkesi de çok iyi gözlemleyip yazmış :) Gerisi okuyucuya kalmış.

N
Neslihan Dascan  -   27.12.2014

İlk bu kitabını okusaydım asla bir daha Orhan Pamuk okumazdım... Sanki bunu başkası yazmış gibi; olmamış olmamış...

G
Gülşen Sarıoğlu  -   20.12.2014