Karanlık Lise
% 25indirim

Karanlık Lise

  • 20,00 TL15,00 TL

    hopi kampanyası
    0,75 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Arkadaşlıklar, aşk, aile, okul…  Hayatınızda her şey mükemmelken, elinizdekilerin farkına tam olarak varamazsınız…


On yedi yaşındaki Güneş, anne babasını ve küçük kardeşini kaybettikten sonra, yaşadığı acıların ardından hayatına devam etmek istiyordu. Güçlü olmak zorundaydı. Eski okulundan işlemediği bir suç yüzünden atılınca, kendini “Başka yere kabul edilmeyenlerin gittiği okulda” buldu.


Karanlık geçmişleri olan insanların toplandığı bu okulda Güneş nasıl ayakta kalacaktı?


Böyle bir okulda dost edinebilir miydi?


En önemlisi, bu karanlık okulun en karanlık öğrencisi olan Demir’in karşısında kalbini koruyabilecek miydi?


Ya saf, hayatı kayıplarla ve gözyaşlarıyla dolu olan Güneş, Demir’in gölgesine razı olursa? Burası, Karanlık Lise...


Burası, Güneş için sadece bir başlangıç…


1980 model Anadol marka bir arabanız var. Yeni nesil, bu markayı pek bilmez ama 1980’lerin en gözde arabalarındandı. Yıl olmuş 2016 ve siz hala bu arabaya biniyorsunuz ama yolda jet gibi giden lüks arabaları gördükçe de içiniz gidiyor ve şu arabaya bineceğime, şu lüks arabalardan birine binebilseydim ne olurdu diye düşünüyorsunuz. Daha sonra bir ekonomik sıkıntının içerisine düşüyor ve Anadol marka arabanızı satmak zorunda kalıyorsunuz. Bir gece çocuğunuz aniden hastalanıyor ve çocuğunuzu hastaneye götürmek için araba derdine düşüyorsunuz. Bir yandan da Anadol, keşke seni satmak zorunda kalmasaydım diyorsunuz. Buradaki çelişki dikkatinizi çekti değil mi? Alya Öztanyel, Karanlık Lise eserinde hayatınızda her şey mükemmel giderken elinizdekilerin değerini tam olarak bilemezsiniz diyerek bu çelişkinin nedenini ifade etmiştir.

            Alya Öztanyel, Karanlık Lise eserini okumaya başladığınız zaman ele alınan konu size hiç de yabancı gelmeyecektir. Eserde okurun sıkılmasına neden olan ise konunun klişe olması değil, olayların ele alınış biçimidir. Yazar, eserinde aşkı işlemiş ama aşkın yüceliğini tam olarak okurlarına yansıtamamıştır. Bu eser, okurlarına aşkı, gösterip de vermemek gibi algılatıyor ki bu oldukça yanlış olmuş. Sonuçta aşk, sadece sevişmekten ibaret değildir. Aşk, karşındaki insanı özümseyebilmektir. Yazar, bu özümseme işini dışlayarak aşk ile seksi özdeşleştirmiş ve bununda normal bir şey olduğunu okurlarına ifadeye çalışmıştır. Yazar, karşıdaki insana duyulan güven duygusunu da oldukça basite indirgemiştir. Bir liseye yeni başlıyorsunuz ve bu lisede edindiğiniz arkadaşlarınıza onlarla hiç vakit geçirmeden, onları tanımadan güveniyor ve onlarla her şeyinizi paylaşıyorsunuz. Ben salak mıyım diyorsunuz değil mi? Ama bu eserin kahramanı aynen böyle yapıyor ve güveni, çok çabuk elde edilebilen basit bir duygu gibi gösteriyor.

            Alya Öztanyel, Karanlık Lise eserinde kahramanın iç dünyası ile davranışları arasında süreklilik gösteren tezatlık okurların, adeta canına tak ediyor. Ayrıca liseli bir kızın cinsel tacize uğraması ve sonrada hiç uğramamış gibi hayatına devam etmesi cinsel taciz olayını normal göstermek gibi bir şey oluyor. En azından kızın, bu taciz olayına tepki göstermesi ve bir süre bu olayın etkisinden kendisini kurtaramaması gerekirdi.

            Alya Öztanyel, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Müzik ve voleybola ilgisi olan yazar, lise öğrenimine devam etmektedir.

Yorum Sayısı: 1

İnsanların, yaşamlarında her şeyin yolunda gitmesi aslında o kadarda iyi bir şey değildir. Çünkü insan yaşamında her şey iyi olduğunda insanlar, kıymet bilmeden yaşarlar. Bu aşkta da böyledir. Örneğin sevdiğiyle evlenen kişi, sevdiğinin kıymetini o kadar bilmezken sevdiğine kavuşamayan kişi sevdiğini ömür boyu gönlünün sultanı yapar. Alya Öztanyel, Karanlık Lise eserinde insanlara, ellerindekilerin kıymetini bilmeleri gerektiğini eserin kahramanı Güneş’in hikayesi ile anlatmaya çalışıyor....devamını oku

A
Ali Bak  -   16.06.2016