Karayolları Trafik Kanununa Göre Hukuki Sorumluluk, Tazminat, Sigorta ve Rücu Davaları
% 2indirim

Karayolları Trafik Kanununa Göre Hukuki Sorumluluk, Tazminat, Sigorta ve Rücu Davaları

  • 165,00 TL161,70 TL

    hopi kampanyası
    8,09 Paracık
    Babil.com'da 60> TL ve üzeri ücretsiz kargo kampanyası
  • Tedarik Süresi 5 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Trafik kazasına dayalı hukuk davalarında, 2918 sayılı Kanun dışında çok sayıda kanun da uygulanmaktadır. Örneğin, kazada yaralanan kişinin işçi olması halinde İş Kanunu ve Sosyal Sigortalar Kanunu, yaralananın Bağ-Kur'lu olması halinde Bağ-Kur Kanunu gündeme gelmektedir. Kazada zarar gören kişi yolcu ise Ticaret Kanunundaki taşıma hukuku uygulanmakta, zarara neden olan kişinin sıfatına göre de bazen Borçlar Kanunu, Medeni Kanun ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun da uygulanmaktadır. Yine, trafik kazaları dolayısıyla en sık gündeme gelen bir konu da sigorta hukukudur. Zarardan kanunen sorumlu olanın tazminatı ödedikten sonra zarar verene açtığı rücu davası da bu kanunun içerisindedir. Dolayısıyla trafik kazasından kaynaklanan hukuki uyuşmazlıklar, çok sayıda hukuk disiplinini ilgilendiren karmaşık hukuki sorunlara yol açabilmektedir.

Bu kitapta, trafik kazalarından kaynaklanan hukuki uyuşmazlıklar konu edinilmiştir. Kitabın hazırlanmasında, sorumluluk ve tazminat hukuku, medeni hukuk ve sigorta hukuku doktrininden yararlanılmış ve Yargıtay uzmanlık dairelerinden 3,4,10,11,17,19,21 gibi hukuk dairelerinin konuları incelenmiştir. Açıklama ve kararlara daha çok yer verilmesi amacıyla, kolay ulaşılabilen ilgili yasa ve yönetmelikler kitaba alınmamıştır.

Sekizinci baskıda; Borçlar Kanunu, Ticaret Kanunu, HMK ve ilgili diğer kanun değişiklikleri, doktrin ve yeni içtihatlar incelenerek tüm konular güncellenmiş ve çok sayıda yeni karar eklenmiş, benzer nitelikteki eski kararlar çıkartılmıştır.

 

Konu Başlıkları

Karayolları Trafik Kanunundan Doğan Motorlu Araç İşletenin ve Teşebbüs Sahibinin Hukukî Sorumluluğu

Trafik Kazaları Nedeniyle (Doğrudan) Genel Hükümlere Göre Sorumluluk Halleri

Trafiğe İlişkin Sigortalar ve Güvence Hesabı

Rücu Davaları

Yargıtay Uygulamasında Trafik Kazalarında Kusurun ve Tazminatın Belirlenmesi

Trafik Kazalarından Doğan Davalarda Usule ve Uygulamaya İlişkin Konular


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.