• Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak% 45indirim
    Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak
    Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak

  • 14,00 TL7,70 TL

    hopi kampanyası
    0,39 Paracık
  • Tedarik Süresi 2 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ahmet Uluçay'ın sinema yolculuğu imkansızlığın içindeki imkanın keşfidir bir bakıma. Filmleri, çocukluğun bakir, kural tanımaz, hayalbaz iklimine bir yolculuk vaadidir. Çocukluğunu, korkularını, düşlerini, cinlerini kovmadan, onlarla bir arada yaşayan Uluçay, eşyayla, ışıkla, gölgeyle, düşlerle oynadığı gibi kavramlarla da oynar.

Referansını hep kendine veren Uluçay'ın filmlerinde hiçbir zaman binilmeyen -umudu, özlemi, uzakları çağrıştıran- tren, aslında Uluçay'ın kendine yolculuğunun imgesi şeklinde okunabilir. Uluçay, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak'la seyircisini/okuyucusunu, Alaeddin misali lambasını/kamerasını sırlayarak çıktığı büyülü bir yolculuğa yani "bildiğim her şeyi unutarak sinema yapıyorum" düsturuyla yüklerinden arındırıp berraklaştırdığı kendi dünyasına davet etmekte.


Hazırlayanın Notu

Ahmet Uluçay’ın sinema yolculuğu imkânsızlığın içindeki imkânın keşfidir bir bakıma. Filmleri, çocukluğun bakir, kural tanımaz, hayalbaz iklimine bir yolculuk vaadidir. Çocukluğunu, korkularını, düşlerini, cinlerini kovmadan, onlarla bir arada yaşayan Uluçay, eşyayla, ışıkla, gölgeyle, düşlerle oynadığı gibi kavramlarla da oynar. Örneğin onun evreninde ölüm yaşamın zıddı olmadığından Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak filmindeki ölü nefes alır.

Büyük oranda Uluçay’ın otobiyografisi sayabileceğimiz bu çalışmayı hazırlarken Ahmet Uluçay’ın bilgisayarındaki –oğlu İdris Uluçay’ın bize ilettiği– word dosyasını referans aldık. İncelemelerimiz sonucunda bu nüshanın senaryonun son taslağı sayılamayacağını gördük ve bazı düzenlemelere ihtiyaç duyduk. Senaryonun diyaloglarında yer yer konuşma dili, yer yer yazı dili kullanılıyor ve bu durum metnin akışını bozuyordu. Bunun üzerine diyaloglardaki söz konusu kısımları filmi referans alarak konuşma diline çevirdik. Pek çok sahne iç içe verilmişti; sahneleri böldük ve numaralandırdık. Sahnede yer alan mekân, iç/dış çekim ve kişiler kısmındaki eksiklikleri yine filmden referansla tespit edip düzelttik. Bunun dışında kimi bölümlerde müdahaleden kaçındık. Örneğin Deli Ömer’in nişanlısının mezar taşında bulunan –“HÜSEYİN ÇAV UŞ KİZ-İ NURİY-E KAYALI RUHUN-A FATİHA VEFAT-İ 23.8.1941” şeklindeki– yazıya dokunmadık. Zira filmde de mezar taşında özellikle tercih edilmiş –yazıyı Deli Ömer’in yazdığının işareti sayılabilecek– hatalar mevcuttu. Nihayet senaryo metnini en az müdahaleyle düzenlemeye çalıştık.

Referansını hep kendine veren Uluçay’ın filmlerinde hiçbir zaman binilmeyen –umudu, özlemi, uzakları çağrıştıran– o tren, aslında Uluçay’ın kendine yolculuğunun imgesi şeklinde okunabilir. Uluçay, Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’la seyircisini/okuyucusunu, Alaeddin misali lambasını/kamerasını sırlayarak çıktığı büyülü bir yolculuğa, “bildiğim her şeyi unutarak sinema yapıyorum” düsturuyla yüklerinden arındırıp berraklaştırdığı kendi dünyasına davet etmekte.

Ayşe Pay
Fatih, 18 Ekim 2015

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.