Katip Bartleby
% 10indirim

Katip Bartleby

  • 8,00 TL7,20 TL

    hopi kampanyası
    0,36 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Katip Bartleby e-kitabı

“Yapmamayı tercih ederim.”


On dokuzuncu yüzyıl ortalarında, Wall Street’teki bir hukuk bürosunda çalışan az rastlanır kişilikteki bir kâtibin ağzından çıkan ve onun hayat felsefesini dile getiren bu ünlü cümle, o günden beri tekrarlanıp duruyor.


Kâtip Bartleby, kendisine verilen görevleri yapmamayı tercih ettiğini söyleyerek çalışmanın sınırlarını pasif direnişle çizen bir öncü. İşini son derece kusursuz yapsa da günün birinde ‘çalışmamayı tercih eden’ Bartleby, hukuk bürosunun sahibi avukatın ağzından anlatılıyor. Kâtibinin inadıyla başa çıkamayan avukat, kapitalizmin kalesinde, devasa binaların duvarlarına bakan masasında, sadece çalışmayı değil yaşamayı da durduran, hiçbir işe yaramayan bu adamdan kurtulmak ister, sonunda akıl ve mantık dışı bir çözüme yönelir. Bartleby’nin hikâyesi, bireyin toplum kurallarına karşı tavrını yansıttığı kadar özgür irade ve determinizm konularına da bir pencere açıyor. Kendini dünyadan soyutlayan, özgürlüğünden taviz vermeyen Bartleby canının istemediği hiçbir şeyi yapmazken kâtibinin çalışmaması karşısında ona hem acıyan hem de öfkelenen avukatın bu direnişe gerekli tepkiyi göstermemesi şaşırtıcı ve düşündürücü.


Kafka’dan Albert Camus’ye kadar önemli yazarlara esin kaynağı olan Kâtip Bartleby, absürd edebiyatın öncülerinden ve Amerikan edebiyatının kült yapıtlarından.


“Bartleby, paravanın arkasında oturduğu yerden son derece yumuşak, ama kararlı bir sesle, ‘Yapmamayı tercih ederim,’ dediğinde yaşadığım şaşkınlığı, yo, dehşeti bir düşünün.”


Yorum Sayısı: 4

"Yapmamayı tercih ederim" bu cümle etrafında gelişen olaylar farklı bir kişilik ve hikayesi.

B
Burak Akgün  -   06.03.2016

"yapmamayı tercih ederim" kitap bu cümle üzerinde dönüyor ama gereğinden fazla uzatılarak, ince bir kitap olmasına rağmen daha da ince olabilirmiş dedim.Katip Bartleby'nin sonu etkiledi beni film tadında kitapları seviyorum bu da film tadında ama kısa film

B
Burak Akgün  -   29.02.2016

bir avukat katibinin çalışmama tercihini, avukatın dilinden anlatan sürükleyici bir kitap. fakat bu yayınevi çevirisinin çok başarılı olduğunu söyleyemeyeceğim.

Y
Yasemin Üstün  -   16.02.2016

sabahattin alinin kürkmantolu madonnası gibi başlıyor .sırrı çözülmemiş bir öykü ..etkisi uzun sürecek bir kitap ...karakterler çok güzel tasvir edilmiş. acaba adam iki kişiliklimi diye sorası geliyor . adamın her ana cinayet işleyeceyini bekliyorsun . okunur ve tartışılır

M
Murat Haşhaş  -   06.02.2016