Katip Bartleby
% 10indirim

Katip Bartleby

  • 10,00 TL9,00 TL

    hopi kampanyası
    0,45 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Katip Bartleby e-kitabı

“Melville’in engin imgeleminin ürünü, şöhretini borçlu olduğu kahramanı, Nantucket’in kaptanı Ahab, Beyaz Balina tarafından sakat bırakılmış ve intikam almaya karar vermiştir; olayların geçtiği yer dünyanın tüm denizleridir. Wall Street’te, bir avukatın yazıhanesinde katip olan Bartleby ise bir tür alçakgönüllü inatçılıkla çalışmayı reddetmektedir.


Melville, yarım yüzyılı aşkın bir süre önce, yalnızca tüm mantık kurallarına aykırı hareket etmekle kalmayıp aynı zamanda çevresindekileri şaşkın suç ortakları olmak zorunda bırakan Bartleby’nin tuhaf davasını işlemiştir.


Bartleby, ustalığın ya da düşsel imgelemenin uçarılığının ötesindedir; her şeyden önce evrenin gündelik ironilerinden biri olan gerçek faydasızlığı gösteren üzücü ve gerçek bir kitaptır.”


- Jorge Luis Borges


Yorum Sayısı: 1

Dünyanın en ilginç kitaplarından biri olduğuna kuşku yok. Herman Melville'in ustalıkla yazdığı bu hikayede yapmamayı tercih eden romantik direnişçi Bartleby'nin acıklı denebilecek hikayesini aktaran anlatıcının (patronun) kendini aklama çabasından ibaret. Olayların absürtlüğü ise fazla ilgi çekecek cinsten.

U
Uğur Özcan Ergün  -   24.07.2016