• Kayı 1 - Ertuğrul'un Ocağı
    Kayı 1 - Ertuğrul'un Ocağı
    Kayı 1 - Ertuğrul'un Ocağı

Kayı 1 - Ertuğrul'un Ocağı

Osmanlı Tarihi
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ey bağlarımın tatlı meyvesi olan Oğul!, Saltanatına mağrur olma. Unutma ki dünya Hazreti Süleyman'a kalmamıştır. Unutma ki dünya saltanatı geçicidir. Lakin büyük bir fırsattır. Allah yolunda hizmet ve Peygamberimiz Aleyhisselam'ın şefaatine mazhariyet için bu fırsatı iyi değerlendir! Dünyaya ahiret ölçüsüyle bakarsan; ebedi saadeti feda etmeye değmediğini göreceksin.


-Orhan Gazi


Televizyon programları ile yediden yetmişe tarihi sevdiren Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil; Osmanoğulları'nın serüvenini kitaplarla anlatmaya devam ediyor. Şimşirgil, tamamen ilmi kaynaklardan beslenerek ve her yaştan tarih severin kolaylıkla okuyup anlayabileceği bir üslupla hazırladığı Kayı serisiyle tarihimizi önyargısız ve objektif bir şekilde okuyucunun değerlendirmesine sunuyor.


Serinin ilk kitabı Kayı 1: Ertuğrul'un Ocağı'yla yazar, Osmanlı İmparatorluğu'nun kuruluşunu, bir devlet haline gelme merhalelerini, Ertuğrul Gazi, Osman Gazi, Orhan Gazi, I. Murad, Yıldırım Bayezid Han ve Çelebi Mehmed'in saltanat yıllarını dönemin en önemli kroniklerinden faydalanarak nefis bir üslupla değerlendiriyor. Ayrıca her padişahın bilinmeyen yönleri, kılıçtan keskin sözleri, şiirleri, hocaları, dostları/düşmanları ve imar faaliyetleri tek tek anlatılıyor.


Bu kitapta; adaleti, şefkati ve hoşgörüsüyle kalpleri kazanan; yiğitliği, cesareti ve mertliğiyle dosta güven, düşmana korku salan; dünya siyasetini yönlendiren; kültür ve medeniyet hamleleri ile göz kamaştıran Osmanlı'nın kuruluş hikayesini bir tarih ziyafeti tadında okuyacaksınız.


Dünyada güneş sistemi incelendiği zaman bir yerde doğarken, başka bir yerde battığı görülür. Ahmet Şimşirgil, Kayı –I Ertuğrul’un Ocağı eserinde “Her doğuşun ardında bir batışın, her yükselişte bir çöküş ve inişin, her sevincin sonunda bir kederin olduğunu düşünmekteydi.” derken hayatı aynı güneşe benzeterek insan hayatının bir tarafı aydınlanıyorsa, başka bir tarafı mutlaka kararıyordur. Bu yüzden hayat böbürlenmeye ve kibre müsaade etmez demek istemiştir.

Ahmet Şimşirgil, Kayı –I Ertuğrul’un Ocağı eserinde Yıldırım Beyazıt Handanda bahsetmiştir. Yıldırım Beyazıt Han’ın on dört yaşında bir hakan iken Ankara Savaşına katıldığını, Timur’a karşı bu savaşı kaybetmesiyle Osmanlı Devletinin dağılma noktasına kadar geldiğini, küçük yaşına rağmen büyük mücadeleler vererek Anadolu’da dağılan birliği yeniden topladığını ve bu nedenle Yıldırım Beyazıt Han’ın Osmanlı devletinin ikinci kurucusu sayıldığını detaylı bir şekilde anlatmıştır. Ayrıca Yıldırım Beyazıt’ın ömrünün tamamını savaş meydanlarında geçirdiğinden, Rumeli’de Türk nüfusunu kuvvetlendirdiğinden de bahsetmiştir. Eserde yer verilen Yıldırım Beyazıt’ın, çocuk yaşımda çok belalar çektim. Bu belaları kimse çekmiş değildir sözü ise onun hayatının özeti gibidir. Yıldırım Beyazıt Han, ömrünün tamamını Osmanlı Devletinin yeniden toparlanmasına adamış ve otuz iki yaşında vefat etmiştir. Bu büyük Hakanın hayatı, kendini bilen insan için büyük dersler içermektedir.

Yazar, eserinde Osmanlıda uygulanan Surre adlı adetten de bahsetmiştir. Surre, her sene Hac döneminde Haremeyn-i Şerifeyn ahalisine, mukaddes topraklarda geçici bulunan zahid Müslümanlara, mukaddes yerlerin güvenliğini sağlayan Mekke Şeriflerine ve hicaz bölgesindeki alimlere para ve çeşitli hediyeler yollayarak yerine getirilen adettir. Surre adetini Çelebi Mehmet Han başlatmış ve ondan sonra gelen padişahlarda devam ettirmiştir.

Ahmet Şimşirgil, Kayı –I Ertuğrul’un Ocağı eserinde geçen “Üstünlük ve fazilet yaşa ve yıla bakmaz. Değerli bir sedef parçası değerini bilmeyenin gözünde on para etmez iken değerini bilenin gözünde akçeler eder. Kısa boyu ile bir ok, koskoca kargıyı geçerek sineleri delik deşik eder. Arslan yavrusu, yaşlı deveyi oyuna getirerek tırnaklarını yaşlı deveye geçirir.” sözleri günümüz yaşantısı içinde rehber olabilecek kıymete sahiptir.

Ahmet Şimşirgil, 1959 yılında Sinop’ta dünyaya gelmiştir. Atatürk Üniversitesinde tarih eğitimi almıştır. Aynı alanda yüksek lisans yapmıştır. Osmanlı tarihi konusunda çok detaylı araştırmaları mevcuttur.  

Yorum Sayısı: 4

Ahmet Şimşirgil'in ilk defa bir kitabını okudum ama oldukça beğendim sürekleyici güzel bir kitap diğer Kayı serilerini de almayı planlıyorum. Fakat biraz hayal kırıklığı olmadı da değil hani. Süleyman Şah, Ertuğrul Gazi üzerine kurulu bir kitap bekliyorum fakat içerisinde bir çok padişah yer alıyor onlara küçük bir bölüm ayrılmış.

A
Aydoğan Güven  -   02.03.2016

Osmanlı ruhunu hissetmek isteyenler için Ahmet Şimşirligil in güzel bir serisi. Osmanlı Devletinin kuruluşunu, siyasetini, kültür ve medeniyetini, dünyanın 1 numaralı gücü haline gelmesini çarpıcı ve akıcı bir dille çok güzel anlatan bu seri kitapları kesinlikle okumalısınız.

S
Sinan Özbak  -   18.02.2016

Ahmet Şimşirgil, Kayı – 1 Ertuğrul’un Ocağı eserinde Ertuğrul Gazi döneminden başlayarak Osmanlı tarihini tüm detaylarıyla anlatmıştır. Yedi seriden oluşan bu eser, daha ilk serisi ile okurlarını etkilemeyi ve kendisine bir hayran kitlesi oluşturmayı başarmıştır. Günümüzde hepimizin de bildiği gibi TV dizileri aracılığı ile Osmanlı tarihi kötülenmekte ve özellikle gençlerin gözünde Osmanlı imajı zedelenmek istenmektedir. Bu eserin, böyle bir ortamda yayınlanmış olması kıymetini daha da...devamını oku

C
Cem Dilli  -   17.06.2016

yazar osmanlı tarihini sıkıcı ansiklopedik bilgiler olarak değil akıcı bir dille hikaye okunurmuşcasına anlatıyor.Çok başarılı 3.kitaba başladım.herkese tavsiye ediyorum

O
Onur Kurtulus Sezer  -   26.02.2016