Kent Estetiğini Koruma Amaçlı İdari Kolluk Faaliyeti
% 17indirim

Kent Estetiğini Koruma Amaçlı İdari Kolluk Faaliyeti

  • 28,00 TL23,24 TL

    hopi kampanyası
    1,16 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Mimari eserler fazla çirkinliğe fazla tuhaflığa karşı dayanıklı değillerdir. Gülünç bir resim levhasına bakmamak fena bir şiiri, ahenksiz bir musikiyi dinlememek suretiyle bunların zararlı etkilerinden ruhumuzu koruyabiliriz; fakat fena mimarın eserinden sakınmak kolay bir iş değildir. Aciz bir hayal dünyası, fakir bir ruh, yol ortasına dikilmiş taştan koca bir şekle dönüşünce bütün bir şehrin manevi sıhhatini nesillerce bozmak kuvvetinde bir tehlike olur. " (Ahmet Haşim,"Yeni İstanbul" ,Bize göre)


Ahmet Haşim İstanbul'un kimi bölgelerindeki karanlık ve eski evler konusunda Belediye'nin üzerine düşen vazifelerin çoğunlukla yangınlar tarafından yerine getirildiğinden, ne var ki bu "yangın nimetinden" yeterince istifade edilemediğinden ve bu kez İstanbul'un bir başka felaket ile karşı karşıya kaldığından ve giderek çirkinleştiğinden şikayet etmektedir.


Bu çalışmada İdarenin, klasik kolluk yetkilerinin amaçları dışında kalan "şehirlerin görünümü" üzerindeki görev ve yetkilerinin teorik boyutu incelenmektedir. İdarelerin şehirlerin güzelliği konusunda alacağı rolün hukuki boyutu ve bu alanda gerçekleştirilecek idari faaliyetlerin ve özelde kolluk faaliyetinin rejimi ve bu faaliyete hakim olması gereken ilkeler kitabın ana tartışma eksenini oluşturmaktadır.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.