Keşkül Dergisi Sayı: 16
% 33indirim

Keşkül Dergisi Sayı: 16

  • 10,00 TL6,70 TL

    hopi kampanyası
    0,34 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Keşkül”ümüzde Bu Defa “Su” Var

 

Üç ayda bir yayımlanan Keşkül dergisi, Ağustos ayı ortasında çıkacak Sonbahar sayısını hayat veren ve hayatı şekillendiren “Su” ya ayırdı.

 

“Suyun bir zerresi ile deryası arasında aynı derecede edepli olmak” düsturu üzerinden yola çıkan 16. sayıda İslâm medeniyeti ve su ilişkisi, Müslümanların suya bakışı, İslâm dininde, sanatta, edebiyatta, mimarîde suyun oynadığı rol ve bu çerçevede oluşan su kültürü üzerine birbirinden kıymetli pek çok makale ve röportaj yer alıyor.

 

Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Fuzûlî’nin “Su Kasidesi” üzerinden Hz. Peygamber’i anlatırken, Dr. Huriye Martı “Su Gibi Bir Nimete Peygamber Gibi Bir Tercüman” dedi. Haluk Dursun “Bir güzel su şehri İstanbul’u anlatırken, Ömer Faruk Şerifoğlu İstanbul’un su macerasını, çeşmelerini, sebillerini, şadırvanlarını yazdı. Ahmed Sinan Nureddinoğlu Şühedâ-yı Deşt-i Kerbelâ aşkına su dağıtanları, “Sakalar”ı, Cengizhan Yurdanur ise “zâhiri de vardır, bâtını da.” dediği Hamamlar üzerine yazılmış şiirleri, Hammâmiyyeleri işledi.

 

“Abdest”i su ile toprağın birleşmesine benzeten Mustafa Kutlu ve arındırırken kollayan, temizlerken örten suyun hayatımızdaki yerini şiirsel bir bakışla ele alan Leyla İpekçi…

 

Keşkül okuyucuları, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Görmez’le Maveraünnehir üzerine gerçekleştirilen röportajda su temelli bir medeniyet olan İslâm medeniyetinin nasıl vücut bulup yükseldiğini; kıymetli mûsıkîşinas ve ebru sanatçısı Sadrettin Özçimi ile ebru üzerine yapılan röportajda insanın hayat, Yaratıcı ve sanat karşısındaki duruşunun nasıl olması gerektiğini; “Su Üstüne Yazı Yazmak” kitabının yazarı Amerikalı psikoloji profesörü Muhyiddin Şekûr’la yapılan röportajda ise insanın hakîkate doğru yolculuğunu Şekûr’un kendi yolculuğu üzerinden okuyacaklar.

 

İlk yayınlandığı günden bu yana içeriğiyle, dizaynıyla özgün bir dergi olarak yoluna devam eden Keşkül’de su, Allah’ın cemâl tecellîsiyle dile geliyor.

İçindekiler: Ab-ı Hayat: İçeni ölümsüzlüğe kavuşturduğuna inanılan efsanevi su - Amil Çelebioğlu - "Su" gibi bir nimete, "Peygamber" gibi bir tercüman... - Huriye Martı - Su kasidesi örneğinde "su" mazmunu ile anlatılan peygamber sevgisi - H. Kamil Yılmaz Maveraünnehir "Mavera" sını kaybettiğinde esaret başladı esaret başladı - Fatih Çıtlak - Yunus Emre'nin su yorumu - Mustafa Özçelik - Abdest - Mustafa Kutlu- Suyla örtünmek - Leyla İpekçi - Yürümek isteyen bütün ağırlıklarını bırakmalı, yaşamak isteyen ölmeli - Elif Eda Tartar - Musikiden gönüllere aktı su - Bahadır Taşçıkan - Gözlerin bir içim su - mustafa Kara - Ebru, mevcudatın esrarını yansıtan bir ayna gibidir - Pınar Zengin - - Sema Özkul - Kırkçeşme suları - Ahmet Tabakoğlu - Suyla adeta konuşurum - Salih Zengin - Bir güzel su şehri: İstanbul - Haluk Dursun - Osmanlı'da hamam ve hammamiyeler - Cengizhan Yurdanur -

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.