Keşkül Dergisi Sayı: 27
% 33indirim

Keşkül Dergisi Sayı: 27

  • 15,00 TL10,05 TL

    hopi kampanyası
    0,50 Paracık
  • Stoktan Hemen Teslim!
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Yâ Rab Şu Muazzam Ramazan Hürmetine Kaldır Aradan Vahdete Hâil Ne İse”

-Mehmed Âkif Ersoy-

 

Biz Cenâb-ı Hakk’ın rahmetine kavuşmak, rızasına lâyık olmak niyâzıyla okuyucularımıza Oruç ve Ramazan konulu bir sayı hazırlama telâşındayken, dışarıda bir vâveylâdır kopuyordu. Çeşitli entrikalarla büyütülmeye çalışılan ve ülkemizin her tarafına planlı bir şekilde yayılan hâdiselerin, külliyyen zarar ve ziyân olmasının yanında, iyi niyetli bir çabanın eseri olmadığı da âşikârdı. Çok şükür, Rahmet ayı Ramazan-ı Şerîf geldi ve her zaman olduğu gibi sâf sîneleri sürûrlandırıyor; ümidimiz odur ki, kirlenmiş kalplerimizi de pür nûr eyleyecek.

Dergimizin bu 27. sayısında, Prof. Dr. Süleyman Uludağ; ‘Hikmet ve Gâyesi Açısından Oruç ve Ramazan’ı kaleme aldığı makalesinde, sûfîlere göre orucun fazilet ve ehemmiyetini anlatıyor. Prof. Dr. Nihat Öztoprak; ‘Klâsik Türk Edebiyatında Ramazan’ başlıklı yazısında, edebiyatımızda Ramazaniyeler, Ramazan ilâhîleri, Ramazan manileri gibi Ramazan ve orucu anlatan eserleri biz okuyucularıyla buluşturuyor. Prof. Dr. İsmail Kara ise; ‘Müslüman İstanbul’a Mahsus Bir Gelenek: Mahya’yı ve kelimenin menşe’inden başlayarak etrafında oluşan zengin kültürü dikkat nazarlarımıza veriyor. Emin Işık; ‘Orucun Ruhsal Gelişmeye Katkısı’ başlıklı yazısında orucun esas hedefi olan ahlâkî gelişim üzerinde dururken Prof. Dr. Ramazan Altıntaş takvâ ve oruç ilişkisini ele alıyor. Prof. Dr. Kemal Sayar ise modern zamanın unutuşla sakatladığı zihinlerimizi Ramazanın nasıl tazelediğini anlatıyor. Ahmet Özkan Kadir sûresi tefsîri üzerinden Kadir gecesini ve o mübarek gecede Kur’ân-ı Kerîm’in indirilişini kalplerimize nakşediyor. Kıymetli Hikâyecimiz Mustafa Kutlu ise Ramazanın ruhları sükûna erdiren o tatlı iklimini anlattığı yazısıyla dergimizi teşrîf ediyor. Prof. Dr. Mustafa Sabri Küçükaşçı ‘Haremeyn’de Ramazan’ adlı yazısıyla bizi Mekke-Medine’nin; Prof. Dr. Cihan Okuyucu ise Doğu’dan ve Batı’dan üç ülkenin Ramazan iklimine götürüyor.

Orucun kadîm tıp kitaplarındaki yerine değinen yazıların da bulunduğu Oruç ve Ramazan sayımızda, ayrıca Gazeteci-Yazar Ahmet Taşgetiren’le Müslümanların İslâm algısı, zaman olgusu ve günümüzde ibnü’l-vakt olabilmek üzerine yapılan röportaj da problemlerimizin çözümüne dair ip uçları içeriyor.

Allah Teâlâ’dan Ramazan’ın feyz ü bereketini niyâz ediyoruz. Oruçlarımız, ebrâr u mukarrebînin tuttuğu oruçlara ilhâk olunsun. Vesselâm...


Küfür Fedaisi

Küfür Fedaisi

M. Fatih Çıtlak

5 TL
Huzur Defteri

Huzur Defteri

M. Fatih Çıtlak

13,06 TL
40 Mektup

40 Mektup

M. Fatih Çıtlak

13,4 TL
Ben Dervişim Diyene

Ben Dervişim Diyene

M. Fatih Çıtlak

12,40 TL
Beyaz Mercan Siyah İnci

Beyaz Mercan Siyah İnci

M. Fatih Çıtlak

9,75 TL
Aşkın Bir Noktası

Aşkın Bir Noktası

M. Fatih Çıtlak

11,72 TL
Mesnevi Şerhi

Mesnevi Şerhi

M. Fatih Çıtlak

16,08 TL
Fatih Hatıratı

Fatih Hatıratı

M. Fatih Çıtlak

11,25 TL
Keşkül Dergisi Sayı: 32

Keşkül Dergisi Sayı: 32

M. Fatih Çıtlak

10,05 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.