Kıbrıs Direnişi ve Çözüm
% 34indirim

Kıbrıs Direnişi ve Çözüm

Nikos Sampson’un Anıları : Darbe, Düğüm, Yeni Müzakere Süreci ve Doğalgaz Çatışması
  • 30,00 TL19,80 TL

    hopi kampanyası
    0,99 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Kıbrıs Direnişi ve Çözüm” kitabı, 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nın 40.yıldönümünün hemen ertesinde adada yeni bir barış umudunun parlaması sebebiyle, çözümün elde edilmesine katkıda bulunmak amacıyla yayınlanmıştır. Ve tam 40 yıllık bir titiz çalışmanın ürünüdür.


Ancak, Kıbrıs Sorunu’nda “gerçek barışcı ve federatif ortak çözüm” için tarihi gerçekleri hiç unutmamak gerekmektedir. Bu tarihi gerçekler “acı gerçekler” olsa da, geleceği huzur ve barış içinde kurmak için bu acı gerçeklerden ders çıkarmak zorundayız. Yoksa yine iki toplum birbirinin boğazına sarılır, yine Türkler bir yok olma sürecine girerler, yine Türkiye ve Yunanistan arasındaki “it dalaşı” sonsuza kadar sürer.


Bu bakımdan EOKA’nın ve TMT’nin (Türk Mukavemet Teşkilatı) tarihçeleri, 1974 Kıbrıs Darbesi’nin içyüzü ve arkasındaki Emperyalizm’in açığa çıkartılması, darbeci Nikos Sampson’un yıllar sonra yaptığı itiraflar, Yunanistan’ın “Hellenizm – Enosis” şifresi altında yayılma emelleri, Grivas, Makarios ve Nikos Sampson’un ilginç karizma ve sicilleri gerçek boyutlarında bilinmeli ve irdelenmelidir.


Kitabın omurgasını darbeci “Nikos Sampson’un Gizli Anıları” oluşturmaktadır. Tümüyle hiçbir yerde yayınlanmamış olan bu anılar, darbeden 40 yıl sonra apaçık biçimde bu kitapta tarihe emanet edilmektedir.
Yine kitabın “Kızıl Mucendra” isimli bölümünde Kıbrıs’ın Emperyalizm ile boğuşması süreci anlatılmaktadır. Mucendra, mercimekli Kıbrıs pilavıdır, kuzeyde ve güneyde aynı adla pişirilir ve yenir. Ama Kıbrıs’ın kanlı gerçeği, bu mercimeği “kanlı” hale getirmiştir. Bu metafor-dan hareketle 40 yıl boyunca Kıbrıs için çarpan yüreklerin coşkulu mücadelesinin bir güldestesi sunulmakta.


Ardından günümüzde gündemde bulunan “Ortak Devlet Müzakereleri” adım adım yorumlanıyor ve belgeleniyor.


“Doğalgaz Çatışması” bölümü ise ada çevresindeki doğalgaz ve petrol çatışmalarına ışık tutmakta…
Nihayet Kıbrıslı vatan şairi Özker Yaşın’in ölmeden önce kitabın yazarı Yaşar Aksoy’a emanet ettiği Kıbrıslılara “Ortak Bayrak” önerisi ile vasiyet biçimindeki şiirini sunulmakta, belki ders alanlar çıkabilir ümidiyle…


Kitapta bir “Kıbrıs Sözlüğü” de bulunmakta… Böylece, Kıbrıs Tarihçesi, KKTC, Kıbrıs Cumhuriyeti, EOKA, TMT, Rauf Denktaş, Makarios, Albay Grivas, Nikos Sampson, Yunanistan Albaylar Cuntası, darbeci General Dimitri İyonides, Yunanistan ve Türkiye Darbeler Tarihçesi üzerine açıklayıcı bilgiler veriliyor…
Sonra da bir “Kıbrıs Albümü” var… Bu albümdeki fotoğraflar ilk kez yayınlanmakta ve “Yaşar Aksoy Özel Kıbrıs Arşivi”nin bir parçasıdır.


İyi okumalar…


Darbeden 40 - 41 yıl sonra mutlu ve barış içinde bir Kıbrıs için…
Başta rahmetli Dr.Fazıl Küçük’ü, rahmetli kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı, rahmete kavuşmuş veya yaşayan tüm Kıbrıslı Türk mücahitlerini, 1974 Barış Harekatı’na kan ve emek harcamış tüm Türkiye Cumhuriyeti mensuplarını, başta rahmetli Bülent Ecevit’i ve rahmetli Prof.Necmettin Erbakan’ı rahmet ve hayırla anarak… KKTC’ye hizmet etmiş diğer Cumhurbaşkanları Sayın M.Ali Talat ve Sayın Derviş Eroğlu’na şükranlarımızı sunarak…


- Yaşar Aksoy


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.