Kırım Türküleri

Kırım Türküleri

Yaşamdan Müziğe Yansımalar
  • 20,00 TL

    hopi kampanyası
    1,00 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bu güne kadar Kırım Müziğini, tanıtan notalanyla birlikte ele alan bir eserin yokluğu hep hissedildi. Bu eksikliğin giderilmesinde, Dr.Yalkın Bektöre , elinizdeki çok kıymetli eseriyle ilk ve çok önemli bir adımı atmış oluyor. Bu eserin ilk olmasının yanında Dr.Yalkın Bektöre'nin bu konudaki uzun yıllara dayanan birikimi ve yetkinliği de bu çalışmaya ayrı bir kıymet kazandırmaktadır. Çünkü o Kırım Türk halk müziğinin ve folklorunun canlı yaşandığı bir evde doğdu. Babası rahmetli Emin Bektöre, bizlerinde çok şey öğrendiği, Türkiye'de özellikle Eskişehir'de Kırım Halk folklorunun tanınmasının öncülerindendi. Keza Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi yılların dan itibaren, Ankara Kırım Derneği'nde rahmetli Halil Haksal, Habib Seferoğlu, Şahin İşiner, İstanbul Kırım Derneğinde Bilal Menakay gibi çok kıymetli insanlarımızdan aldığı eğitim ve bilgiler onun Kırım Türk Halk müziğinin inceliklerini, hikayelerini öğrenmesine büyük katkı sağlamıştır. Dr.Bektöre, eserinin sonunda yer alan Anılardan Kareler bölümünde kendisine katkıda bulunan bu kıymetli insanlarımıza, Kırım Türk Halk Müziğini Anadolu'ya taşıyan, yaşatan katkıda bulunan değerli şahsiyetlerimizin bir kısmına ve fotoğraflarına yer vererek, hem eserini kıymetlendirmiş hem de kadirşinaslık göstermiştir. Yılların araştırma ve birikimine dayanan ve SSCB'nin dağılmasından sonra Kırım'daki birbirinden değerli müzik insanlarımızla ve diğer çalışmalarla, kaynak eser ve kişilerle olgunlaşan "KIRIM TÜRKÜLERİ, Yaşamdan Müziğe Yansımalar" eseri, bizleri hem notalanyla hem de hikayeleriyle Kırım Türklerinin tarihinde, kültürünün zenginliklerinde eşsiz bir yolculuğa götürüyor.


                                                                                                         Zafer KARATAY


                                                                                          Emel Kırım Vakfı Başkanı


                                                                Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye TemsilcisiÜlkelerin tanıtımında, olumlu kamuoyu oluşturulmasında müziğin yeri çok önemlidir. Örneğin; profesyonel müzisyenlere, güzel kızlara "kızıl ordu üniforması"giydirilerek lirik, sevimli Rus halk şarkılarının değişik versiyonları, uyarlamaları bütün dünyayı dolaşarak takdim edilmekte, dinleyenlerde, görenlerde "kızıl ordu" ya karşı sempatik, sıcak duygular hissetmesi sağlanmaktadır. İşte müziğin gücü... Kırım Türklerine, Karaçaylara, Malkarlara, Çeçenlere, İnguşlara, Kalmuklara, Ahıska Türklerine dünyada eşi görülmedik zulüm, soy kırım ve sürgünleri uygulayanlar sanki onlar değilmiş gibi! ...


Türk dünyası içinde çok zengin bir müzik kaynağına sahip Kırım müziği ne yazık ki ülkemizde pek bilinmemektedir. Bunda nota ve sözleri içeren yayınların bulunmamasının rolü büyüktür. İşte bu itibarla Dr. Yalkın Bektöre'nin "KIRIM TÜRKÜLERİ" kitabı çok önemlidir. Geniş kapsamlı bir çalışma ve değişik bir konseptle hazırlanmış bu kitap alanında ilk ve örnek alınacak, gerçekten nefis ve değerli bir eser olmuştur. Ağabeyimizi candan kutlarım.


                                                                                                                      Mesut Ör


                                                                                 Eskişehir Kırım Derneği Başkanı


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.