Kırmızı Gülün Alı Var
% 15indirim

Kırmızı Gülün Alı Var

  • 20,00 TL17,00 TL

    hopi kampanyası
    0,85 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

1949 doğumlu araştırmacı Melih Molo, Bu çalışmada Balkan Türklüğü’nün 19.ve 20. yüzyıldaki yok edilme sürecini neden- sonuç ilişkisi, olaylar, birebir şehitlerin hatıralarından yararlanarak aktarıyor.

 

Kırmızı Gülün Alı Var’da;

- 20. Yüzyıla yaklaşırken Balkanlarda yaşanan gelişmeler,

- Srebrenitza katliamının iç yüzü,

- Çekoslovakya’nın dağılma sürecinin Balkan Türklerine etkileri,

- Dönemin büyük devletlerinin güttüğü dış siyasetin arka planı,

- Balkan Türklüğünün yok edilme sürecini hazırlayan şartlar,

- Dönemi yaşamış gerçek kişilerin tanıklıklarını bulacaksınız.

 

Selanık’ten Türklerle dolu İngiliz gemileri hareket etti. İçindeki yolcular ne olup bittiğini iyi farketmemiş, uyumuş gibiydiler. Aslında 600 yıllık bir tarih sona erdiriliyordu. İhanete uğramış, düşmana satılmıştılar. İnsanlığa bunu hak edecek hangi kötülüğü yapmışlardı? Halatlar çözüldü. Şehir, arkadaki dağlar ve tepeler giderek küçüldü ve gözden kayboldu. Meşrutiyet ilanında kutlamalar yapmışlar, demokrasi aşığı Türkleri Avrupalıların bağırlarına basacağını safça düşünmüşler, hürriyet geldi, kızıl sultandan kurtulduk diye ne kadar da sevinmişlerdi. Nerde hata yaptıklarını anlayamadan geminin arkasındaki İngiliz bayrağının ardındaki güzel kıyıya şaşkın, ümitsiz ve çaresiz gözlerle bakıyorlardı. Tarih denilen yargç hangi vicdan muhasebesi ile kendileri hakkında bu kararı alabilmişti? Dedeleri atla ve gururla gelmişlerdi. Onlar İngiliz gemileriyle ezik ve buruk döndüler.

Sular yavaş, yavaş yükseldi. Mezarlıktaki gelincikler hafifçe titredi ve köy suların derinliklerine gömüldü. Sanki derinlerden sesler duyuldu. At kişnemsine, kılıç şakırtısına veya ezan sesine benziyordu. Sesler kesildi. Herşey Tanrı’nın rahmeti suyla sarıldı. Derin ve sonsuz bir sessizliğe gömülerek yok olmak. İşte Türk’ün yazgısı.

Bir avuç çirkin insanın sıcak yataklarında uyudukları bir gecede, uzakta binlerce güzel insan soğuk karanlık çukurlara dolduruldu Üzerleri kara toprakla örtüldü.

 


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.