Kısa Metinler ve Saat Kulesi
% 15indirim

Kısa Metinler ve Saat Kulesi

  • 15,00 TL12,75 TL

    hopi kampanyası
    0,64 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Refik Algan, edebiyatımızda zaman zaman tartışma konusu olan “kısa metin” ya da “kıpkısa öykü”yü 1978-80 arasında ilk deneyen yenilikçi bir yazar olarak dikkati çekmişti. Yirmi yılı geçen bir suskunluğun ardından ilk kitabı Saat Kulesi ile 2006 Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. Aynı kitap içinde birbirinden çok farklı ufukları bir arada göstermekten çekinmeyen  Algan, okur, yazar ve eleştirmenlerin önüne edebiyat kuramı açısından önemli ve ilginç bir yapıt sunuyor.

 

“Refik Algan, yıllarca sustu. 1970’lerin sonunda yazdığı kıpkısa öyküler birer başyapıttı. Algan, ilk kitabı Saat Kulesi’nde bu öykülere de yer vermiş.”

(Selim İleri, 2005)

 

“Refik Algan çok değişik, metin yazarlığında şair titizliği gösteren bir düz-yazar... Beni çeken, bu kısa metinlerin yaşamdaki somut duygulanım karşılıkları... Çok gizli bir ‘humour’ duygusu taşıdığı muhakkaktır...”

(Selim İleri, 1979)

 

“İki katmanı içerir Refik Algan’ın anlatısı. Birincisi görünürdeki metindir (ya da sözdür sözün kendisidir, çünkü Algan’ın metinlerinde önce ve sonra söz vardır). İkinci katmansa metnin / sözün öte yakasıdır; Algan’ın konakladığı, okuyucuyu çağırdığı, beklediği yerdir.”

(Aykut Köksal, 1979)


Endülüs Sufileri

Endülüs Sufileri

Refik Algan

10,72 TL
Saat Kulesi

Saat Kulesi

Refik Algan

8,1 TL
Umursamaz Uykucu

Umursamaz Uykucu

Refik Algan

7,2 TL
Umursamaz Uykucu

Umursamaz Uykucu

Refik Algan

14,4 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.