Ayşe Kulin Kitapları


Oldukça geniş bir hayran ve okuyucu kitlesine sahip olan Ayşe Kulin, her çıkardığı yeni kitabıyla edebiyat dünyasında küçük bir sarsıntıya sebep oluyor. Ayşe Kulin kitapları hem çok seviliyor hem de çok okunuyor. 

Türk çağdaş edebiyatının büyük bir temsilcisi olan Ayşe Kulin, haklı ününü borçlu olduğu kitabı Adı: Aylin’le bir dönem en çok okunanlar listesinin ilk sıralarında uzunca bir süre kalmayı başardı. Prenseslikten Amerikan ordusuna kadar uzanan baş döndüren bir hayatın sahibi Aylin Ramodisli Cates’i anlattığı kitabı, eşsiz anlatım tarzı ve üslubuyla elinizden bırakamayacağınız bir başyapıta dönüşüyor. Herkesin mutlaka okuması gereken ve feyz alınası bir hayat. 

Kız çocukları başta olmak üzere binlerce çocuğu okul hayatıyla buluşturan ve birçok cüzzamlı hastayı Anadolu’yu karış karış gezerek bulan ve tekrar yaşamın içine katan Türkan Saylan’ın hayatını yazdığı kitabı Türkan Tek ve Tek Başına, yazarın yine elinizden bırakamayacağınız biyografik bit kitabı. Hiçbir zaman ilkelerinden ve inançlarından taviz vermeyen Türkan Saylan’ın hayatını okurken hem gurur duyacak hem hüzünlenecek hem de bilim insanına değer vermeyen devlete eleştirel bir gözle yaklaşacaksınız. 

 

Ayşe Kulin kitapları arasında yer alan ve genç bir kadının uyanışını anlatan ve bir kez daha soluksuz okuyacağınız bir eser daha, Tutsak Güneş. Tam olarak din ulemalarının ve polisin yönettiği bir ülke hayal edin ki, güneş gök cisim denilen bir kütleyle kapanmış ve her yer buz tutmuş. Canlılarda ki tüm yaşam enerjisi de böylece içlerinden çekilip alınmış. Bunların arasında uykusuzluğa çare arayan bir bilim kadını, Yuna. Geçmişte yaşadığı şeylere ve  kaderine sahip çıkarak olmadık bir anda her şeyi sorgulamaya başlayan genç bir beyin. Bütün toplumsal yasakları ve değişmez sandığımız yasaların mutlak olmadığını anlayan Yuna, güneşi aralamayı kafasına koymuş. Ayşe Kulin’in keskin kaleminden genç bir kadının savaşını ve uyanışı nefesiniz kesilerek okuyacaksınız.

 

Ayşe Kulin Kimdir? 

26 Ağustos 1941 doğumlu olan Ayşe Kulin, çocukluğunu İstanbul Beyazıt’da geçirmiştir. İlkokulunu Ankara’da okuyan yazar, öğretmeninden yediği bir tokat yüzünden bir yıl okula gitmemiştir. İlkokulu bitirince İstanbul’da Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat Bölümü’nde tam 7 sene yatılı okudu. 1961 senesinde okulunu bitiren yazar, bu süreçte yazar olmayı kafasına koydu. 

1961 yılında Büyükada’da tanıştığı ve eşi olacak olan Mustafa Sarper’le evlendikten sonra, eşiyle birlikte, Roma ve Paris’ten sonra Londra’ya yerleşti. Burada çeşitli gazete ve dergilerde editörlük, muhabirlik ve yazarlık yaptı. Ayrıca uzun yıllar televizyon ve reklam ve sinema da sanat yönetmenliği, senaristlik, sahne yapımcısı ve metin yazarlığı yaptı. 

1967 yılında tam iki sene boyunca bir otomobil dergisinin yazı işleri müdürlüğünü yapan yazar, 1977’den 1982 yılına kadar da Cumhuriyet Gazetesine yazar. Ayrıca Dünya Gazetesinde de çalışır. Adı Aylin adlı romanının ilgi görmesi üzerine Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı yapar. 

Güneşe Dön Yüzünü adlı kitabını senaryolaştırıp sanat yönetmenliğini de yapan yazar bu sinema filmiyle 1986 yılında Kültür Bakanlığı Ödülü’nü kazandı.

Ayşe Kulin kitapları yazarın eşsiz anlatımı ve çoğu biyografik olan kitapları oldukça büyük bir okuyucu kitlesine ulaşmıştır.

75 öğeden 1-16 arası gösteriliyor.
Sayfa  1 - 5
 • Hüzün

  Karton Kapak
  Hayat ve Hüzünde yazdıklarım, babamın da var olduğu dünyada geçirdiğim kırk yılın, dürbünüme çarpan resimleridir; özelimde ve ülkemde 1941 ‘den bu yana yaşadıklarımdan, gördüklerimden seçmelerimdir. Kitabıma, beni çok etkileyen, çok üzen, çok sevindiren, bende iz bırakan, belleğimde hep kalan anılarımı aldım. 1983’ten sonraki yıllarımın serüveni belki bir başka kitaba konu olur ama bu kitaplar, 1983 yılına kadar, Edip Cansever’e rahmetle selam olsun, "Ben Ayşe Kulin Nasılım?’a yanıtımdır. Veda ve Umut’ta ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak Osmanlı’nın son günlerinden cumhuriyetin ortalarına kadar Türkiye’nin öyküsünü anlatan Ayşe Kulin, bu kez Hayat ve Hüzün’de kendi anılarını ve o anılarının geri planını oluşturan dünyayı anlatıyor. Çağdaş Türk edebiyatının en sevilen kalemlerinden biri olan Ayşe Kulin’den, anıların, Türkiye ve dünya koşullarının iç içe geçtiği bir çalışma.
  7,42  TL9,90  TL
 • Handan

  Karton Kapak
  Yalnız Bir Kadın Mutlu Olabilirmi Mi? “aşklarını kendileri yaratır, sonra da elleriyle yok mu ederdi bütün kadınlar, yoksa ben mi böyle tuhaftım? Yalnız bir kadın güçlü olabilir miydi? Mutlu olabilir miydi?” Başına buyruk haliyle; hataları, sevapları, acıları, sakarlıkları, sonsuz içtenlikteki aşkları ve zaaflarıyla hepimizden bir şeyler taşıyan, ama aynı ölçüde özgün, benzersiz bir karakter, Handan… 70’lerin çocuğu Handan, hayatının son derece hassas bir noktasında (yaralı bereli orta yaşında), Halide Edib Adıvar’ın ölümsüz eseri Handan’ın eşliğinde bir keşif, bir hesaplaşma yolculuğuna çıkmaya zorlanır. Bu yolculuk ki aşklar, aldatmalar, aldanmalar, ölümler ve entrikalardan geçecek, dahası, İstanbul’un tarihinin en hareketli, en renkli ve en “gazlı” günlerini, hem de tam ortadan kat edecektir… Ayşe Kulin her güçlüğe, her şarta göğüs geren ve “asla pes etmeyen” bir kadının, Handan’ın sıra dışı, şakrak ve capcanlı hayat mücadelesine davet ediyor okurları.
  15,00  TL20,00  TL
 • Dönüş

  Karton Kapak
  Gerçekler acıdır; acıtır, incitir... Tam da hayatının yoluna girdiğini sandığı günlerde, önce annesinden gelen bir haber, ardından eski bir şapka kutusunda bulduğu mektuplar... Derya'nın, iki yıldır sümenaltı edilen gerçekleri bir tokat gibi öğrenmesi, onu dünyanın bir megakentinden ötekine savuracak, kaderi onu sarı bir sonbahar günü, açılıp açılmayacağını bile bilemediği bir demir kapının önüne kadar taşıyacaktır. Genç kız, acaba gizem dolu bu perdenin ardına geçebilecek midir? Öğreneceklerini kabul edebilecek, kabul etse bile sindirebilecek midir? O kapı açılırsa elbette... Dönüş, aldatmanın, aldatılmanın, affetmenin, acıtan gerçeklerin romanı.
  18,00  TL25,00  TL
 • Saklı Şiirler

  Karton Kapak
  Derler ki Türkiye'de herkes şairdir! Bunu diyenleri mahcup etmemek adına, yazı yazmayı öğrendiğim günden beri şiir yazarım ben. Çocuklarıma şiir-masallar yazdım. Arkadaşlarım yirmi, otuz, kırk, elli, altmış, yetmiş yaşlarına, babam seksen yaşına basarken, onlar için kutlama şiirleri yazdım; eğlenceli yolculuklarımızın, keyifli günlerimizin anılarını, hatta en hüzünlü anlarımın duygularını bile düzyazıyla değil, şiir formunda ifade ettim. Bennu Gerede, 2008'de Teslimiyet sergisinin resimlerine resim altı yazmamı istediğinde, elimden yine bir şiir çıkmıştı. Şiirlerimin arasında sadece babam için 1983 yılında yazdıklarım, bir "Babalar Günü" vesilesiyle yazıldıktan on dokuz yıl sonra bulu şabildi okurla. Diğerleri hep saklı kaldılar. Yayıncım öykülerimi tek bir kitapta toplamaya karar verdiğinde, şiirlerimi de kitap haline getirmeyi önerdi. Yıllardır defter sayfalarında bekleyen satırların okurla buluşmasına önce İtiraz ettim ama şiirler benimle aynı fikirde değildi; fısıldaşmaya başladılar aralarında. Nefes almak, ete kemiğe bürünmek, hayata katılmak istediler... Sonuçta onlara boyun eğdim. Elinizdeki kitapta saklı şiirlerden birkaçı, müziğini bekleyen satırlardan ise sadece biri var... müziğine kavuşmuş olanı. Seçtiklerimden keyif almanız dileğiyle... Ayşe Kulin Siz beni tanımazsınız Uzaktan geliyorum Şiirin satırlarında saklı kimliğim Kavak yellerinde gizlidir
  7,50  TL10,00  TL
 • Türkan (Özel Renkli Baskı)

  Karton Kapak
  "Tüm insanlığın aklın ve vicdanın aydınlattığı yolda yürümeyi seçeceği gün, er veya geç gelecekti. Buna bütün kalbimle inanıyordum. Sabrımı ve sükûnetimi, bu inançtan alıyordum. O güne kadar, başa her gelen çekilecek! Oyunun kuralı böyle! Yaşam oyununun! Ne demiş şair: ‘Yaşamak şakaya gelmez...'" Binlerce cüzamlıyı iyileştirdi, hayatın içine kattı... Kız çocukları başta olmak üzere, binlerce çocuğun okullu olmasını sağladı. Her zaman tek başınaydı ama hiçbir zaman yalnız değildi. Kimsenin yanında yer almak adına inançlarından, ilkelerinden ödün vermedi ama yüz binlerce insan onun yanında yer aldı. Türkan Saylan... Tek ve tek başına!
  14,25  TL19,00  TL
 • Hüzün - Dürbünümden Kırk Sene (1964-1983)

  Karton Kapak
  Hayat ve Hüzünde yazdıklarım, babamın da var olduğu dünyada geçirdiğim kırk yılın, dürbünüme çarpan resimleridir; özelimde ve ülkemde 1941 'den bu yana yaşadıklarımdan, gördüklerimden seçmelerimdir. Kitabıma, beni çok etkileyen, çok üzen, çok sevindiren, bende iz bırakan, belleğimde hep kalan anılarımı aldım. 1983'ten sonraki yıllarımın serüveni belki bir başka kitaba konu olur ama bu kitaplar, 1983 yılına kadar, Edip Cansever'e rahmetle selam olsun, "Ben Ayşe Kulin Nasılım?”'a yanıtımdır. Veda ve Umut'ta ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak Osmanlı'nın son günlerinden cumhuriyetin ortalarına kadar Türkiye'nin öyküsünü anlatan Ayşe Kulin, bu kez Hayat ve Hüzün'de kendi anılarını ve o anılarının geri planını oluşturan dünyayı anlatıyor. Çağdaş Türk edebiyatının en sevilen kalemlerinden biri olan Ayşe Kulin'den, anıların, Türkiye ve dünya koşullarının iç içe geçtiği bir çalışma.
  16,50  TL22,00  TL
 • Sit Nene’nin Masalları

  Sert Kapak
  Unicef Kız Çocuklarının Eğitimi Programı’na armağanımızdır. Bir varmış bir yokmuş Dağda çilek pek çokmuş İki küçük bunu duymuş Birbirine hemen uymuş Bir yaz günü sabah erken Daha herkes uyurken Ertem’le kardeşi Meltem El ele tutuşmuşlar Çilek yeme umuduyla Dağın yolunu tutmuşlar   Afacan kardeşler Ertem’le Meltem’in ormanda neler yaşadığını merak ediyorsanız ne duruyorsunuz? Sit Nene’nin heyecanlı masalını hemen okumaya başlayın. Ayşe Kulin bu masalı tüm çocuklar için kaleme aldı, Müjdat Gezen de resimledi.
  13,50  TL18,00  TL
 • Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964)

  Karton Kapak
  Hayat ve Hüzünde yazdıklarım, babamın da var olduğu dünyada geçirdiğim kırk yılın, dürbünüme çarpan resimleridir; özelimde ve ülkemde 1941 'den bu yana yaşadıklarımdan, gördüklerimden seçmelerimdir. Kitabıma, beni çok etkileyen, çok üzen, çok sevindiren, bende iz bırakan, belleğimde hep kalan anılarımı aldım. 1983'ten sonraki yıllarımın serüveni belki bir başka kitaba konu olur ama bu kitaplar, 1983 yılına kadar, Edip Cansever'e rahmetle selam olsun, "Ben Ayşe Kulin Nasılım?”'a yanıtımdır. Veda ve Umut'ta ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak Osmanlı'nın son günlerinden cumhuriyetin ortalarına kadar Türkiye'nin öyküsünü anlatan Ayşe Kulin, bu kez Hayat ve Hüzün'de kendi anılarını ve o anılarının geri planını oluşturan dünyayı anlatıyor. Çağdaş Türk edebiyatının en sevilen kalemlerinden biri olan Ayşe Kulin'den, anıların, Türkiye ve dünya koşullarının iç içe geçtiği bir çalışma.
  16,50  TL22,00  TL