Sabahattin Ali Kitapları


Türk Edebiyatının yetiştirdiği en büyük isimlerden bir tanesi olan Sabahattin Ali Kitapları ile en çok ilgi gören yarlar arasındadır. Yalnızca Türkiye’de değil dünyada da adını çokça duyuran yazarın bugün eserlerinden birçoğu 100 temel eser arasında olmakta, okullarda genç nesillere kendisinin kitapları okutulmaktadır. Sabahattin Ali Kitapları çağlar arasında romantik hikayeleri toplayan ve bu hikayeleri 3 yazardan alan Üç Romantik Hikaye ile tanıtılabilir. Kürk Mantolu Madonna, Kuyucaklı Yusuf, Üç Öykü, İçimizdeki Şeytan gibi edebiyat devi eserleri onun ruhunun bir yansımasıdır ve ölümsüzlüğüne açılan kapı olmuştur. Aynı zamanda çeviri kitapları ile de fazlaca okunan Sabahattin Ali’nin en çok bilinen çevirisi Rilke’nin Sancaktar kitabıdır. Hep Genç Kalacağım, Mahkemelerde, Sırça Köşk, Değirmen gibi diğerlerine oranla çok tanınmayan eserlerinde bile yazarın o tatlı anlatımının esintisini bulabilecek, kendinizi romanın içerisinde akarken bulacaksınız.

Sabahattin Ali Kimdir?

1907 yılının Şubat ayında Gümülcine’de gözlerini dünyaya açan Sabahattin Ali, öğretmen okulu mezunudur. Buna bağlı olarak Yozgat’ta ilk öğretmenlik görevini tamamlamıştır. Bundan sonra emir üzerine Almanya’ya gönderilmiş, geldikten sonra Ankara ile Konya okullarının almanca öğretmeni görevini yürütmüştür. MEB Yayın Müdürlüğü memuriyeti döneminden sonra devlet konservatuarı dramaturgluğu görevini sürdürmüştür. Bakanlık emrinde mizah dergisini 1945 yılında çıkarsa bile aradan 3 yıl geçerken tutuklanarak cezaevine gönderildi. Yazısı nedeniyle kısa bir hapis dönemi geçiren Sabahattin Ali, mahkumiyeti sona erdikten sonra yurtdışına kaçmak isterken Kırklareli civarında iddiaya göre vurularak öldürüldü. Kısacık hayatında Türk Edebiyatına yaptığı katkıların saymakla bitmeyecek olması onun gelecek nesillere bile dilden dile dolaşan hikayesini aktarmak için yeterli olacaktır. Zihinlerde yer eden şiirleri, okuyanı farklı diyarlarda bambaşka hayatla götüren romanları ve hikayeleri, hikayeye getirdiği gerçekçi bir anlatım ile her zaman hatırlanacak olan yazarın ilk büyüleyici yazıları Irmak dergisinde 1925 yılında yayınlandığında henüz 18 yaşına yeni varmıştı. Genç yaşında insana ait, unutulmaya yüz tutmuş, yaşanmak istemeyen bütün duyguları öykülerinde tüm çıplaklığı ile işleyerek insanlara gerçek bir öykünün amacını öğretmiştir. İnsan ona göre hem çok güçlü hem de zavallı bir yaratılıştadır. Bu yaratılışı onu ikilem arasında bırakırken duyguları buradan ortaya çıkarak ona insan olmanın inceliklerini sunar. Sabahattin Ali Kitapları aslında insanların kendi içinde bir yönelişi simgeler. Sayısız öyküleri tam 7 cilt halinde Varlık Yayınları tarafından ölümünden sonra bir arada basılmıştır. 1997 yılında da Yapı Kredi Yayınları tarafından Bütün Öyküleri isimli bir kitapta toplanan öyküleri onun çizgisinin ışığında ilerlemeniz için en doğru kaynaktır. Yaşamı döneminde küçük olaylar nedeniyle kısa sürede tamamladığı yazarlık hayatı ölümünden sonra anlaşılan değeri ile tamamen ortaya çıkarıldığı. Aslında ölümü ile ilgili halen devam eden şüpheler onun uzun yıllar boyunca öykülerinde gizlenen anlatımı derinlemesine düşünmek gerektiğini ortaya koyar. Masal ve destansı bir birikimi gerçeklikle karıştıran ve bunu okuyucuya sunarken sıkmadan, ağır bir üslup kullanmadan olağanca açıklığıyla sunan Sabahattin Ali günümüzde Kürk Mantolu Madonna kitabının estirdiği rüzgar ile sık sık anılır. Şiirlerinde dahi gerçekliği elden bırakmadan insanı duyguların yoğunluğunu satırlara döken usta yazar kendinden sonraki nesillere örnek olacaktır.

25 öğeden 1-16 arası gösteriliyor.
Sayfa  1 - 2
 • Çakıcı'nın İlk Kurşunu

  Karton Kapak
  "Ben hayatta herkese karşı lakaydımdır...Bu bende sevmek hissinin mefkudiyetinden değil çok fazla oluşundandır. Ben sevdiklerimi köpek gibi severim yavrum...Zelilâne severim." Şiir, hikâye ve romanlarında, tanımlamakta güçlük çektiğimiz kimi duyguları ustalıkla anlatan; insanın, gücü, zayıflığı ve zaaflarıyla bir bütün olarak kavrayıp ödün vermez bir gerçeklilikle yansıtan Sabahattin Ali, "sandığındaki" belgeler arasından derlenen hikâye, şiir ve yazılarıyla ilk kez okur önünde!
  6,48  TL9,00  TL
 • Bütün Şiirleri

  Karton Kapak
  "Aşkını candan duymuşumCanım yoluna koymuşumTam dokuz yaşındaymışımDünyaya geldiğin zaman. Kimbilir nasıl güzeldin, Göklerden yere süzüldünBenim alnıma yazıldın Dünyaya geldiğin zaman."  Dağlar ve Rüzgar, Kurbağanın Serenadı ve öteki şiirler...
  8,64  TL12,00  TL
 • Üç Öykü

  Karton Kapak
  İnsanın binbir yüzünü tanımak… İşte, Sabahattin Ali… Kürk Mantolu Madonna, İçimizdeki Şeytan, Kuyucaklı Yusuf gibi ölümsüz eserleriyle tanıdığımız Sabahattin Ali’nin seçme üç öyküsü Yapı Kredi Yayınları’nın Doğan Kardeş dizisinden yayımlandı. Bize insanın binbir yüzünü anlatan, edebiyatımızın en önemli yazarlarından ve “hep genç kalan” Sabahattin Ali’yle tanışmak için üç etkileyici öykü: “Arabalar Beş Kuruşa”, “Ayran” ve “Sırça Köşk”… Sabahattin Ali’nin bu gerçekçi ve hüzünlü öyküleri Sedat Girgin’in resimleriyle buluşuyor. Tadımlık “Karanlıktan, yüzünü kamçılayan kar ve rüzgârdan, dizlerine sıçrayan çamurdan ve duyduğu seslerden korkuyordu. Açlığı, sıska kardeşlerinin korkunç gözlerini, yorgunluğunu unutmuştu. Bir an evvel köye varmak, ocakta küllenen bir odun parçasıyla aydınlanan toprak dama girmek ve bir köşede saklanmak istiyordu. Ne yatmak, ne dinlenmek, sadece bir dört duvar arasında bulunmak… Bu geniş karanlıktan, bu seslerden kaçmak…”
  5,76  TL8,00  TL
 • Sancaktar

  Karton Kapak
  Rilke'nin Sancaktar'ını Sabahattin Ali'nin enfes çevirisi ile beğeninize sunuyoruz! "Zamanımızda katıksız şaire artık ender rastlanıyor, ama belki ondan daha az rastlanan bütün bir yaşamın salt şiirsel bir varoluşa dönüşmesidir. Böyle bir uyumun bir insanın kişiliğinde örnek bir biçimde gerçekleştiğini görebilme mutluluğuna erişene düşen, hem kendi kuşağına hem de belki bir sonraki kuşağa bu manevi mucizenin tanıklığını yapmaktır." - Stefan Zweig (Londra'da Rilke üzerine verdiği konferanstan.) "Ne Rilke'den önce, ne de ondan sonra izlenimin bu dingin ve yüksek gerilimine ulaşılmıştır... O, bir gün ortaçağ dinselliğinden hareketle insanlık ülküsünün ötesinde yeni bir dünya imgesine giden yolda, yalnızca büyük bir ozan değil, eşi bulunmaz bir yol gösterici olacaktır." - Robert Musil
  8,64  TL12,00  TL
 • Mahkemelerde (Belgeler)

  Karton Kapak
  "...Hülasa: Kuyucaklı Yusuf yüzümüzü ağartacak bir sanat eseridir.Zararlı bir tarafını göremedim. Mevzuzbahis tenkitler bugün el üstünde tutulan bazı Avrupa şaheserlerinde gördüğümüz -aynı mevzulara ait- tenkitler yanında son derece masum ve küçük kalır. Yalnız bir şahsın ve bir romanın değil, memleketimizde ilerlemesi lazım bir büyük ve faydalı sanatın da davasını gören Cumhuriyet adliyesinden zaten zayıf olan Türk romanının cesaretini kıracak bir karar çıkmayacağını kuvvetle ümit ederim. Maarif Vekaleti Müfettişlerinden Reşat Nuri" Yazarlığının yanısıra siyasal kimliği de öne çıkan Sabahattin Ali, 1930'lu ve 1940'lı yıllarda Sol görüşlü olmanın bütün zorluklarını yaşadı. Filiz Ali'nin babasına ait bir sandıkta bulduğu belgeler, bu zorlukların ve çilelerin birer tutanağı niteliğindedir. Mahkemelerde Türk edebiyat tarihinde ilk defa Kuyucaklı Yusuf için Reşat Nuri tarafından yazılmış, sansür konusunda hala geçerli sayılabilecek görüşlerin ifade edildiiği raporu, Sabahattin Ali'nin soyadı konusundaki hassasiyetini, dönemin ünlü kişileri ile arasında geçen tartışmaları ve özel hayatına ışık tutacak birçok belgeyi içeriyor.
  7,92  TL11,00  TL
 • Sabahattin Ali - Bütün Eserleri

  Sert Kapak
  Sabahattin Ali'nin bütün eserleri, Yapı Kredi Yayınları'nın bilgiyi tek kaynaktan sunmayı hedefleyen Delta dizisinde Bütün Eserleri adıyla bir araya getirildi. Sabahattin Ali'nin Bütün Eserleri'nin eleştirel basımı yapılırken Kuyucaklı Yusuf'un 1937 (Yeni Kitapçı), İçimizdeki Şeytan'ın 1940 (Remzi Kitabevi), Kürk Mantolu Madonna'nın 1943 (Remzi Kitabevi), Değirmen ile Dağlar ve Rüzgâr'ın 1943 (Akba Kitabevi), Kağnı ve Ses'in 1943 (Akba Kitabevi), Yeni Dünya'nın 1943 (Remzi Kitabevi), Sırça Köşk'ün 1947 (Remzi Kitabevi), Esirler (Varlık, [70-76], 1 Haziran-1 Eylül 1936) tarihli baskıları esas alınmıştır. Sabahattin Ali'nin kişisel evrakı içinden çıkan taslaklar, tefrika ve kitaplar ile karşılaştırılarak farklılıklar eserlerin sonunda liste halinde verilmiştir. Bu farklılıklar, metin içinde sayfa kenarında numaralar ile işaretlenmiştir.
  68,40  TL95,00  TL
 • Hep Genç Kalacağım

  Karton Kapak
  İhtiyarlığımda çekilmez bir adam olacağım hakkındaki iltifatına teşekkür ederim. Ama bu tahminin doğru çıkmayacak sanırım. Çünkü ihtiyarlayacağımı kim söyledi. Hep genç kalacağım. Kitapta, Sabahattin Ali’nin ailesine, arkadaşlarına ve iş ortaklarına yazdığı mektuplarla , Sabahattin Ali’ye ailesi, Nazım Hikmet, Esat Adil Müstecaplıoğlu, Mehmet Ali Aybar, Mehmet Ali Cimcoz, Aziz Nesin, Melahat Togar, Ayşe Sıtkı İlhan, NihalAtsız, Cemal Kutay, Samim Kocagöz başta olmak üzere arkadaşları ve öğrencileri tarafından gönderilen, Markopaşa ve Yeni Dünya’nın kuruluşunda yazılan mektuplar ve resmi yazışmalar bulunmaktadır. Bu mektupların Sabahattin Ali’nin edebi kimliğinin oluşumuna ışık tutan metinler olduğunu, okuduklarını, yazdıklarını ve yazacaklarını anlattığı mektupların yazarın notları olarak da okunabileceğini özellikle belirtilmelidir. Hep Genç Kalacağım’da bir araya getirilen mektuplar sadece Sabahattin Ali’nin hayatına tanıklık etmekle kalmıyor, Cumhuriyet’in ilk on yılında Ankara’da yaşam, II. Dünya Savaşı’nın yarattığı ortam ve Türkiye’de giderek cadı avına dönüşen sol görüşlü kişilerin tutuklanması gibi pek çok olayla ilgili tanıklıklara da yer veriyor.
  21,60  TL30,00  TL
 • Sırça Köşk

  Karton Kapak
  "Niçin hep acı şeyler yazayım? Dostlar, yufka yürekli dostlar bundan hoşlanmıyorlar. 'Hep açlardan, çıplaklardan, dertlilerden mi bahsedeceksin? Geceleri gazete satıp izmarit toplayan serseri çocuklardan; bir karış toprak, bir bakraç su için birbirlerini öldürenlerden; cezaevlerinde ruhları kemirile kemirile ereyip gidenlerden; doktor bulamayanlardan; hakkını alamayanlardan başka yazacak şeyler, iyi güzel şeyler kalmadı mı? Niçin yazılarındaki bütün insanların benzi soluk, yüreği kederli? Bu memlekette yüzü gülen, bahtiyar insan yok mu?" "Bahtiyar Köpek" adlı öyküden Türk edebiyatının büyük öykücüsünden zamana karşı koyan öyküler.
  7,20  TL10,00  TL
 • Değirmen

  Karton Kapak
  "İşte adaşım, sana seven bir Çingene'nin hikayesi. Çiçeklerin açtığı bir mevsimde, senin kollarına yaslanan ve çiçekler kadar güzel kokan bir vücutla uzak su kenarlarında oturmak ve öpüşmek, yoruluncaya kadar öpüşmek hoş şeydir... (...) Fakat sevgili bir vücutta bulunmayan bir şeyi kendisinde taşımaya tahammül etmeyerek onu koparıp atabilmek, işte adaşım, yalnız bu sevmektir." Değirmen'den Türk edebiyatının "özgür" sesi Sabahattin Ali'den yıllara meydan okuyan öyküler...
  6,48  TL9,00  TL
 • İçimizdeki Şeytan

  Karton Kapak
  "İsteyip istemedeğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticede aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir mesulünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum bütün hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması.. " Bu romanında, toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve güçsüz insanın "kapana kısılmışlığını" gösteriyor Sabahattin Ali. Aydın geçinenlerin karanlığına, "insanın içindeki şeytan"a keskin bir bakış.
  11,52  TL16,00  TL
 • Kuyucaklı Yusuf

  Karton Kapak
  "Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, hakikaten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez'in varlığı Yusuf için büyük, boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi, fakat onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar sebepsiz yere, bu kadar insafsızca Yusuf'un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, fakat Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olamayacağını sanıyordu." Kuyucaklı Yusuf Türk edebiyatının belki de en romantik kahramanıdır. Hayatın ve insanların zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir yandan trajik bir sona ilerlerken, bir yandan da yaşadığı lirik aşk hikâyesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır.
  9,36  TL13,00  TL
 • Kağnı Ses Esirler

  Karton Kapak
  "Bir mahpusu dünya ile hiç alakası olmayan bir zindana kapamak ona en büyük iyiliği yapmaktır. Onu en çok yere vuran şey, hürriyetin elle tutulacak kadar yakınında bulunmak, aynı zamanda ondan ne kadar uzak olduğunu bilmektir. On adım ötede en büyük hürriyetlere götüren denizi dinlemek ve sonra aradaki kalın kale duvarlarına gözleri dikerek bakmaya, denizi yalnız muhayyilede görmeye mecbur kalmak az azap mıdır?" "Duvar" adlı öyküden Türk edebiyatının "özgür"sesi Sabahattin Ali'den yıllara meydan okuyan öyküler.
  10,08  TL14,00  TL
 • Canım Aliye, Ruhum Filiz

  Karton Kapak
  Büyük sıkıntıların yaşandığı çalkantılı dönemlerde bile ailesinin sorumluluğunu taşıyan bir yazarın eş ve baba olarak portresini çizen bu mektuplar, Sabahattin Ali’yi yakından tanımamızı sağlıyor.   “Bundan sonra hiç kimse sana benim kadar yakın olmayacak. Beraber Almanca öğreneceğiz, ben İngilizce öğrenmek istiyorum, beraber  İngilizce dersi alacağız, ben kitaplar tercüme edeceğim, bunları beraber okuyacağız, neşeli ve kederli olacağız, ne olursa olsun, bütün bunlar hep beraber, hep ikimizin iştirakiyle olacak ve başka hiç kimse karışmayacak.”  
  7,20  TL10,00  TL
 • Markopaşa Yazıları ve Ötekiler

  Karton Kapak
  Sabahattin Ali'nin "düşünür" ve "eleştirmen" yüzünü görmek için, dergilerde yayımlanmış yazılarını okumak gerek. Öykü ve romanlarında bir anlatı ustası olduğunu kanıtlayan ve Türk edebiyatının klasikleri arasında yer alan Sabahattin Ali'nin gündeme ve sanata ilişkin yazıları ve onunla yapılmış söyleşiler Hikmet Altınkaynak'ın derlemesiyle dergi sayfalarından sıyrılıp kitap boyutuna ulaşıyor.
  11,52  TL16,00  TL
 • Kürk Mantolu Madonna

  Karton Kapak
  "Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırzıszılka asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor; rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum 'Kürk Mantolu Madonna'yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum." Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamaktan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resimini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.
  7,92  TL11,00  TL
 • Kamyon

  Karton Kapak
  Konya'dan çıkıp Beyşehir'e giden yolun başlangıcındaki dik yokuşu tırmanmaya başlayınca, herkes yanındaki ile veya çaprazlama ta öbür baştaki biriyle lafa koyuldu; birkaç kişi yalnız cıgara içip dumanını savuruyordu. Birbiir arkasına dizili tahta sıralarda oturmayıp yarım lira eksiğine en arkada yere çömelen ve kamyonun şiddetle sarsılan bu kısmında ikide birde, başlamak üzere olan uykularından fırlatılan köylüler, cıgara da içmeyerek, boş gözlerle bakışıyorlardı.
  4,32  TL6,00  TL