Yavuz Bahadıroğlu Kitapları


(1945 - …)

Çocukluğunu Rize’nin Pazar ilçesi Hisarlı köyünde geçiren Yavuz Bahadıroğlu, 1971 yılında İstanbul'da gazeteciliğe başladı. Yeni Asya- Yeni Nesil Gazetesi'nde muhabirlik, araştırma-inceleme, röportaj ve fıkra yazarlığı yaptı. Gazete, dergi ve şirket yöneticisi olarak çalıştı. Gazeteciliğini muhabir ve röportajcı olarak sürdürürken, asıl adı olan Niyazi Birinci ismiyle çocuklara yönelik eserler üretti. Yüzlerce çocuk romanı, hikâye yayınladı. Aynı dönemde Yeni Asya - Yeni Nesil Gazetesi'nde Yavuz Bahadıroğlu, Şeref Baysal ve Veysel Akpınar isimleriyle köşe yazıları yazdı.

Asıl çıkışını Yavuz Bahadıroğlu ismiyle yazdığı romanlarla yaptı. İlk romanı Sunguroğlu ve ardından yazdığı Buhara Yanıyor romanı ülkenin en çok satan romanlarından oldu. Genelde Osmanlı’nın çeşitli dönemlerini ele alan otuzu aşkın romanı vardır. Asıl çıkışını tarihi romanlarıyla yaptı. İlk romanı Sunguroğlu ve ardından yazdığı Buhara Yanıyor ülkenin en çok satan romanlarından oldu. Genelde Osmanlı’nın çeşitli dönemlerini ele alan otuzu aşkın roman yazdı. Halen ulusal yayın yapan Moral FM radyosunda günlük yorumlar yapıyor ve Yeni Akit gazetede köşe yazarlığını sürdürüyor. Ayrıca Moral FM de günlük yorumlar yapmaktadır.
238 öğeden 1-16 arası gösteriliyor.
Sayfa  1 - 15
 • Ayet Ayet Hayat

  Karton Kapak
  Bizim ninelerimiz, dedelerimiz miydi Akdeniz’i “Türk gölü” haline döndüren? Bizim ninelerimiz, dedelerimiz miydi “Dünya bir padişaha çok, iki padişaha az” diyerek otuz Türkiye büyüklüğünde bir devlet inşa eden? Bizim ninelerimiz, dedelerimiz miydi, yeri geldiği zaman hem kâinata, hem de hayata meydan okuyan? Bizim ninelerimiz dedelerimiz miydi, farklı dinden, farklı dilden, farklı kılık kıyafetten olanlara hoşgörü içinde bakan… “Öteki”yi “ötekileştirme”den içselleyip “inanç, ibadet, kıyafet, seyahat, ticaret özgürlüğü” tanıyan? Bizim ninelerimiz, dedelerimiz miydi her meydana ebedî abideler diken? Bizim ninelerimiz, dedelerimiz miydi aç kalan Hollanda’ya, Fransa’ya ve Yunanistan’a ekmek veren? Bizim ninelerimiz dedelerimiz miydi Açe’ye (Endonezya) yardım gönderen? Acaba bu kendine güveni, bu cesareti, bu cüreti, bu hoşgörüyü nereden alıyorlardı? Aynı millet olduğumuz halde bizde neden aynı cesaret, aynı cüret, aynı beceriklilik, aynı hoşgörü yok? Acaba genlerimiz de mi bozuldu? Genlerimizi bilemeyeceğim, ama biz bozulduk! Ninelerimizin, dedelerimizin kudret kaynağından koptuk. “Hakiki imanı elde eden adam, kâinata meydan okuyabilir.” İspatı ortada. Ceddimizin yaptığı tarih, “Kâinata meydan okuma” tarihidir.
  9,90  TL15,00  TL
 • Ayet Ayet İnsan

  Karton Kapak
  Osmanlı Devleti, Doğu Roma’yı fethetmek üzere kurulmuştu. Sultan II. Mehmed’e gelene kadar pek çok padişah bunu denedi, ama başarılı olamadı. Sultan 2. Mehmed, o zamana kadar olmamış şeyin ondan sonra da olmayacağı anlamına gelmediğine inanıyordu. Bu yüzden daha önceki kuşatmalara takılmadı. “Onların gerçekleştiremediğini ben de gerçekleştiremem,” diye düşünmedi. “Onların yapamadığını yapacağım,” diyerek hazırlıklara başladı. Hazırlıklar esnasında yirmi, fethettiğinde ise yirmi bir yaşındaydı. Bugün, hayatında bir projesi, önünde bir hedefi olan yirmi bir yaşında kaç delikanlımız ve genç kızımız var? Hatırladıkça bir şeylerimizin eksik olduğunu, bir şeylerin yolunda gitmediğini düşünüyorum. Çünkü hedefini belirlememiş insanı, hiçbir yol gitmek istediği yere götürmez. Zira hedefsiz olmak, adressiz kalmaktır. Adresiniz yoksa, gideceğiniz yeri de bilmiyorsanız, koca şehirde kalakalırsınız. Yürümekten ayağınız, düşünmekten beyniniz şişse de maksadınıza nail olamazsınız. Hem insanların, hem de devletlerin yakın ve uzak hedefleri olmalı. Hayalleri, ütopyaları olmalı.
  9,90  TL15,00  TL
 • Tarihin Arka Sokakları

  Karton Kapak
  Osmanlı Padişahları Hukuka Bağlı mıydı? * Fatih’in Latin Papazlara Verdiği Ferman * Öldürseydik, Ermeni Kalmazdı * Yahudilere Zulüm * Saltanat Nasıl Kaldırıldı? * Hilafetin Kaldırılışına Tepki Gösterilmedi mi? * Osmanlı Hanedanı Sürgünde Nasıl Yaşadı? * Serbest Fırka Nasıl Kuruldu, Nasıl Kapatıldı? * Menemen Olayı Nedir? * Osmanlı Padişahları Neden Hacca Gitmediler? * Osmanlı Padişahları Neden Yabancı Kadınlarla Evlenirlerdi? * Padişahlar İçki İçer miydi? * Çocuk Yaştaki Şehzadeler Neden Öldürülürdü? * Osmanlılar Nasıl Eğlenirlerdi? * Osmanlı’da İlk Seçim * Osmanlı Devleti Gerçekten Hoşgörülü müydü? * Bizans Neden Yıkıldı? * Matbaa, İrtica Yüzünden mi Geç Geldi? * Osmanlı’da Bilim ve Teknoloji Var mıydı? * İstiklal Savaşı’nı Kim Başlattı? * “Eski Ramazanlar!” Nasıl Yaşanırdı? * Eski Azınlıklar Ramazanları Nasıl Yaşarlardı? * Osmanlı’da Grev Hakkı Var mıydı? * Yunanistan’a Gıda Yardımı Yaptığımız Doğru mu? * Lübnanlı Dürzi Lider Neden Osmanlı’yı Özler? * Vaktiyle Fransızları Beslediğimiz Doğru mu? * Osmanlı Devleti’nde Kadın Komutanlar * 19 Mayıs 1919’da Gerçekten Ne Oldu? * Bandırma’da Kimler Vardı? * Moğollar Anadolu’da Zulüm Yaptı mı? * Tekke ve Zaviyeler Neden Kapatıldı? * Osmanlı’da Sanat Var mıydı? * Ezanın Yasaklanması * Enver Paşa Hain mi, Vatansever mi?
  9,90  TL15,00  TL
 • Din ve Laiklik

  Karton Kapak
  Ah şu bizim dışlama merakımız, ah! İnsanların tornadan çıkma olmasını bekliyoruz. Herkesi kendimize benzetmeye çalışıyoruz. Benzemeyenleri de hemen dışlıyoruz. Sebep: Çarşaf ya da pardösü giymiş olması. Başını örtmesi. Farklı siyasi partiyi desteklemesi. Ya da değişik bir dini cemaate mensup bulunması. Oysa kılığı-kıyafeti, partisi-patırtısı ne olursa olsun, her insana insan olarak saygıyla,hoşgörüyle yaklaşmak insan olmanın asgari şartlarındandır. Başı açık bayanın örtülü bayanı horlaması, dışlaması ne kadar abes ise, örtülü bayanın baş açık bayanı horlaması ve dışlaması da o kadar abestir. Çünkü o senin muhatabındır. Muhatabını dışlayarak fethedemezsin.
  9,90  TL15,00  TL
 • Padişahların Akıl Hocaları
  e-kitap

  Padişahların Akıl Hocaları

  E-Kitap
  İnsan nasıl ki beden ve ruhsa, akıl ve kalpse, görünenin ardında bir görünmeyen yani ki gönlü varsa, devlet dediğimiz dahi öyledir. Ecdat cihana hükmetmeden önce gönüllere hükmetmeyi, şehirlere girmeden önce gönüllere girmeyi şiar edinmiştir. Ve bilmiştir ki gönüllere girilmeden şehirlere girilemez! Bu yolda devleti idare edenler, evvela gönüllerini terbiye etmiş ve gönüllerine hükmetmiş, kul olmayı bilmişlerdir. Ve bu maksadı kendilerine her daim anlatacak ve unuttuklarında hatırlatacak bir hocanın hemen yanında bulunmayı şeref farz etmişlerdir. Yoksa “Evliya ve enbiyaya intisabım var” demeleri, “Sultanlık bir kuru kavga imiş” deyip de gönüllerindekini bu denli söylemeleri başka bir sebepten değildir. Ecdadın kurduğu bu gönül medeniyetinin görünen yüzü, sureti padişahlar ise bunun bir de ardında olanı, sireti ve bu bedenin bir gönlü ve aklı olması gerek. İşte bu kitapta görünenin ardında olanı, gönül medeniyetinin esas mimarlarını ve sultanların sultanlarını okuyacaksınız… Yavuz Bahadıroğlu bize bir sırrı fısıldıyor; cihana sultan olmanın, gönül medeniyeti kurmanın sırrını… Fatih Duman
  9,00  TL
 • Osmanlı'da Derin Devlet ve 2. Abdülhamit

  Karton Kapak
  Hafızamızdaki aşırı uçlardan biri Sultan II. Abdülhamit Han’dır! Herkes onu kendi siyasi tercihine göre yorumlamış, ‘Ulu Hakan’la ‘Kızıl Sultan’ arasına sıkıştırılıp, kavga odağına dönüştürülmüştür. Kuraldır: Her ‘ifrat’ kendi ‘tefrit’ini üretir! İki tarafın, bilgi sahibi olmadan kanaat sahibi olmuş fanatikleriyle, tarihi gerçeklerin sadece işlerine yarayan bölümlerini alan tipleri, tarihi kişilerle olaylara salt tarih ilmi açısından yaklaşan dürüst tarihçiyi de konudan soğutmuşlar. Dolayısıyla gerçek Abdülhamit’le gerçek Vahdettin, tarihimizin diğer bazı ‘gerçek’leri gibi kaynayıp gitmiş... “Son karar sizin” demiyorum çünkü hepimizin beynine yapışıp kesinleşmiş birtakım karar ve kanaatlerimiz var. Bu yüzden son kararı yine tarihe bırakıyorum.Hasbihalimizi, Sultan II. Abdülhamit’in “Tarih tekerrürdür” diyenlere verdiği bir cevapla bitirelim: “Tarih değil, hatalar tekerrür ediyor”.
  9,90  TL15,00  TL
 • Kemalist Yalanlar

  Karton Kapak
  Atatürk’ün doğum ve ölüm tarihleri biliniyor mu? Atatürk’ün adı “Mustafa Kemal” mi, “Kemal” mi, “Kamal” mı? Çanakkale Zaferi’ni Yarbay Mustafa Kemal mi kazandı? “Gazi” unvanı, Atatürk savaşta yaralandığı için mi verildi? Gerçekten bir “İstiklal Savaşı” var mı ve “Atatürk İstiklal Savaşı’nda yedi düveli yendi!” mi? Meclis ittifakla mı saltanatı ve hilafeti kaldırdı? Kadın Hakları Partisi nasıl kapatıldı? Devrimler ihtiyacın ürünü müdür, yoksa keyfi tasarruf mudur? En büyük eğitim hamlesini Atatürk mü yaptı? Atatürk döneminde her şey hukuka uygun mu yapılırdı? Tekke, zaviye ve dergâhların kapatılması iyi mi oldu? Arap alfabesi zor olduğu için mi harf inkılâbı yapıldı? Atatürk diktatör müydü, demokrat mıydı? ‘Dindar’ mıydı, ‘dinsiz’ miydi? Anayurdu dört baştan demir ağlarla ördük mü? Osmanlı borçlarını Atatürk mü ödedi? Atatürk olmasaydı biz olmayacak mıydık? Tüm bu sorular ve daha fazlasının cevapları bu kitapta…
  9,00  TL12,00  TL
 • Bici Bici Masallar

  Sert Kapak
  Çocuklarımızın karakter eğitimini destekleyici konuları ele alan bir masal kitabı... Hayvan karakterleri üzerinden verilen konular: Duyarlılık, empati kurabilme, merhametli olabilme, dürüstlük, dayanışma, sabırlı olabilme, sorumluluk sahibi olabilme, yardımlaşma, nezaket kurallarına uyabilme... Usta yazar Yavuz Bahadıroğlu' nun hem eğitici hem de eğlenceli üslubuyla kaleme aldığı, çocukların dinlemeye doyamayacağı, akıllarından çıkaramayacağı bir masal kitabı... Şimdi Bici Bici Masallar kitabıyla eğlenme zamanı !
  7,42  TL9,90  TL
 • Tatil Olsa da Okusak - 1

  Karton Kapak
  İşte iple çektiğin o günler geldi! Hiçbir şey yapmak zorunda olmadığın, dersin başlamadığı, oyunun bitmediği, bisiklete binmeye, sabah uykusuna ve dondurmaya doyduğun günler... Bir de kitap okuma özgürlüğünün daha da büyüdüğü günler...   Set İçerisindeki Kitaplar; Kafa Patlatan 100 Zeka Sorusu 4 - Ersin Teres Kafa Patlatan 100 Zeka Sorusu 5 - Ersin Teres Heyecanlı Yolculuk - Yavuz Bahadıroğlu Uzay Çocuğu - Yavuz Bahadıroğlu Tuhaf Çocuk - Yavuz Bahadıroğlu
  19,61  TL26,50  TL
 • Tatil Olsa da Okusak - 4

  Karton Kapak
  İşte iple çektiğin o günler geldi! Hiçbir şey yapmak zorunda olmadığın, dersin başlamadığı, oyunun bitmediği, bisiklete binmeye, sabah uykusuna ve dondurmaya doyduğun günler... Bir de kitap okuma özgürlüğünün daha da büyüdüğü günler...   Set İçerisindeki Kitaplar; Çaylak Yazar İş Başında - Fatma Çağdaş Börekçi Dürüst Ol ki Mutlu Olasın - Yavuz Bahadıroğlu Ha Gayret Başaracaksın! - Yavuz Bahadıroğlu Çakma Öğrenci - Fatma Çağdaş Börekçi Hay: Issız Adada Bir Çocuk - İbn Tufeyl  
  20,35  TL27,50  TL
 • Mimar Sinan: Mimarideki Osmanlı Mührü

  Karton Kapak
  Sinan camileri böylesine bir bütünsellik içerir: Mermeri sanatla, sanatı hayatla buluşturur. Daha avluda şaşırıp büyülenmeye başlarsınız. O şaşkınlık ve hayranlık deminde, kapıya ve pencerelere bakın: Pencerelerle duvarların büyüleyici uyumunu, kündekarı kapının kubbelere yükselişini, kudret eliyle serpiştirilmiş hissini veren “çil çil kubbe”lerin yer yer minareleşip gözü hiç rahatsız etmeden sonsuzluğa ulaşımını seyredin… Sonra, Yahya Kemal’in şiirinin içine girer gibi, camiye girin, kürsünün mihrapla, mihrabın minberle, hem birbirinden bu kadar farklı ve bağımsız, hem birbirine bu kadar yakın, böylesine derin ve huzurlu bir iç içeliğin nasıl sağlandığını düşünün… Kubbelerdeki sadelikle duvarlardaki renk cümbüşünün zıt gibi duran karakterlerinde Sinan’ın ruh halini çözmeye çalışın: İmkansıza aşık olan deha, her eserinde “imkansız”ı denemiş ve gerçek hayatta yapamadığını yapıp “zıtların estetik uyumu”nu yakalamıştır! “Ve minel aşk!” Unutmayın: Sanat, “sonsuz”un ve “aşk”ın adıdır.
  8,25  TL12,50  TL
 • Saltanattan Cumhuriyet Yakın Tarihimizin Sır Perdesi

  Karton Kapak
  Osmanlı’nın Demokrasi Anlayışı Cumhuriyet Türkiye’si Kurulurken 19 Mayıs’ta Gerçekten Ne Oldu? 23 Nisan’da Hangi Meclis Toplandı? En Çok Tartışılan Padişah: Sultan Vahdettin Yakın Tarihimizden Bir Kesit Lozan Hezimetine Doğru Lozan’dan Bugüne Yansıyanlar Yarım Kalan Yemin: Misak-ı Milli “Taraflar” ve “Taraftarlar” “Geri Kalmışlığımızdan Padişahlar Sorumlu” İmiş! “Mahalle Baskısı” mı, Devlet Baskısı mı? Siyasi Hesaplaşmaların Sahnesi: İstiklal Mahkemeleri İzmir Suikastı - Adamlar ve İdamlar Bitmeyen Kıyafet Meselesi; Kılık-Kıyafet Nihayet “Şapka İnkılabı” da Yapılıyor… Sehpada Bir Alim: İskilipli Atıf Hoca Çok Partili Demokratik Sisteme Geçiş Süreci Menemen Olayı Demokrasi Denemesi: Demokrat Parti’nin Kuruluşu Cumhuriyet’in İlk Partisi: CHP Demokrat Parti’nin Doğuşundan 1960 İhtilaline Yakın Tarihin Düşündürdükleri Gerçekleşemeyen Tasavvur: Dinde Reform “Yüzellilikler Olayı” Nedir? Şeyh Said İsyanı Neden Çıktı? Kazım Karabekir Paşa Gerçeği Bir Alacakaranlık Kuşağı: Yakın Tarih İnkar Fırtınaları Türkiye İsmi Nereden Geliyor?
  8,58  TL13,00  TL
 • Muhteşem Süleyman ve Hürrem Sultan

  Karton Kapak
  • Neden “Kanuni” ya da “Muhteşem” denildi? • Kanuni, Hürrem Sultan’a gerçekten aşık mıydı? • Osmanlı’nın devlet yapısı eğlenceye mi, hizmete mi dönüktü? • Harem hayatı nasıldı? • Harem nasıl bir kurumdu, işlevi padişahlara kadın bulmak mıydı? • Hürrem Sultan, Kanuni Sultan Süleyman’ı ne kadar etkilemişti? • Şehzadelerin katledilmesinde Hürrem Sultan’ın rolü olmuş muydu? • Sünnet Medeniyeti ne demekti, Osmanlı bunun neresindeydi? • Osmanlı’nın devlet olma amacı ne idi? • Kanuni’nin kimliği ve kişiliği nasıldı? • Kanuni’nin savaşları, vatana katkıları neler olmuştu? • Kanuni’nin ebedi eserleri nelerdi? • Oğullarını neden öldürttü? • İstediği zaman padişah hareme girebilir miydi? • Ak ve Kara Ağalar’ın istediklerinde hareme girmeleri mümkün müydü? • Hürrem Sultan, genelde tarihçilerimizin gösterdiği gibi “canavar ruhlu bir kadın” mıydı yoksa bir hayırsever miydi?
  9,90  TL15,00  TL