Kitabu Maliku'n-Nizam  Kable'l-İslam

Kitabu Maliku'n-Nizam Kable'l-İslam

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Bu kitab, mevcud Türk tarih yazımından tamâmen farklı olarak ele alınmıştır. İslamiyet'den evvelki Türk tarih yazımında devrim niteliğinde bir eser olması açısından bir hayli dikkat çekmektedir. Bilindiği üzere Türk târih araştırıcıları bizlere on altı adet Türk devleti olduğu tezini ortaya atmışlardır. Bu gerçekten böyle midir?


Ayrıca, İslamiyet'den evvel Türklerin bilinen ve bilinmeyen yönlerini akıcı ve eleştirel bir üslûb ile anlatmasından başka, ismi ve eski çağlarda bir Müslüman tarihçinin elinden çıktığını andıran İslami muhtevası ile de dikkat çekmektedir.

Bir başka açıdan kitabın en önemli özelliği, Türk insanının aciz yönlerini yüzüne vurması ve ne yapması gerektiğini edebî bir üslup ile belirtmesidir. Yalnızca bir târih kitabı değil aynı zamanda hiciv barındıran bir nasihatname olarak da düşünülebilir.


Her şeyden evvel her Türk'ün okuması gerektiğini düşündüğüm bu naçizane eserin eski Türkler ile ilgili merak edilen ve araştırıcılar tarafından aranan bilgilere en üst düzeyde cevap verecek şekilde tasarlandığını da gurur ile söyleyebilirim.


Öyle ise, bu kitab ile Türk'ün İslamiyet'den evvelki devirlerine daha isabetli ve ilginç tesbitlerle muazzam bir yolculuğa hazırlanın...


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.