Kitap Evi
% 20indirim

Kitap Evi

  • 10,00 TL8,00 TL

    hopi kampanyası
    0,40 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Hayatım kitapların arasında, ortasında geçti.


Birkaçını yazdım, birçoğunu yaptım, daha çoğunu okudum, okumak için edindim, edinmek için elledim, sayfalarını karıştırdım, evimin duvarlarını kaplamalarından zamanla bir tür güvence duygusu yonttum. Neredeyse bütün düşüncelerimin, duyularımı harekete geçiren kıvılcımların kaynağında, kökünde, kuyusunda yer aldı kitaplar. Korktumsa, en çok onlardandır; şüpheler içinde kendi kendimi ve başkalarını kemirdiysem, onlardan.


Enis Batur, Sel Yayıncılık, Enis Batur’un bütün yazınsal denemelerini dört oylumlu ciltte buluşturmak üzere yayımlamaya başladı; ilk iki cilt, Son Modernler ve Yazının Sınır Boyuna Yolculuklar okur önüne çıktı. Bu yıl yayımlanan Kitap Evi üstüste üç baskı yaptı. Arada, Yazboz’un da yeni basımı gerçekleşti.


Kütüphane

Kütüphane

Enis Batur

8 TL
Hepsi

Hepsi

Enis Batur

6,4 TL
Kara Mizah Antolojisi

Kara Mizah Antolojisi

Enis Batur

16 TL
Kulak

Kulak

Enis Batur

5,6 TL
Haneberduş

Haneberduş

Enis Batur

8 TL
Kravat

Kravat

Enis Batur

9,6 TL
Mekik

Mekik

Enis Batur

11,1 TL
Ölesiye Sanat

Ölesiye Sanat

Enis Batur

20,25 TL
Koma Provaları

Koma Provaları

Enis Batur

11,25 TL

            Kitaplarla ilgili düşüncelerinizin kelimelere dökülmüş halini görmek istiyorsanız Enis Batur, Kitap Evi eserini okumalısınız. Bu eserin, içeriğinde yer alan düşündürücü cümleler kitaplara bakış açınızı kesinlikle değiştirecek ve ufkunuzu açacaktır. İnsanlar, bu eserin kapağını açtığı zaman eser ile o kadar iç içe geçecek ki, zaman kavramını kesinlikle unutacak ve bu eserden mümkün olduğunca istifade etmeye çalışacaktır. İnsanlar, bu eseri okuduktan sonra kitaplara aşık olan bir insanın, kitapsız nefes bile alamayacağının farkına varıyor. Her insan, dünyayı yerinden oynatmak ister. Ama bunun için güç alabileceği, daha doğrusu kendisini güçlü olduğuna inandıracak bir dayanağa ihtiyacı vardır. Yazara göre insanların dünyayı yerinden oynatmak için ihtiyaç duyduğu en iyi dayanak, yazıların tılsımından oluşmuş olan kitaplardır.

            Kitaplar, insanlarda öyle bir tutku oluşturur ki Enis Batur, Kitap Evi eserinde belirtildiği gibi insan, fakir olsa dahi dişinden ve tırnağından artırdığıyla kendi kitaplığını kurmanın peşine düşer. Kitap tutkunu bir insan, belki aç kalmayı göze alabilir ama kitapsız kalmayı göze alamaz. Kitap tutkunu bir insan, kütüphaneye ya da kitaplarla ilgili bir yerlere girdiği zaman dünyanın en iyi sarayına girmiş gibi sevinir. Kitap tutkunu bir insan için kitap kokusu, dünyanın en iyi parfüm kokusundan daha iyidir. Yazar, eserinde kitap tutkunlarının bu duygularını cümlelere döküyor ve kitap tutkunları, bu cümleleri okudukça kendisinden geçiyor.

            Enis Batur, Kitap Evi eserini okuyan insanlar, hayatta karşılaştıkları uyumsuzluklarla başa çıkmanın tek yolunun kitapların dünyası olduğunu anlıyorlar. Yazara göre kitap tutkunları için kütüphaneler, kendilerine ait mekanlardır. Çünkü kitap tutkunları için kütüphaneler, şu hayatta tek nefes aldıkları yerdir. Yazar, eserinde bir avuç kitabın insanın başını başka yere döndürdüğünü belirterek kitapların insanların bakış açısını nasıl etkilediğini çok iyi ifade etmiştir. Bir söz vardır ya laf ağzından çıkmadan önce o senin esirin ama laf ağzından çıktıktan sonra sen onun esirisin diye, yazar, eserinde konuşmanın geri dönüşü yoktur diyerek bu sözü insanlara hatırlatmış ve ağızlarından çıkan her lafın ölçü ile çıkmasını okurlarına tavsiye etmiştir.  

            Enis Batur, 1952 yılında Eskişehir’de dünyaya gelmiştir. İlk yazısı 1970 yılında yayımlanan yazarın, ilk eseri ise 1973 yılında yayımlanmıştır. Yazar, çeşitli yayınevlerinde üst düzey görevlerde bulunmuştur. Yaklaşık 27 senedir ise Yapı Kredi Yayınlarında çalışmaktadır. Bugüne kadar yazmış olduğu şiirleri ve denemeleri bir takım ödüllere layık görülmüştür.

Yorum Sayısı: 2

Kitap kütüphane Enis Batur sevenler mutlak okumuştur, bu roman bence Enis Batur'a başlamak için iyi bir aday, sonra geriye dönüşlü diğerlerini okumak ve yeni yazacaklarını merak ve sabırsızlıkla beklemek günleri başlayacak

C
Cemile Elçin Üner  -   09.02.2016

Bir söz vardır ya insanlar, gerçekten yaşamak istiyorsa kitap okusunlar diye işte bu söz, bu dünyada şimdiye kadar söylenmiş olan en hakikatli sözlerdendir. İnsanlar, yaşadıklarının, hissettiklerinin, nefes aldıklarının farkına varmak ve yaşamı doğru bir şekilde yorumlamak istiyorlarsa kitap okumalıdırlar. Enis Batur, Kitap Evi eserinde kitapların, kendi dünyasına etkileri ve kendisine hissettirdikleri üzerinden kitapların insan yaşantısındaki önemini okurlarına ifade etmeye çalışmıştır. Bu...devamını oku

S
Sevgi Baran  -   17.06.2016