Kocan Kadar Konuş
% 19indirim

Kocan Kadar Konuş

  • 23,00 TL18,63 TL

    hopi kampanyası
    0,93 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

“Türkiye’de kadınların DNA’larına kodlanmış olan evlenme saplantısı, ne yazık ki bizim ailede daha yoğun. Millete ailesinden genetik miras olarak mavi göz kalır, bize bu evlenme saplantısı kalmış. ‘Sinek kadar eri olanın dağ kadar feri olurmuş’ atasözü, anneannem Peyker’in lafıdır. Yani o sözü söyleyen ata, bizzat benim anneannem.


Sözün özü, kocan varsa varsın, yoksa da geçmiş olsun. Hele ki bir de 30’una gelip de bekâr kaldıysan bu dünyada yatacak yerin yok!”


Evli misin?


Ya nişanlı?


Sevgilin var mı?


O da mı yok!


Yaş kaç?


Hmm. Anlaşıldı.


Sen en iyisi bu kitabı bir oku. Yalnız değilsin Türk kızı! Senden çok var –ay bunu da yanlış anlayıp trip atarsın sen şimdi.


Yok, öyle demek istemedik. Ailen, çevren, eşin-dostun-arkadaşın, kankan, hepsi evlilik lafı ediyor değil mi? Ama zor iş. Koca bulmak Çok zor iş arkadaş…

Kocan Kadar Konuş 2 : Diriliş

Kocan Kadar Konuş 2 : Diriliş

Şebnem Burcuoğlu

18,63 TL
Şekerfare

Şekerfare

Şebnem Burcuoğlu

14,25 TL

Şebnem Burcuoğlu, Kocan Kadar Konuş eserinde kızlara belli bir yaşa geldiği zaman evlenmeleri hususunda yapılan baskıları ele alarak aslında hiç de yabancı olmadığımız bir konuyu irdelemiştir. Toplumumuzda özellikle kızların belli bir yaşa geldikten sonra yanlış yollara sapmaması, birileriyle bir takım ilişkiler yaşamaya kalkmaması, adresi belli olsun der gibi kocaya verilerek başının bağlanması gibi bir takım cahilce düşünceler mevcuttur. Gerçi buna cahilce düşünce demek bir nevi cahillere bile hakaret sayılabilir. Yazar, toplumun bu gibi yanlış düşüncelerle kızlara yaptığı baskıyı ve kızların bu baskı karşısında psikolojisinin ne hale geldiğini masaya yatırarak artık çıban haline gelmiş toplumsal yaramızı deşmiştir. Zaten birilerinin temiz toplum adına bu çıbanı deşmesi ve içindeki pisliği akıtması gerekir. Yazar, bu eseriyle çıbana neşteri vurmuştur.

Şebnem Burcuoğlu, Kocan Kadar Konuş eserini okuyan özellikle bayan okurlar, hem eğlenecek ve kahkahalar atacak hem de kahkahalarının arasında kendini bulacaktır. Eser, toplumun acı bir gerçeğini dile getirirken insanın beynini yormuyor, tam aksine bu acı gerçeği dile getirirken sizi bir yandan da dinlendiriyor. Bunda yazarın olaylara kahretsin, lanet olsun böyle düzene değil de, esprili yaklaşımının çok önemli bir payı vardır. Yazar, eserinde çok yerinde ve isabetli tespitler yaparak düşünmemizi de sağlıyor. Bu eserin filmi de mevcut olup, filmi izlemeden önce eseri okumanız filmden daha keyif almanızı sağlayabilir. İnsanlar, bu eseri okurken bazı bölümlerde aha böyle şeyler ancak bizim Türklerde olur demekten kendini alamıyor.

Şebnem Burcuoğlu, Kocan Kadar Konuş eserini okuyan Türk kızları evlilik konusunda kendisine yapılan baskılarda yalnız olmadığının bilincine varıyor ve moral buluyor. Bizim toplumun en büyük saçmalıklarından birine bu eserde de değinilmiştir. O da evlenme çağına gelen kızlara gören herkesin sorduğu evli misin, hayır cevabı geldiğinde hemen peşine nişanlı mısın, hayır cevabı geldiğinde hemen peşine sevgilin var mı? Sevgilisi olmayan kızın bile aha da var rahat ettin mi be kadın diyesi geliyor.

Şebnem Burcuoğlu, Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuştur. Kocan Kadar Konuş eserinde başkarakteri Efsun ile edebiyat dünyasında büyük yankı uyandırmayı başarmıştır. Şarkı söylemek ve doğum fotografları çekmek yazarın başlıca hobileridir.

Yorum Sayısı: 5

Şebnem Burcuoğlu, Kocan Kadar Konuş eserinde okurlarını, gülme krizine sokuyor desek yeridir. Yazarın, bu eserinde okurlarıyla arasında kurmuş olduğu muhteşem diyaloğun kaynağı ise samimiyettir. Yazar, anlattıklarını o kadar samimi bir şekilde okurlarıyla paylaşmış ki bu samimiyeti hissetmemeniz mümkün değildir. Çevrenizde kitap okumayı sevmeyen insanlar ile bu eseri mutlaka tanıştırmalısınız. Çünkü kitap okumanın bir zulüm değil, eğlence olduğunu bu eser ile idrak edeceklerdir Bu eserin...devamını oku

S
Serhat Ercan  -   17.06.2016

Eğlenceli edebiyat diye tabir ediyorum. Bunu cidden başarabilen az kişi var. Durup kahkahalar attıran, gülmekten gözleri yaşartan. Tavsiyemdir.

Y
Yağmur Papur  -   15.03.2016

gerçekten de bu kitapta biz türk kızlarını anlatıyor :D

E
Eda Güneş  -   04.03.2016

okurken kendinizi kahkahaya boğulmuş buluyorsunuz :)

H
Htcpyrz Htcpyrz  -   14.02.2016

Son zamanlarda okuduğum en keyifli kitaplardan biridir. Devamını bekliyorum, kitabı benden sonra 16 kişi daha okumuştur. Kaleminize sağlık.

E
Esra İsmicoglu  -   09.12.2014