• Köksüz
    Köksüz
    Köksüz

Köksüz

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Beklenmedik bir kayıpla sarsılan bir ailenin, bu kaybın ardından nasıl baş edeceklerini bilemedikleri yeni durumla karşı karşıya kalmaları, aile içindeki erk mücadelesi ve yetersizlik, kaçışlar, iletişimsizlik, suçluluk, bunun yarattığı öfke ve bunalım; aidiyet hissi ve bu hissin yoksunluğunun insanları sürüklediği uçlar üzerine bir film.

Köksüz, İzmirli tipik bir Türk çekirdek ailenin, babanın kaybı sonrası yaşadığı boşluğu aile bireylerinin ilişkileri ve kendi yaşamlarında ki zorluklar ekseninde gerçekci bir dille anlatan aile draması. Senaryo kökenli yönetmen ilk uzun metraj filmi olan Köksüz'de; babanın nedeni belirtilmeyen kaybı üzerinden aile ve ötesinde Türk toplumsal düzeni içinde iktidar ve düzenleyici bir "kök" olarak baba figürünü, toplumsal yaşantımızın en küçük örneği olan aile kurumu içinde gözlemeye ve anlamaya çalışıyor. Babanın (kökün) koruyuculuğuna kendini tamamen teslim etmiş annenin, babanın kaybı ile düştüğü aşırı temkinsiz boşluk, evin ergen oğlunun baba figürünü doldurma çabaları ve tüm bunların içinde Ahu Türkpençe'nin başarı ile canlandırdığı güçsüz ama gerçekçi ablanın isteksizce yönetime geçme süreci.
Yönetmen koltuğundaki, Deniz Akçay'ın  samimiyet çabası ve gerçekçi duruşu ile Türk aile ve toplumsal yapısına kadın gözüyle fakat tarafsız attığı bakış, yılın izlenmeyi kesinlikle hak eden yerli yapımlarından biri olarak öne çıkıyor.
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.