Korku
% 25indirim

Korku

  • 8,00 TL6,00 TL

    hopi kampanyası
    0,30 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Rahat ve korunaklı bir yaşam süren saygın bir kadın, sekiz yıllık evliliğinden sıkılmış, burjuva dünyasının kozasından çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarına atmıştır. Ancak bu gizli ilişkiden haberdar olan bir şantajcının ansızın zuhur etmesiyle, hayatında yeni farkına vardığı bütün güzellikleri yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve kahredici bir korkunun pençesine düşer. Korku insanı bilinçdışına itilmiş utanç verici deneyimlerden, bastırılmış pişmanlıklardan özgürleştirebilecek güçte bir yapıt.


İnsanlar, yaşamlarının değerini ancak yaşamlarındaki zenginliklerin farkına varınca anlıyor. Stefan Zweig, Korku eserinde belirttiği gibi yaşamlarındaki zenginliklerin farkına varan insanlar, yaşamlarındaki her saniyenin kıymetini bilir ve vaktini boşa harcamaz. Hayatını, boş şeyler uğrunda değil, anlamlı şeyler uğrunda harcamaya başlar. İnsanlar, yaşamlarındaki zenginliklerinin farkına ise manevi dünyalarını zenginleştirdiği ölçüde varabilir. Bu nedenle dünyada acınması gereken insanlar, maddi olarak fakir olanlar değil, manevi olarak fakir olanlardır. İnsanlar, yaşamlarındaki en büyük utancı kime karşı duyar? Yazara göre insanlar, en büyük utancı en yakın hissettiklerine karşı duyuyor. Yazar, ilk bakışta bu görüşünde haklı gibi görünse de insanların, en büyük utancı en yakın hissettiklerine karşı değil, kendine karşı duymalıdır. O zaman sadece en yakın hissettiklerine karşı değil, tüm insanlığa karşı utanç duyar ve yaşamını böyle bir utancı yaşamamak için en iyi şekilde yaşamaya çalışır.

            İnsanlar için hayatta cezalar mı daha korkutucudur yoksa yaşamış olduğu korkular mı? Stefan Zweig, Korku eserinde korkunun, cezadan daha kötü olduğunu belirtmiştir. Buna gerekçe olarak da cezanın hafif veya ağır sonuçları olsa da ne olduğunun belli olduğunu, oysa insanların, yaşamlarında yaşamış olduğu korkuların belirsiz olduğunu göstermiştir. İnsan, psikolojisi incelendiği zaman ise yazarın haklı olduğu görülür. Çünkü insanlar, psikolojik olarak en çok sonunun nereye varacağını bilmediği şeylerden korkarlar. Yazar, eserinde insanların, gözyaşlarını içe akıtmasının, dışa akıtmasından çok daha kötü olduğunu vurgulamıştır. İnsanlar, gözyaşlarını dışa akıtınca rahatlar ve nefes aldıklarını hissederler. İnsanların, içlerine akıttıkları gözyaşları ise insanların içini bir güve gibi yer ve bitirir.

            Stefan Zweig, Korku eserinde günümüzde insanların, yoğun bir şekilde yaşamış olduğu suçluluk psikolojisini konu edinmiştir. İnsanlar, kendilerini suçluluk psikolojisine bir kaptırırsa iç dünyasına tamamen korku hakim olur. İnsanlar, yaşam enerjilerini bu seferde bu korkuya hakim olmak için harcamaya başlar. Bu eseri okudukça bu korkunun, kontrol altına alınamayacağının farkına varıyorsunuz. Bu nedenle insanlar, yaşam enerjilerini korkularını kontrol altına almak yerine suçluluk psikolojisinden kendilerini kurtarmak için harcamalıdır.

            Stefan Zweig, 1881 yılında Viyana’da dünyaya gelmiştir. Yazar, varlıklı bir sanayicinin oğlu olduğu için dünyanın pek çok yerini gezme imkanı bulmuştur. Yazar, savaşa karşıtlığı ile de tanınmaktadır. Karısıyla birlikte 1942 yılında Avrupa’nın bulunduğu rezil duruma daha fazla dayanamayarak intihar etmiştir.

Yorum Sayısı: 13

Bir kadının aldatma psikolojisi ve korkusu bu kadar sınırda anlatılır. Muhteşem bir kitap!

B
Bahriye Gizem Dikmen  -   01.02.2016

Bazı yazarlar vardır.Ne yazsa okuruz.Benim için Zweig'te bu yazarlardan biri.Bu kitaptaki psikolojik tahliller,betimlemeler sizi sarıp sarmalayacak.Yüreğiniz 'korku' ile dolacak.Tavsiye ederim.

G
Gamze Taşın  -   02.02.2016

Konu bildik konu ancak anlatım ön planda. ve tabi ki karakter tahlileri; o karakterin psikolojisi... Mükemmel!

Z
Zeynep Dilara Öztunç  -   19.02.2016

insan psikolojisini,duyguları bu kadar iyi betimleyen başka bir yazar bilmiyorum.okunmalı

E
Elif Özkazanç  -   30.03.2016

Gerçekten korku psikolojisini üst düzeyde ele almış yazar. Ayrıca kurgulama süper.

A
Aslı Küçük  -   14.03.2016

Korkuyla yüzleşmenin yaşamdaki sırrı.

E
Erdal Koyunsever  -   11.03.2016

Stefan Zweig ile tanışmam Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu kitabıyla oldu. Sonra Bir Kadının Hayatından 24 Saat adlı kitabını okudum ve en son niye ben bu adamın bütün kitaplarını okumuyorum deyip bütün kitaplarına göz gezdirirken dikkatimi en çok çeken kitabı bu oldu. Korku insanı ne hale getiriyor bunu en güzel şekilde tanımlamış. Bizlere anlatmış. Kesinlikle okuyun.

B
Büşra Kaynak  -   10.03.2016

Stefan Zweig'dan daha önce bir şey okumadıysanız, ilk olarak bu kitapla başlamanızı tavsiye etmem fakat ilk okumanızı yaptığınız vakit geri dönüp Korku'yu kesinlikle okuyun. Gerek yazarın psikolojik çözümlemeleri olsun, gerekse kadın karakterin kendisi ve dış dünyayla arasında kurulamayan o ilişki olsun; Korku, aldatma, yakalanma ve suçunu saklama psikolojisi üzerine harika bir roman.

E
Ezgi Tülü  -   09.03.2016

Korkunun insanın özgürlüğünü nasıl kısıtladığı bu kadar güzel anlatılamazdı. Bir solukta okuya bilirsiniz çok çok güzel!

D
Dilek Çetin  -   01.03.2016

Okudum ilk yorumum film gibi bir hikaye dedim nitekim filmi de çekilmiş.

B
Burak Akgün  -   01.03.2016

yine başka bir karakterle karşımızda yazar. romanına değil kahramanına odaklandığım ve yalnız hikayeyi değil aynı zamanda hayatıda anlatan bir eser okuyan herkesin kendinden bir parça bulabileceği unutulmaz hikaye.

B
Betül Yahşi  -   21.02.2016

Sıradışı bir hikaye olmamasına rağmen Zweig'ın muhteşem psikolojik gözlemleri ve akıcı anlatımıyla kesinlikle okunması gerekenler listesine kazınmış bir kitap!

S
Sema K.  -   08.02.2016

Beklendiği gibi Zweig!

F
Feyza Nur Yılmaz  -   03.02.2016