Kritik Kavşak
% 26indirim

Kritik Kavşak

Parlamenter Sistem - Başkanlık Sistemi
  • 22,00 TL16,28 TL

    hopi kampanyası
    0,81 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kritik Kavşak, parlamenter sistemle başkanlık sistemi arasında nasıl bir tercih yapılması, öncelikle de bu terimlerin nasıl tanımlanması gerektiği konusundaki tartışmanın kuramsal, tarihsel ve normatif ihtiyaçları göz önünde bulundurularak ortaya çıktı.Bu kitap, siyasal sistemlerin kişiler üzerine değil, kurumsal tanımlar üzerine kurulması gerektiğini gösteren; demokrasinin kurumsallaşması ve Türkiye’nin siyasal kültürünün bir parçası haline gelmesi için temsil mekanizmalarının yasama organı bağlamında daha doğru kurulması gerektiğini savunan; istikrar sağlamak için uygulanan sistem mühendisliğinin tam tersine istikrarsızlığa yol açabildiğini, gerçek istikrarınsa tüm güçlerin tek bir aktörde toplanmasıyla değil, adil ve özgürlükçü bir biçimde bölüştürülmesiyle sağlanabileceğini öne süren bir makaleler derlemesi.

Bu ciltte siyaset biliminin Türkiye’de ve dünyadaki en önemli, en yetenekli isimlerinden bazıları bir araya geliyor: Juan J. Linz, Donald L. Horowitz, Seymour M. Lipset, Arend Lijphart, Ergun Özbudun, Sabri Sayarı, Serap Yazıcı, Adam Szymanski, Üstün Ergüder, Ersin Kalaycıoğlu, Ayşen Candaş, Selim Erdem Aytaç ve Ali Çarkoğlu.

Cem Akaş lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nden (Kimya Mühendisliği), yüksek lisans derecesini Columbia Üniversitesi, New York’tan (Siyaset Bilimi), doktora derecesiniyse Boğaziçi Üniversitesi Atatürk Enstitüsünden (Tarih) aldı.


Suç ve Ceza

Suç ve Ceza

Cem Akaş

5,62 TL
Sincaplı Gece

Sincaplı Gece

Cem Akaş

12,07 TL
19

19

Cem Akaş

9 TL
Kant Kulübü

Kant Kulübü

Cem Akaş

9 TL
R Öyküler 1985-2001

R Öyküler 1985-2001

Cem Akaş

15,75 TL
Zibaldone 2

Zibaldone 2

Cem Akaş

8 TL
Bumba ile Bibu

Bumba ile Bibu

Cem Akaş

6,48 TL
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.