Kültür Savaşları
% 20indirim

Kültür Savaşları

İslam, Sekülerizm ve Kimlik Siyasetinin Yükselişi
  • 24,00 TL19,20 TL

    hopi kampanyası
    0,96 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Türkiye’nin son on yılına yoğunlaşan bu kitapla, Doğan Gürpınar “kültür” kavramının dünya siyasetinde 80’lerle beraber yer edinmesini ve Türkiye’ye uzanan yansımalarının Kemalist ve İslami cenah arasında sebep olduğu çatışmayı konu almaktadır. 90’lardan itibaren gücünü konsolide edene dek manevi üstünlüğü elinde bulundurduğu düşünülen İslami cenah, siyasi gücü ele geçirdikten sonra kendisiyle aynı değerleri paylaşan bağımsız bir sivil toplum yapısı ve sermaye grubu oluşmadığı için Gezi olayları sonrasında manevi üstünlüğünü de kaybederek katıksız ve ceberut bir devlet gücü olarak cisimleşmiştir, denebilir.


Şüphesiz muhalefet biçiminin bu değişimi Türkiye’ye özgü değildir, istisnalara rağmen benzerlikleri ve beslendikleri kaynağı göz önüne alarak, Gezi olaylarının “Türk 68’i” olduğunu söyleyenler pek haksız sayılmaz. Kendisinden sonra oluşan gündemin çok sayıda başlığını belirlemiş Gezi olayları, kültürel savaşın en sembolik cephelerinden biridir. Öyle ki siyasi güç sahipleri tarafından bile zaman zaman kültürel iktidarın kimde olduğu, siyasi gücün sahipliğinden daha önemli görülmüştür.


Özgürlüğün İdeolojisi

Özgürlüğün İdeolojisi

Doğan Gürpınar

15,2 TL
Komplolar Kitabı

Komplolar Kitabı

Doğan Gürpınar

17,82 TL
Ulusalcılık

Ulusalcılık

Doğan Gürpınar

18,5 TL
Türkiye’de Aydının Kısa Tarihi

Türkiye’de Aydının Kısa Tarihi

Doğan Gürpınar

10,35 TL
Düne Veda

Düne Veda

Doğan Gürpınar

12,75 TL
Siyaset bilimci Doğan Gürpınar batıda yaygın bir literatüre sahip olan ve çok katmanlı tartışmalarla sürekli gündemde kalan kültür sacaşı kavramına türkiye'den bir katkı sunuyor. Sosyal bilimler literatürüne Almancadan geçen ve bu hüzden İngilzcede bile Kulturkampf olarak bilinen külütr savaşı kavramı, Türkiye'de kendine yaygın bir pratik karşılık bulsa da teorik olarak hakkında çok fazla kaynak bulmak mümkün değil. gürpınar bu kitabıyla bu açıığı bir yönüyle kapatmış oldu. Kültür kavramını açıklayan değil açıklanan olarak görenlerin aksine Gürpınar, 'kültür'ü açıklanan/açıklayan ikilemine düşmeden inceliyor. Türkiye'deki pratik karşılığı doğal olarak ve kabaca laik - muhafazakar şeklinde tasnif edilen kültür ve kimlik siyasetlerini bilim insanına yakışır bir titizlikle ele alıyor.
Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.