Kumandan

Kumandan

Plevne Kahramanı Osman Paşa
  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Ödüllü romancı Okay Tiryakioğlu, yepyeni bir Gazi Osman Paşa romanıyla çıkıyor okurların karşısına: “Kumandan.” Romanın ana karakteri Gazi Osman Paşa, göğsündeki madalyalarla, mağrur edasıyla ünlü bir komutan olarak çizilmiyor yalnızca; çelişkileri, ümitleri, yalnızlığı ve hayalleriyle, kısacası “kanlı canlı” bir insan olarak öne çıkarılıyor. Tarihi gerçekliği, modern anlatı tekniklerden de faydalanarak kurmaca dünyayla birleştiren Tiryakioğlu, 19.yy’ın sonlarında Tuna nehri yakınlarında vuku bulan Plevne Savunması’nı sürükleyici ve heyecan verici bir üslupla dillendiriyor. Elinden bırakamayacağı, tekrar tekrar döneceği iyi bir kitap okumak isteyen tarihi kurmaca meraklılarına duyurulur.

Rus ve ona yardıma gelen Romen ordularınca istilaya uğramış bir Plevne, düşmana karşı amansız bir mücadele veren bir avuç asker ve Plevne yamaçlarında ümitle ufku gözleyip İstanbul’dan uzanacak yardım elini bekleyen bir Kumandan...

Zor iştir “iyi” bir tarihi roman bulmak; bulup da son sayfasına kadar usanmadan okumak. Kitapçıların raflarını süsleyen çoğu tarihi roman, aksiyon sahnelerinden ibarettir, kişileri de ruhsuz birer karton bebektir, onların iç dünyalarına girmek imkânsızdır çünkü. Böylece yıkıcı savaş sahnelerinden sıkılır, raftaki diğer mahzun tarihi romanların kaderine terk ederiz onu.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.