Kumpanya
% 15indirim

Kumpanya

  • 12,00 TL10,20 TL

    hopi kampanyası
    0,51 Paracık
  • Tedarik Süresi 1 İş Günü
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Sait Faik’te yaşama hırsından başka, hatta ondan daha baskın bir “anlama hırsı” sezer gibi oluyorum. Tabiatı, eşyayı, insanları aynı nizam içinde harekete getiren büyük kanunun sırrını çözmek ister gibi bir hali vardı Sait Faik’in. İnsanlar, eşya ve tabiat, birbiriyle külçe olmuş, Sait Faik’i hırsla kendine çeken bir muamma haline gelmiştir. Ama Sait Faik’in usulü, bu külçeyi tahlil yoluyla kavramak değildir. Böylesi, âlimlerle filozofların işidir.


Sait Faik, sevmek ve yaşamak yolundan şair sezişiyle bu bilmeceyi, çözmek değil, fakat topyekûn kavramak ve içine sindirmek ister. Okuyucudan istediği şey ise, onun da kendi hesabına bu tecrübeyi yapmasıdır.


- Sabri Esat Siyavuşgil (kitaptan, s. 136) 


Lüzumsuz Adam

Lüzumsuz Adam

Sait Faik Abasıyanık

8,1 TL
Son Kuşlar Bütün Eserleri - 1

Son Kuşlar Bütün Eserleri - 1

Sait Faik Abasıyanık

9 TL
Semaver

Semaver

Sait Faik Abasıyanık

9 TL
Sait Faik Abasıyanık Seçme Hikayeler

Sait Faik Abasıyanık Seçme Hikayeler

Sait Faik Abasıyanık

9 TL
Mahalle Kahvesi

Mahalle Kahvesi

Sait Faik Abasıyanık

9 TL
Kayıp Aranıyor

Kayıp Aranıyor

Sait Faik Abasıyanık

9 TL
Sarnıç

Sarnıç

Sait Faik Abasıyanık

8,1 TL
Havada Bulut

Havada Bulut

Sait Faik Abasıyanık

9 TL
Medarı Maişet Motoru

Medarı Maişet Motoru

Sait Faik Abasıyanık

11,05 TL
Havuz Başı

Havuz Başı

Sait Faik Abasıyanık

9 TL

Sait Faik Abasıyanık, Kumpanya eserinin içeriğinde üç öykü bulunmaktadır. Bu öykülerden esere de adını veren Kumpanya öyküsü film olarak da çekilmiştir. Eserin içeriğinde yer alan diğer bir öykünün ismi ise krizdir. Yazar, bu öyküsünde toplumsal gözlemlerinden faydalanarak topluma yönelik eleştirilerde bulunmuştur. Yazar, hayatının bir dönemini Fransa’nın, Grenoble şehrinde geçirmiştir. Bir diğer öykü Gauthar Cambazhanesinde ise bu şehirde başından geçenleri ve buradaki toplumsal yaşayış ile ilgili yaptığı gözlemlerini okurlarına aktarmıştır. 

            Sait Faik Abasıyanık, Kumpanya öyküsünde sefaleti en derinden hisseden kumpanya ekibinin başından geçen olayları konu edinmiştir. Yazar, bu öyküsünde para ile parasızlık kavramlarına öyle değişik açılardan bakmış ve öyle değişik yorumlar getirmiş ki bu kavramlara bakış açınız tamamen değişecektir. Yazar, bu eserinde de küçük insanlar üzerinden okurlarına yine büyük mesajlar vermiştir. İnsanlar, kötü yönlerini sadece toplumdan değil, kendilerinden de saklarlar. Kendilerinden saklamalarındaki amaçları ise vicdanlarını rahatlatmaktır. Ama bu eserin içeriğinde yer alan öyküleri okudukça aynada kendilerini nasıl net bir biçimde izliyorlarsa kötü yönlerini o kadar net bir şekilde görüyorlar. Bu durum, vicdanlarını rahatsız etse de kendilerini düzeltmeleri için büyük bir fırsattır. Yazar, bu eserinin içeriğinde yer öykülerinde okurlarına, sadece kötü yönlerini göstermiyor. Onların, şimdiye kadar keşfedemedikleri iyi yönlerinin de farkına varmalarını sağlıyor. İnsanlar, eski anılarını yad ederken hüzünlenirler ve bu hüznün adını da tatlı hüzün koyarlar. Bu eserin içeriğinde yer alan öyküleri okurken bu tatlı hüznü bol bol yaşayacaksınız.

            Bugün Anadolu insanını kime sorsanız hemen mertliğinden ve cömertliğinden bahseder. Ama eksik bahseder. Çünkü Anadolu insanının mertliğini, cömertliğini ve yüreğinin saflığını anlayabilmek için Anadolu insanları ile vakit geçirmek gerekir. Buna vaktim yok diyorsanız o zaman Sait Faik Abasıyanık, Kumpanya eserini okumalısınız. Çünkü yazar, eserinde Anadolu insanının, mertliğini, cömertliğini ve yüreğinin saflığını Anadolu insanları üzerinde yaptığı gözlemlerden faydalanarak çok iyi yansıtmıştır. Ayrıca yazarın, toplumsal gözlemlerini yaparken maddiyata değil, maneviyata önem verdiği düşünülecek olursa Anadolu insanları üzerinde yapılan bu yorumların ne kadar kıymetli olduğu daha iyi anlaşılır.

            Sait Faik Abasıyanık, 1906 yılında dünyaya gelmiştir. Yazar, kullandığı akıcı dil ve ele aldığı toplumsal konular ile bir İstanbul hikayecisiydi. 48 yıllık yaşamının neredeyse yarısını yurt dışında geçiren yazar, hikayelerinde ele aldığı karakterlerinde hep kendini yaşamıştır.

Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.