Kuramdan Uygulamaya Öğretim İlke ve Yöntemleri

Kuramdan Uygulamaya Öğretim İlke ve Yöntemleri

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Öğretmenler kullandıkları öğretim yöntemleri ile eğitim ortamlarında etkin biçimde yer alırlar. Uzun yıllar etkisini devam ettiren öğretmen merkezli eğitim ortamında öğrenci pasif, kendine sunulanı tartışmasız kabul eden bir konumda yer almıştır. Öğretmen ise ortamın tek hakimi, her türlü düzenlemeyi yapan, öğrenciler adına her türlü kararı veren bir kişidir. Ancak günümüzde bu tür bir ortam tasarımı geçerliliğini yitirmiştir. Artık öğrenci merkezli eğitim ortamları oluşturmak esastır. Günümüzde öğretmen rollerinde de önemli değişimler yaşanmaktadır. Artık öğrencinin, bilginin pasif bir alıcısı olmadığı, öğrenci özelliklerinin iyi belirlenmesi gerektiği, öğrenmenin doğasına uygun bir ortam tasarımının yapılmasının zorunlu olduğu bir gerçektir.


Bu bağlamda öğretmenlerin kullandığı öğretim yöntemleri de her geçen gün çeşitlenmekte ve karmaşıklaşmaktadır. Bu açıdan öğretmenlerin çağdaş öğretim yöntemlerini bilen ve uygulayan bireyler olarak yetiştirilmesi gereklidir.


Öğretmen yetiştirme sistemimizde öğretim yöntemlerinin genel olarak teorik bir içerik yapısı ile öğretmenlere öğretilmeye çalışıldığı söylenebilir. Bir başka deyişle, yöntemler anlatım yöntemiyle öğretilmeye çalışılmaktadır. Oysa “yaparak-yaşayarak öğrenme” nin esas olduğu günümüzde, öğretmenlerin söz konusu yöntemleri yaparak yaşayarak öğrenebildikleri öğretim ortamlarında yetiştirilmesi gereklidir.
Bu ihtiyaçtan yola çıkılarak yazılan bu kitapta, öğretim yöntemleri ve teknikleri kuramsal olarak açıklanmış, bunun yanı sıra örnek olaylar ve uygulamalı çalışmalara, “aktif öğrenme” anlayışı içinde yer verilmiştir. Bu tür bir içerik oluşturmanın amacı, öğretmen adaylarının öğretim yöntemlerinin nasıl uygulandığını yaparak yaşayarak öğrenmelerine destek sağlamaktır.


Kitabın sürekli geliştirilmesi gerektiği bir gerçektir. Bu nedenle siz değerli eğitimcilerin ve öğrencilerimin katkılarına her zaman ihtiyaç vardır. Bu konudaki her türlü eleştiri ve katkılarınızı bekler ve kitabın öğretmen yetiştirme sistemimize katkı sağlamasını dilerim.
Prof. Dr. Mehmet Taşpınar


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.