Kur'an ile Var Olmak
% 34indirim

Kur'an ile Var Olmak

  • 11,00 TL7,26 TL

    hopi kampanyası
    0,36 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Varlığa Çağrı


İlk emri “Oku!” olan Kur’an üzerinden yapılacak her anlama yolculuğu “olmak” ile “ölmek” arasında gidip gelen ve ucunda hayatlarımızın sallandığı bir sarkaçtır adeta…
“Oldum!” derken ölmeye ve “Öldüm!” derken olmaya dönüverir maceramız.
Derler ki: Aslolan “ölmeden olmak”mış ve “olmadan ölmek” beyhude yaşamakmış!


Sohbetleri, kitapları ve öğretisiyle geniş bir muhabbet halkası üzerinden takip edilen mutasavvıf yazar Cemâlnur Sargut’un son çalışması, “Kur’an ile Var Olmak”.


Çalışmasını “var olmak” ve “Kur’an” kavramları üzerine inşa eden yazara göre “Kur’an, Peygamber’in manası ve Allah’ın ahlâkını yansıtması hasebiyle ebedî ve ezelî dirilerdendir.”


Kur’an’la yaşayabilmek, Kur’an’la var olup yaşayan Kur’an olabilmek için ipuçlarına ilmi ve zevkli bir şekilde yaklaştıran bu kitap, bu halin bir ibadet zevki aşılaması ve ibadetlerimizin aşka yolculuk haline gelmesi duasıyla başlıyor.


Kur’ân-ı Kerîm, Ramazan ve Kutsal Topraklar olmak üzere üç bölümden oluşan çalışmada;
Umrenin hakikatinden namaz ve abdestin iç manasına…
“Ol!” emrinden Hz. Peygamber’in oruç algısına…
Kâbe’nin hakikatine, sabrın hakikatine, duaya, vicdana, nafile ibadetlere kadar uzanan 71 alt başlıkta zengin bir muhteva söz konusu.


Akıcı üslubu ve anlaşılır ifadelerle işlenen konularıyla “Kur’an ile Var Olmak”, günümüz insanının ihtiyaç duyduğu meselelerde Kur’ânî bir anlayışla, mutasavvıf gözüyle yepyeni tefekkür ufukları açıyor.


Cemalnur Sargut, Kur’an ile Var Olmak eserini okurken her bir cümlesini zihninize nakşetmek isteyeceksiniz. Bu eseri okuduktan sonra Kur’an-ı Kerim’i anlayarak okuyabilmenin önemini anlayacak ve okurken de zevkini tadacaksınız. Bu eser ile namaz kılmanın sadece eğilip doğrulmak veya camide beş ya da on dakika içerisinde yapılan bir ibadet olmadığını, insanın namazı hayatının her alanına tatbik etmesi gerektiği vurgulanıyor. Yazar, namaz konusunda yaptığı bu vurguda yerden göğe kadar haklıdır. Çünkü insan nasıl güzel bir eser okuduğunda ya da estetik bir sanat eserine baktığında tesirinden kendisini kurtaramıyorsa, kıldığı namazında kendisine tesir etmesi ve bu tesirin etkisiyle de günahlardan uzak durarak doğru ve dürüst bir yaşam sürmesi gerekir.

Cemalnur Sargut, Kur’an ile Var Olmak eseri ile okurlar, Kur’an-ı Kerim’in cansız bir varlık olmadığını, dünyada bütün canları içinde barındıran bir can olduğunu idrak ediyorlar. Yazar, eserinde o kadar naif bir dil kullanmış ki siz eseri okumaya başladıktan belli bir süre sonra sanki siz eseri okumuyorsunuz da yazar, karşınıza geçmiş size anlatıyor gibi bir ortam oluşuyor. İslami konularda ki bilgimizin ne kadar sığ olduğunu ve bu sığ bilgiler içerisinde doğru bildiklerimizin de ne kadar yanlış olduğunu görüyor ve bu eserde yer alan bilgilerle hem yanlış bilgilerimizi düzeltiyor hem de ufkumuzu açıyoruz.

Cemalnur Sargut, Kur’an ile Var Olmak eserinin soru – cevap tarzında ele alınması okurların İslami bilgileri kavramasını kolaylaştırırken, eserde İbn Arabi ve Şems gibi İslamiyet’te ileri gelen insanların sözlerine yer verilmesi okurları ayrı bir mest ediyor. Okurlar, bu eseri okuduktan sonra yaşama İslami bakış açısıyla bakmanın insana ne kadar huzur verdiğinin farkına varacak ve tüm yaşamını İslami bir gözle değerlendirmeye başlayacaktır. Bu eserin insana her türlü faydayı sağlayacağını okurlarda okurken çok rahatlıkla görebiliyorlar. Bu eser ile Kur’an-ı Kerim’in körelmiş nefislere dahi hoş geldiği daha iyi anlaşılıyor.

Cemalnur Sargut, 1952 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Yazar, Türk Kadınlar Kültür Derneğinin İstanbul Şubesi Başkanlığını da yapmaktadır. Yazar, insanlığın ortak dilinin tasavvuf olduğuna inanmakta ve bu inancını yaymak içinde uluslararası sempozyumlar düzenlemektedir.

Yorum Sayısı: 1

Cemalnur Sargut, Kur’an ile Var Olmak eseri Kur’an-ı Kerim’i anlayarak okumaya teşvik ettiği için Kur’an-ı Kerim’e karşı olan bakış açımızı tabiî ki olumlu manada çok etkileyecek bir eserdir. Bu eserin, dilinin sade olması daha çok insanın bu eserden istifade etmesini sağlamaktadır. Bu eseri okudukça yaşamlarınızı sorgulayacak ve Kur’an-ı Kerim’den nasıl da uzak bir yaşantı sürdüğünüzün farkına varacaksınız. Bu hayattaki en güzel duygu Kur’an-ı Kerim’i hissederek okumaktır. Yazar, eserinde...devamını oku

C
Celil Kurnaz  -   17.06.2016