Küreselleşme Karşısında Milliyetçilik ve Kimlik

Küreselleşme Karşısında Milliyetçilik ve Kimlik

  • Geçici olarak temin edilemiyor
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

Kendi kapıldığı yabancılaşma anaforuna sıradan insanların niçin kapılmadığına hayıflanan onlarca bilim ya da siyaset adamı televizyonlardan, gazete köşelerinden topluma sitem yağdırmaktadır. Modası geçen (millet ve milliyetçilik vb.) devri kapanan (töre,örf ve adet vb.) ve sonuna gelinen (tarih, ideoloji) eski zamanlara ait değerlerin hala uygarlaşmanın(!) ve insanca yaşamanın önünde niçin engel oluşturduğu bir türlü anlayamadıklarından söz etmektedirler.

Küresel dünyada kimliklerin kimliksizlikle, milli kültürün çok kültürlülükle, milli devletlerin küresel devletle yer değiştireceği iddia edilmektedir. Bu anlamda milliyetçiliğe, milli kültüre, milli devlete ve milli kimliğe karşı başlatılan karalama ve kirletme kampanyaları giderek hız kazanmaktadır.

Yeni sömürgeciliğin başarısı her şeyden önce milli duyguların, milli değerlerin ve milli kültürün zayıflığına bağlıdır. Milliyetçiliğe karşı karalama ve aşağılama kampanyalarının arkasında büyük şirketlerin, uluslararası servislerin ve AB'nin milyonlarca eurolarının bulunmasının nedeni de budur.


Bu ürün için ilk yorumu siz yapın.