Kürk Mantolu Madonna
% 28indirim

Kürk Mantolu Madonna

Bütün Yapıtları
  • 11,00 TL7,92 TL

    hopi kampanyası
    5,00 Paracık
  • Gün İçinde Tedarik
Bu kitabı e-kitap olarak okumak isterseniz, yayıncıya talebinizi iletebilmemiz için tıklayınız.

"Her gün, daima öğleden sonra oraya gidiyor, koridorlardaki resimlere bakıyormuş gibi ağır ağır, fakat büyük bir sabırzıszılka asıl hedefine varmak isteyen adımlarımı zorla zapt ederek geziniyor; rastgele gözüme çarpmış gibi önünde durduğum 'Kürk Mantolu Madonna'yı seyre dalıyor, ta kapılar kapanıncaya kadar orada bekliyordum." Kimi tutkular rehberimiz olur yaşam boyunca. Kollarıyla bizi sarar. Sorgulamaktan peşlerinden gideriz ve hiç pişman olmayacağımızı biliriz. Yapıtlarında insanların görünmeyen yüzlerini ortaya çıkaran Sabahattin Ali, bu kitabında güçlü bir tutkunun resimini çiziyor. Düzenin sildiği kişiliklere, yaşamın uçuculuğuna ve aşkın olanaksızlığına dair, yanıtlanması zor sorular soruyor.


İçimizdeki Şeytan

İçimizdeki Şeytan

Sabahattin Ali

11,52 TL
Kuyucaklı Yusuf

Kuyucaklı Yusuf

Sabahattin Ali

9,36 TL
Sırça Köşk

Sırça Köşk

Sabahattin Ali

7,2 TL
Değirmen

Değirmen

Sabahattin Ali

6,48 TL
Canım Aliye, Ruhum Filiz

Canım Aliye, Ruhum Filiz

Sabahattin Ali

7,2 TL
Yeni Dünya

Yeni Dünya

Sabahattin Ali

7,2 TL
Bütün Şiirleri

Bütün Şiirleri

Sabahattin Ali

8,64 TL
Kamyon

Kamyon

Sabahattin Ali

4,32 TL
Çakıcı'nın İlk Kurşunu

Çakıcı'nın İlk Kurşunu

Sabahattin Ali

6,48 TL
Kağnı Ses Esirler

Kağnı Ses Esirler

Sabahattin Ali

10,08 TL

Kürk Mantolu Madonna romanında Sabahattin Ali umutsuz bir aşk hikâyesini anlatır. Ana karakter Raif Efendi çok kalabalık bir evde yaşayan, ailesinde tek geçim kaynağı olduğu için çalışmak zorunda olan ve evde ve işte sürekli ezilen yaşlı bir adamdır. Çalıştığı işyerinde çok az maaş alarak Almanca çeviriler yapmaktadır. İş arkadaşları onu sürekli azarlar, görmezden gelir ancak Raif Bey tüm bu aşağılamalara karşı sessiz kalır. İşe yeni başlayan Rasim zamanla gözlemlediği Raif Bey’in her durumda tepkisiz olmasından Raif Bey’i çekilmez ve sıkıcı bir tip olarak görmeye başlar. Ta ki bir gün Raif Bey hastalanıp işe gelememeye ve Rasim çevirileri yapması için onun evine gidene kadar. Rasim eve gidip gelmelerde Raif Bey’in iç dünyasını keşfetmeye ve onunla diyalog kurmaya başlar.

Raif Bey işyerinde gizliden baktığı kara kaplı defteri,  Rasim’den okuyup sonrasında imha etmesini rica eder. Rasim okudukça Raif Bey’in Almanya’da yaşadığı yıllarda bir ressama aşık olmasını onun çizdiği oto portresine saatlerce dalıp gitmesini bu aşkın Raif Bey’in babasının ölüm haberini alarak yurda dönmesiyle yarım kalmasını konu eder. Maria Puder histerik bir kadındır. Raif Bey’in sergisinde sürekli aynı resim önünde saatlerce resmi incelemesinden etkilenir. Tanışırlar ve zamanla daha çok vakit geçirmeye başlarlar. Maria Puder sürekli kimseye aşık olamamasından ve Raif Bey’in kendisine bağlanmaması gerektiğinden bahsedip durur.   Raif Bey yurda dönünce aşkı Maria Puder ile uzun bir süre mektuplaşır ancak bir süre sonra mektupların arkası kesilir. Maria’dan hiç haber alamayan Raif Bey aşkının kendisini unutup aldattığını düşünür. O günden sonra Raif Bey iyice içine kapanır ve hayata küser. Hayatını umutsuz bir şekilde aşkını kaybetmenin derin üzüntüsü içinde geçirir. Çok uzun yıllar sonra Maria’nın kuzeni ile karşılaşan Raif Bey yanında küçük bir kız çocuğu olduğunu görür. Kadın küçük kızın Maria’nın kızı olduğunu ve babasının Türk olduğunu ancak Maria’nın ölmeden önce adamın kim olduğunu söylemediğini anlatır. Tren hareket eder ve Raif Bey şok içinde kızının ardından bakakalır.

Öğle üzeri yemeğe giderken, onun yerinden kımıldanmadığını, masasının gözlerinden birini açarak önüne kâğıda sarılmış bir ekmek ve bir küçük sefertası gözü çıkardığını gördüm. "Afiyet olsun!" diyerek odayı terk ettim. Günlerce aynı odada karşı karşıya oturduğumuz halde hemen hemen hiçbir şey konuşmadık. Başka servislerdeki memurlardan birçoğuyla tanışmış, hatta akşamüzeri beraber çıkarak bir kahvede tavla oynamaya bile başlamıştık. Bunlardan öğrendiğime göre, Raif efendi müessesenin en eski memurlarındandı. Daha bu şirket kurulmadan evvel, şimdi bizim bağlı olduğumuz bankanın mütercimiymiş, oraya ne zaman geldiğini kimse hatırlamıyordu. Başında oldukça kalabalık bir aile bulunduğu, aldığı ücretle ancak geçinebildiği söyleniyordu. Bu arada kıdemli olduğu halde, şuna buna bol bol para savuran şirketin, onun ücretini neden artırmadığını sorunca, genç memurlar gülerek: "Hımbılın biridir de ondan. Doğru dürüst lisan bildiği bile şüpheli!" diyorlardı. Halbuki Almancayı gayet iyi bildiğini ve yaptığı tercümelerin pek doğru ve güzel olduğunu sonradan öğrendim. Yugoslavya'nın Suşak limanı üzerinden gelecek dişbudak ve köknar kerestelerinin evsafına veya travers delme makinelerinin işleme tarzına ve yedek parçalarına dair bir mektubu kolayca tercüme ediyor, Türkçeden Almancaya çevirdiği şartname ve mukavelenameleri şirket müdürü hiç tereddüt etmeden yerlerine yolluyordu. Boş kaldığı zamanlarda masanın gözünü açıp, oradan dışarıya çıkarmadan, dalgın dalgın kitap okuduğunu görmüş ve bir gün: "Nedir o, Raif bey?" diye sormuştum. Sanki bir kabahat yaparken yakalamışım gibi kızarmış, kekeleyerek: "Hiç... Almanca bir roman!" demiş ve hemen çekmeyi kapatmıştı. Buna rağmen şirkette hiç kimse onun bir ecnebi dili bileceğine ihtimal vermiyordu. Belki de hakları vardı...

Yorum Sayısı: 100

Sabahattin Ali ile ilk kez bu eseriyle tanıştım. Okudukça bağlandım... Tekrar tekrar okumak isteyeceğiniz, soluksuz okunan harika bir eser. Ne kadar geç okursanız kaybettiğiniz zamana o kadar hayıflanacaksınız.

O
Olcay Yüksel  -   15.03.2016

Beni Sabahattin Ali ile tanıştıran ve defalarca kendini bana okutan hayatımda okuduğum en güzel romanlardan biri. Keşke ölmeseydin be Sabahattin Ali

H
Hasan Karakaya  -   16.02.2016

Raif efendi ve Maria purder in hikâyesi .tasvirleriyle diliyle konusuyla beni benden alan bittiğinde uzun sure etkisinden kurtulamadigim her daim tekrar okunabilir bir Sabahattin ali kitabı.

F
Fatma Çarkanat  -   03.03.2016

Hiç düşündünüz mü Sabahattin Ali yazmasaydı Raif Efendi´yi, Maria Puder´i, Ömer´i, Yusuf´u hiç tanımayacaktık. Her birinde kendimizi aradığımız ve bulduğumuz bu kişiler hiç var olmayacak, onlar için üzülmeyecektik. Çok sıradan görünen hayatın altında yatan derin aşkı göremeyecektik hiç. Hissedemeyecektik belki de tam anlamıyla aşkı, hüznü, imkansızlığı. Bişeyler eksik kalacaktı, farkına bile varamayacaktık bu eksikliğin. İyi ki yazmışsın Sabahattin Ali, iyi ki okumuşuz seni..

K
Kerim Azak  -   09.02.2016

Kürk Mantolu Madonnayı iki kez okudum. Kitabın sayfa sayısı az ama etkisi o kadar büyük ki.. Silik bir karakter gibi görünen Raif Efendinin yaşadığı aşkı okuyunca oldukça etkileneceksiniz. İnsanın bir tabloda gördüğü bir portreye hayran olması, sırf o tablo için her gün galeriye gitmesi, sonra da o portrenin sahibiyle tanışması mümkün mü? okuyun gerçekten çok beğeneceksiniz..

G
Gülfem Özgürlük  -   02.02.2016

Kitap okuma alışkanlığımı bu kitaba borçluyum!

M
Muhammed Kadir Erdem  -   13.01.2016

Gerçekten müthiş bir başyapıt. O kadar beğendim ki kelimelerle anlatması zor, bu yüzden herkes okumalı. Hatta insanın defalarca okuyası geliyor bu romanı. Keşke Sabahattin Ali nin daha fazla romanı olsaydı, keşke ölmeseydi de ondan daha fazla edebi romanlar okuyabilseydik. Hiç düşünmeden hemen alın ve okuyun. Hatta Sabahattin Ali nin bütün eserleri okunmalı.

M
Melisa Başkaya  -   27.02.2016

Ev arkadaşımın zorla okuttuğu diğer bir kitapta Kürk Mantolu Madonna'dır. Bunca yıl niye okumadım diye hayıflanır dururum.Okunmalı.

F
Fatih Sarıkaya  -   18.02.2016

enfes bir kitap. okurken her şeyi unutuyorum. roman çok ilgi çekici . Sabahattin Ali'nin insan analizleri çok güzel. ama hep insanların arasında yer edinemeyen yabancılaşmış kişileri anlatıyor gibi. kuyucaklı yusuf karakterine benziyor raif efendi. ilgi ile okunacak leziz kitap.

İ
İbrahim Görmez  -   14.02.2016

Bir aşk ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Bu kitabı, kitap okumanın verdiği tadı almaya başladığım ilk gençlik yıllarımda keşfettim ve kitabı bitirdikten sonra aklıma gelen ilk şey şuydu: Neden böylesine harika bir kitap çok satanlarda değil? Ve böyle bir yazar nasıl olur da tanınmaz. Ancak sonraki yıllarda benim gibi düşünen insanlar sayesinde bu kitap (haklı olarak) oldukça popüler oldu.

F
Fatih Şenel  -   10.02.2016

Bana kalırsa bu kitap Sabahttin Ali'nin Başyapıtıdır. Kitap bir film edasında ilerliyor, aşk filmi. Sabahattin Ali bizi olduğumuz mekandan ve zamandan alıp bambaşka yerlere bambaşka duygu atmosferine götürüyor. Türk Edebiyatındaki yeri güçlü bir kitap. Okumanızı tavsiye ediyorum. Ve Raif efendinin dramını mutlaka kendinizde bir yerde hissedeceksiniz.

M
Muhammed Kaan Yüce  -   09.02.2016

Her okurun kitaplığında bulunması gereken edebi bir eser.Sırça Köşk kitabını da tavsiye ederim.

Ö
Özlem Guma  -   12.04.2016

Sürekli almak istiyordum sonunda babil.com'dan aldım kitabı, çok beğendim, bir günde bitirdim. Hızlı ve sorunsuz kargo için de babil.com'a ayrıca teşekürler.

Z
Züheyla Bilişik  -   25.01.2015

Sabahattin Ali okumaya bu kitabıyla başladım, çok güzeldi.

T
Tuğba Arslan  -   30.08.2016

Sonları çok şaşırtıcıydı. Maria Puderin erkeklere bakış açısı ve tsnımlayışı çok güzeldi

A
Aygül Tekin  -   20.07.2016

Şuan 40.sayfasındayım ve okurken bir anlık bile sıkılmadım heyecanla kitabımı tamamlamayı bekliyorum.konusuda oldukca ilgi çekici sabahattin alinin kitaplarini pek sevmezdim ama bu kitap gercekten guzelmis.kuyucaklı yusuftan çok daha guzel bence tavsiye ederim

Z
Zeynep Kilci  -   28.04.2016

Sabahattin Ali'nin , okuduğum ilk romanı ve hayranlığımın başlangıcı. O kadar akıcı ve etkileyici ki, kısa sürede zevkle okudum. Her cümleyi film sahnesi gibi zihnimde canlandırarark okumuştum. Bu romandan harika bir sinema filmi olacağını düşünüyorum.

Z
Zelal Çelebi  -   12.04.2016

Sebahhattin Ali ile tanıştığım ilk kitap ve ardından diğer kitaplarını okumama vesile olmuş olan kitaptır '' Kürk Mantolu Madonna'' .Raif efendi ve Maria purder in tutku dolu hikâyesi. Teşekkürler Sebahattin Ali!

S
Seyit Ünlü  -   11.04.2016

Sonunu az çok tahmin edebildiğim yinede zevkle okuduğum bir roman. Kitapta aksiyon ve süpriz arayanlara maalesef tavsiye edemeyeceğim eser.

F
Fatma Okumus  -   10.04.2016

Nazım hikmetin deyimiyle , gerçekten kitabın ilk kısmı çok güzel bir giriş ve o dönemin insanını anlatan mükkemmel bir başyapıt olmuş.

O
Osman Gülveren  -   06.04.2016

SABAHATTİN ALİ'NİN HAYAL DÜNYASIYLA TANIŞMAMA VESİLE OLAN KİTABI... BÜTÜN KİTAPLARI OKUNMALI, KÜRK MANTOLU MADONNA NIN FİLMİ YAPILMALI.

B
Burcu Arpaçay  -   22.03.2016

Sabahattin Ali'nin okuduğum ilk eseriydi. Ve ben bu eserle kitap okumayı daha çok sevdim. Muhteşem.

A
Ali Varlı  -   21.03.2016

Okuduğum kitapların en iyisi olarak en üst rafa yerleşti :)

S
Senem Zamur  -   18.03.2016

Hayatımda en çok hakkında övgü duyduğum kitap. O kadar çok övüldüğünden benim beklentimin artmasından mı yoksa sonunu tahmin etmemden mi bilmiyorum ama benim için normal bir kitap diyebilirim. Beklentilerimi karşılamasa da üslup benim gözümde iyiydi.

M
Merve Erol  -   17.03.2016

Geçtiğimiz yıllarda, edebiyat sınavımızda bu kitaptan sorumlu olmamız üzerine alıp okuduğum bir kitap. Kitap şimdilerdeki gibi sosyal medya üzerinde o kadar meşhur değil tabii, ben de normalde yapmayacağım bir şeyi yaptım ve kitabı 'ne de olsa sadece sınav için!'' diyerek araştırmadan aldım. Lakin, okumaya başlamamla kitabın etkisine girmem bir oldu. Sonrasında ise defalarca okudum. Hepsinde de aynı etki,aynı tat diyebilirim. Bu kitap şuanda vazgeçemediğim kitaplar arasında yerini sağlam bir...devamını oku

K
Kübra Masraf  -   16.03.2016

Sabahhattin Ali kitaplarıyla edebiyat öğretmenim sayesinde tanışmıştım. Başta edebiyat sınavları için okuyo olsam da okudukça hayranlığım ve Sabahattin Ali nin bütün kitapları güzeldir dedirten güvenim arttı. Kürk Mantolu Madonna benim tekrar okuduğum halde ilk kez okuyomuşçasına hayran kaldığım bir kitap. Şiddetle tavsiye ederim.

S
Sümeyra Turan  -   15.03.2016

Bu kitap kendini defalarca okutabilen bir kitap. Yanılmıyorsam hikayesi de yaşanmış . Kesinlikle tavsiye ederim .

M
Mehtap Kavrazlı  -   13.03.2016

Bir tablonun önünde başlıyorsunuz sizde konuk oyunculuğa.

B
Betül Zeybek  -   12.03.2016

Yıllar önce okudum ama hala kafamda bir filmin etkileyici sahneleri gibi durur. İzler gibi düşünür dururum resimdeki kadına aşık olduğu anı.

S
Sena Polat  -   12.03.2016

Arşivlik değere sahip bir eser.

N
Nihan Erözcan  -   11.03.2016

Çok güzeldi. İçten, sıcak, doğal ve son derece etkileyiciydi. Bitmesine üzüldüm. Ayrıca Babil.com size hızlı teslimatlar, ilgi ve bilgiler ve de hediyeler için teşekkürler.

S
Sema Tola  -   08.03.2016

Her yerde bestseller, en çok okunan, en çok beğenilen vs diye gördüğüm için negatif önyargıyla başladım okumaya. Ama gerçekten akıcı, dolu, teferruatı yerinde buldum. Karakter analizleri oldukça başarılıydı. Sonunu uzatmadan pat diye çarpıcı bir şekilde bitirseydi daha çok etki bırakabilirdi.

M
Miray Beşevli  -   08.03.2016

Sabahattin Ali klasiği; sade dil, mükemmel insan analizi geriye sadece okumak kalıyor. Mutlaka kütüphanenizde yeri olmalı,okunmalı!

P
Pınar Kahyaoğlu  -   05.03.2016

Çok okunulası bir kitap ve bence çok güzeldi lisede okumuştum ve beni etkilemişti tekrar okumak istiyorum.

E
Esra Önder  -   01.03.2016

ben bu kitabı 3 yıl önce tavsiye üzerine okudum. Bu kadar etkileyici,bu kadar sürükleyici olacağını tahmin etmemiştim doğrusu. Bu kitap sayesinde de Sabahattin Ali ile tanışmış oldum ve pek çok kitabını daha okudum. Gerçekten hepsi de çok güzel. Ama bunun yeri başkadır bende. Herkese kesinlikle tavsiye ediyorum. Okumadıysanız derhal okuyun. :)

B
Buse Tan  -   01.03.2016

bu kitabı ödevim için yakın birzamnanda okuyup aldım ve okudum ama bu kitabın konusunu herkesin anlayabileceğini sanmıyorum ne yazıkki. üzerinde düşünülmesi gerekir

İ
İlayda Doğanay  -   01.03.2016

Tamam hikaye güzel , güzel de çok abartılmadı mı ?

B
Burak Akgün  -   01.03.2016

Hala okumayan varsa mutlaka okumalı.İnsana çok şey katan bir kitap olduğunu düşünüyorum.:))

M
Merve Bacacı  -   27.02.2016

Terettüt etmeden okunması gereken bir kitap sabahattin ali eger erken olmeseydi türk edebiyatınin en iyi yazari olurdu kuskusuz.Ki bunu birkaç yapıtıyla kanıtlamistir. Mekanı cennet olsun.

S
Suat Kısaer  -   27.02.2016

Gerçekten mükemmel bir roman. O kadar güzel işlenmiş bir aşk hikayesi var ki. Herkese tavsiye ederim.

A
Ahmet Bayar  -   26.02.2016

Sabahattin Ali'nin ne denli büyük bir anlatıcı olduğu pek su götürmez bir gerçektir sanırım. Kürk Mantolu Madonna da içerdiği samimi anlatım ve başarılı olay örgüsüyle elbette yazarın önemli çalışmalarından biri. Cok huzunlu ve ayni zamanda gercekci bir hikaye. Ask bu kadar yalin ve guzel bir dille anlatilabilir. Hemen basindan itibaren okuru icine alan ve sonuna kadar da bir parcasi olarak tutmasini basaran ender kitaplardan biri.

E
Emine Şahin  -   26.02.2016

Kitap tavsiyelerine bakarken görmüştüm okuma alışkanlığım yok normalde.buradan aldım otobüste okurken bir kadın kitaba bakmaya çalışıyordu sonrasında bana kitabın adını sordu sonunda ben de kitabı gösterek kürk mantolu madonna dedim oda alaycı ve sesiz bir şekilde güldü,anlam veremedim kitabın ilerleyen kısımlarında aşk,meşk konulu olduğunu daha çok kadınların ilgilenebileceğini anladım ama bundan kadın kitabı erkeklere göre değil anlamı çıkartmayın maçoysanız gizlice okuyun ama kesin okuyun...devamını oku

B
Bahadır Kul  -   24.02.2016

Raif bey hayatı boyunca sadece Mariayı sevmiş ve hep onunla beraber olacağı günü beklemiş ama bir süre sonra haber alamadığı için umunu kaybedip kalan hayatında kapalı bir insan olarak yaşadığını anlatan kitapta herkes kendinden bir parça bulacağına eminim. Hadi okumadıysan sen de alıp okumaya başla :)

S
Saliha Koraş  -   24.02.2016

Hayatı boyunca sadece Mariayı seven ve onu bekleyen Raif Efendinin aşkını ve nasıl kapalı bir hayat yaşadığı anlatan bu kitap hayatın içinden bir olay ve bir sayfasından kendinize bulmanız mümkün :) Henüz okumaya başlamamışsanız hadi al ve okumaya başla :)

S
Saliha Koraş  -   23.02.2016

Kimse dışarıdan görüldüğü gibi değil ve herkesin kendi hikayesi var.Sabahattin Ali bana eni bir bakış açısı sundu.

S
Sümeyye Karadaş  -   23.02.2016

sabahattin aliyle beni tanıştıran kitap.şaşırtıcıydı benim için.merak içinde soluksuz okudum.tavsiye ederim

P
Pelin Sarıçiydem  -   23.02.2016

Aşkı en güzel anlatan kitap :) Öyle sade, öyle yoğun, öyle özel bir aşk ki... Kesinlikle okunmalı, su gibi akıp gidiyor.

A
Ayşenur Temel  -   22.02.2016

Sabahattin Ali'nin her nesil okunacak bir eseri daha. farklı kültürden iki hayatın kesişmesi. sorumluluklarımızdan dolayı bize teğet geçen belki çok mutlu bir hayat. yaşamak zorunda olduğumuz çok sıradan ve mutsuz bir ömür.

F
Fatma Yıldırım  -   22.02.2016

Güzel bir aşk kitabı. Herkesin okumasını tavsiye ederim. Bir aşk ancak bu kadar güzel anlatılabilir.

E
Erdal Koyunsever  -   20.02.2016

Türk edebiyatının zirvesi bence.Ölmeden oku,gözün açık gitme.O derece

O
Orkhan Musabaylı  -   20.02.2016

Sabahattin Ali tartışılmaz Türkiye Edebiyat tarihinin yetenekli ve başarılı yazarlardan bir tanesi. Edebiyatın gelişmesinde taklitten çıkıp kendi özünü bulmasında katkısı büyüktür. Romanı okurken batı tarzı romancılıktan öz romancılığa geçişimizi gördüm. Her insanın yaşadığı bir aşk vardır. Yaşanılmış aşkı anlatmak istediği tarifler vardır. Ben bir okur olarak romanda kendi başımdan geçmiş bir hikayenin romanlaşmasını gördüm. Olay örgüsü, karakterler anlatım dili çok çekiciydi. Mutlaka okunması...devamını oku

E
Emrah Öğütmen  -   17.02.2016

o kadar çok kahveli resmini gördük ki en tanınan kitap bence. ama çok güzel bir kitap:)

M
Merve Koçbıyık  -   02.02.2016

her ne kadar populer kültürün elinde olsa da bu onun ne degerini düşürmedi. yazılmış en güzel kitap. uzun yıllar da etkisini yitirmeyecek ve uzun yıllar listelerde hep üst sıralarda yer alacak.

Z
Zerrin Usta  -   02.02.2016

Türk edebiyatında kült haline gelmiş bir eser, okumayan yoktur diye tahmin ediyorum.

B
Burçak Bilgin  -   02.02.2016

Evet güzel farklı bir kitap ama bence Sabahattin Ali'nin en iyi kitabı değil.Belki de okuduğum zaman yanlıştı bilemiyorum.

G
Gamze Taşın  -   02.02.2016

Sabahattin Ali'yi hissetmek için iyi bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.Nitekim diğer eserleri popüler kültürün etkisinden dolayı bu kitabın ismen biraz gerisinde kaldı ama bir Kuyucaklı Yusuf bir Değirmen bir Sırça Köşk de yine çok güzel, okunası, okutulası kitaplardır.

U
Umut Ulaş Tarhan  -   01.02.2016

Peyderpey yazılmış bir kitabın bu kadar sürükleyici ve akıcı olması bu kitabı benzersiz yapıyor.Bu dünyada gerçek özgürlük kitaptır.Çok ufak bir bedelle gelir sarzı bitmez, ekranı kırılmaz, benzini bitmez,elektriği kesilmez.Sosyal mesaj verme çabasında değilim yanlış anlaşılmasın fakat okumak güzeldir..

F
Fatih Çetin  -   04.12.2015

Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. İki günde bitti desem yeridir. Muhteşem bir eser.

U
Uğur Karapaça  -   03.04.2015

Gerçekten çok güzel bir kitap. Ortasından sonra hikaye hız kazanıyor.

R
Reyhan Vahapoğlu  -   27.03.2015

Kesinlikle okumanızı tavsiye ederim Kuyucaklı Yusuf adlı romanı da harika.

E
Ertuğrul Bostancı  -   24.02.2015

Gerçekten mükemmel bir kitap. Alın, okuyun.

A
Ahmet Bayar  -   22.02.2015

Türk televizyonlarında üstelik ulusal bir kanalda yayın yapan malum şahsa verilmek üzere bağış yapmak istiyorum. :)

M
Murat Yazıcı  -   27.10.2016

Herkese tavsiye ederim 😍😍

E
Elif Güzel  -   05.10.2016

Sabahattin Ali'nin üçleme eserinden birincisi sayılabilir.
Bir eser ki ölmeden önce okunması gereken kitaplar listesinde ön sırada olan Türk yazarımızın eseri."Okumadan ölmeyin" demiyorum.Ama okumadığınız sürece o kitabın içindeki değeri görmemektesiniz.
O ilk sayfayı açtığınızdan itibaren başka bir dünyaya gireceksiniz.Eseri sadece okumayacak hem de yaşayacaksınız.

O
Orkhan Musabaylı  -   21.09.2016

Harika, sıcacık ve çok etkileyici bir kitap. Hala okumadıysanız alın okuyun derim.

F
Fatıma Sare Önal  -   19.09.2016

Betimlemeleri ile akıcı bir anlatımı olan, saf temiz Raif efendinin masumca aşkını anlatan güzel bir kitap.

B
Büşra Şen  -   23.08.2016

Sabahattin Ali ile bu kitabında tanıştım. Daha sonrasında ise diğer kitaplarını okudum. Şu anda ise favori yazarım. :)

E
Ecem Teke  -   18.08.2016

Ülkemizin klasikleşmiş kitaplarından biri. Yazıldığı döneme göre çok fazla olduğunu düşünüyorum ancak bu dönem için muhteşem demek doğru olmaz. Yine de okunması gerektiğini düşünüyorum. Sabahattin Ali'nin yazım tarzını seviyorum.

B
Burcu Ekici  -   10.08.2016

O artık bir klasik.Harika bir Sabahattin Ali eseri.Okumakla yetinmemek herkese okutturmak lazım.

C
Cihand Cihand  -   05.08.2016

Gerçekten güzel bir kitap olaylar çok farklı gelişiyor ve sonu oldukça etkileyici.

A
Ayşe Çil  -   04.08.2016

”Dünya’nın en basit, en zavallı, hatta en ahmak adamı bile, insanı hayretten hayrete düşürecek ne müthiş ve karışık bir ruha maliktir!... Niçin bunu anlamaktan bu kadar kaçıyor ve insan dedikleri mahluku anlaşılması ve hakkında hüküm verilmesi en kolay şeylerden biri zannediyoruz?”

Sabahattin Ali'nin bu kitaptaki kişi ve yer betimlemeleri, psikolojik analizleri mükemmel. Raif Efendi'nin yalnızlığı ve çaresizliğinde kendimizi bulduk. Maria ile kavuşmalarını görmek için sayfaları...devamını oku

H
Handan Aşcı  -   03.08.2016

İlk olarak öykü diye basılan ancak ilerleyen yıllarda adının roman diye değiştiği, Sabahattin Ali'nin ikinci kez askerlik yaptığı sırada yazmış olduğu, romanı yazdığı günlerde attan düşüp sağ kol bileği çatlayınca, kolunu tenekede ısıtılan suya koyup yazmaya devam ettirdiği, insana erkek dahi olsa Maria Puder'in yerinde olmayı istetecek türden muhteşem bir eser.

K
Kübra Puğar  -   01.08.2016

Aşık olduğum yazar ve kitaptır.İlk defa bir kitabı okurken oturdum ağladım...Herkesin hikayesi değerledir ama bu bambaşkaydı.Okuyun, okuyun ve okuyun...

Z
Zeynep Uyar  -   23.07.2016

Bu kitap gerçekten çok güzel. Şu ana kadar yayınlanmış kitap ve sinemalarla kıyaslandığında klasik gelebilir. Ancak yaklaşık 80 sene önce yayınlandığı gerçeği ile birlikte düşünüldüğünde, Sabahattin Ali için söylenen " Zamanının çok ilerisinde bir yazar" cümlesinin ne kadar doğru olduğunu anlayacaksınız.

E
Emre Sülün  -   20.06.2016

Sabahattin Ali'nin ilk okuduğum eseri ve ben bayıldım günlerce etkisinden çıkamadım

S
Su Su  -   20.06.2016

Bir solukta okuduğum kitaplardan bir tanesi.Gerçekten çok kaliteli ve kesinlikle okunmaya değer :)

Y
Yusuf İnci  -   19.06.2016

Kitabı okurken ve bitirdikten sonra "Maria Puder gerçekten yaşamış olamalıdır,bütün bunlar hayal mahsulü olamaz.Bütün bunlar Sabahattin Ali'nin hayalinde kurduğu bir aşk olamaz." diyeceksiniz.Kim bilir belki de o resim galerisindeki tablo da,Maria Puder de bizim onları bulmamızı bekliyordur bir yerlerde

Y
Yunus Emre Öztürk  -   18.06.2016

!900’lü yıllarda toplumumuzda Almancı kelimesi oldukça yaygındı. Bu kelime toplum tarafından Almanya’da yaşayan vatandaşlarımız için kullanılır ve bu vatandaşlarımız çok zengin olarak bilinirdi. Oradaki vatandaşlarımızın yaşamları hakkında aslında kimse doğru dürüst bir bilgiye sahip değildir. Sabahattin Ali, Kürk Mantolu Madonna eserinde Almanya’daki yaşam koşulları ile ülkemizdeki yaşam koşulları hakkında okurlarına bilgi veriyor. Bu eseri okuduktan sonra etkisini bir süre üzerinizden...devamını oku

P
Pelin Kurtuluş  -   17.06.2016

İnsana bir şeyler hissettiren harika bir kitap. Kesinlikle okunmalı.

E
Elif Nur Demir  -   06.06.2016

Sabahattin Ali'nin ilk okuduğum kitabı.. Akıcı ve yalın diliyle kendine hayran bırakıyor. Mutlaka okunması gereken bir kitap. ahh Maria Puder...

A
Alican Sunal  -   28.05.2016

Bu kitabı okuduktan sonra anlayacaksınız ki Maria Puder gerçketen yaşamış olmalıdır zira yeryüzündeki hiçbir insan bir karakterl bu şekilde tarif edemez.

Y
Yunus Emre Öztürk  -   27.05.2016

Bende çoğu kişi gibi ilk kez Sabahattin Ali'yle bu kitapla tanıştım yani ilk 50-100 sayfasında sıkılabilirsiniz ama kitap bittikten sonra üzerine düşündürüyo, üzülüyosunuz filan içiniz bi garip oluyo eğer almayı düşünüyosanız alın mutlaka

B
Burcu Gündüz  -   25.05.2016

Ben kitabı çok beğendim, insanlara karşı bakış açımı değiştirdi. Çok sıradan ve silik görünen insanların bile hayatlarında hiç aklımıza gelmeyecek yaşanmışlıklar, mücadeleler ve ihtiraslar olabileceğini çok güzel gösteriyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

B
Buket Nebiye Demir  -   15.05.2016

bu kitabın hayatıma birşeyler kattığına gönülden inanıyorum bir adam ancak bu kadar güzel olabilirdi şuan bile herhangibiri yanınızdan geçip gitmiş olabilir ve o kişi kendi dünyasının kahramanırdır belkide kısacası okumanızı çok tavsiye ederim :) :)

Z
Zahide Armut  -   14.05.2016

Sabahattin Alinin tüm kitaplarının okunması gerekli. Ben kalemine aşık olduğumu çok rahat ve net bir şekilde söyleyebilirim. Tüm kitaplarının hiç sıkılmadan okuyorsunuz.

T
Tuğba Denizhan  -   13.05.2016

Lise yıllarımın sonlarında okuduğum muhteşem Sabahattin Ali klasiği. Hakkında bir şey söylemek olmaz, illa ki okunması lazım demekten başka!

S
Sercan Ceylan  -   26.04.2016

Her dönem çok okunan ve çok satılan bir kitap. Özelliğini her zaman koruyor.

E
Erdal Koyunsever  -   19.02.2016

Sabahattin Ali neden çağının ötesinde bir yazar olduğunu anlamak için en iyi örnek bu kitap.Aşk hakkında yazılmış en iyi Türk eseri.Raif Efendi çekingen bir erkek onun aksine Maria Puder dominant bir Alman kadını.Kitabın sonunda duygulanmamanız mümkün değil.

E
Eyüp Berk Batuhan  -   18.02.2016

Sabahattin Ali edebiyatımıza iyi ki bu kitabı dahil etmiş. Okurken kelimelerin özenle dizilişinin hayranı oluyorsunuz. Okurken yanınızda muhakkak bir kalem bulundurun çünkü dönüp tekrar okumak isteyeceğiniz çok kısım olacak.

G
Gamze Öçal  -   15.02.2016

Sabahattin Ali'nin en sevdiğim kitabı.

H
Htcpyrz Htcpyrz  -   14.02.2016

Bu kitaptaki ayrıntılar, anlatılanları sıkmak yerine güçlendiriyor ; sanki olup biten her şey gözümün önünde gerçekleşti...Yazar, özellikle betimlemeler konusunda gerçekten usta...

T
Tuğçe Duran  -   12.02.2016

Kitap efsane! En kısa sürede filmi çıkar, çıkmalı diye düşünüyorum...

M
Mustafa Arda Uzun  -   10.02.2016

bir nefeste okuyup bitireceğiniz okurken hem aşkı hem gururu hissedeceğiniz bir kitap

A
Aişe  -   10.02.2016

Yazarin dostoyevskinin tarzindan gittigi cok belli ve realist kitaplar herzaman okunası. Insanin tekrar tekrar okumak isteyecegi bir kitap. Mutlaka kitapliginizda bulunmali. Kuzenimden alip okudugum icin hala pişmanim

H
Havva Tamgaç  -   10.02.2016

Kürk Mantolu Madonna ile biraz farklı bir aşk hikayesi ile karşımıza çıkmış yazar. Ama bence bu kadar ünlü olmasının sebebi yazarın Raif'in iç dünyasını betimleyişindeki eşsiz başarı. Kah Raif'in yalnızlığında kaybolmuşuz kah Maria'ı görünce huzur bulmuşuz bütün duygular fazlasıyla dolu dolu ve gerçekçi yansıtılması.

G
Gül Özdemir  -   06.02.2016

Durağan bir anlatım olmasına rağmen sıkmıyor ve merakla okunuyor..güzel ve mutlaka okunması gereken bir kitap..sabahattin ali ile ilk tanıştığım eseri

H
Hakan Savaş  -   06.02.2016

Başucu kitabı her umutsuzluğa düştüğümde Raif Efendi aklıma gelir. Herkese tavsiye ederim akıcı yalın bir dil kullanılmış.

K
Kübra Çolakoğlu  -   03.02.2016

gereksiz ayrıntılar yok hiç sıkmıyo akıcı hemen bitiyo ve sizi etkiliyo

Ş
Şevval Şaklaroğlu  -   03.02.2016

sıradan ve basit gördüğümüz her insanın bir hikayesi olduğu gerçeğini yüzüme tekrar çarptı. Bu kitabı okuduktan sonra her insana daha farklı bir gözle bakmaya başladım ...

T
Tunahan Uygun  -   03.02.2016

Sabahattin Ali eseri dediğin işte harika

F
Feyza Nur Yılmaz  -   03.02.2016